Magdalena Zimny, Delivery Manager w Luxoft Poland, w komentarzu eksperckim dla ISBtech o pozyskiwaniu doświadczonych specjalistów i rosnącej roli kobiet w IT.

Jedno z najnowszych badań przeprowadzonych na społeczności IT pokazuje, że najliczniejszą w niej procentowo grupę (34%) stanowią osoby w wieku 25-30 lat. Natomiast specjaliści powyżej 40. roku życia to jedynie 9% wszystkich pracowników. Firmy powinny w równym stopniu zadbać o zaadresowanie potrzeb każdej grupy. Wyniki badania potwierdzają jednocześnie, że tak zwani Seniorzy, czyli osoby z co najmniej pięcioletnim doświadczeniem, po pierwsze odpowiadają za realizację zadań na wysokim poziomie, a po drugie pozytywnie wpływają na rozwój innych pracowników w zespole. Zróżnicowany zespół jest zatem podstawą, w oparciu o którą specjaliści z większym doświadczeniem mogą na bieżąco szkolić tych, z krótszym stażem. Takie rozwiązanie nie tylko zapewnia ciągłość pracy, ale dodatkowo ułatwia osiągnięcie założonych celów i sprawia, że projekt realizowany jest na najwyższym poziomie.

Współcześni klienci firm IT oczekują tej jakości, ale także elastyczności, zróżnicowania, świeżego spojrzenia i doświadczenia. Luxoft Poland dysponuje mieszanymi zespołami, które spełniają ich wymagania. W naszej firmie 78% kadry stanowią specjaliści i specjalistki z ponad pięcioletnim doświadczeniem. Stąd też wzięło się określenie naszej organizacji jako Senior HUB, czyli miejsca, w którym pracują przede wszystkim fachowcy z długim stażem. To istotne nie tylko z punktu widzenia klientów, ale także potencjalnych pracowników. Początkujący programiści chcą rozpoczynać swoją karierę w miejscach, które oferują im pracę u boku wykwalifikowanych Seniorów, otwartych na dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem. Z kolei młodzi pracownicy, odwdzięczają się swoim mentorom świeżym spojrzeniem na projekt i wysokim zaangażowaniem.

W branży IT zróżnicowane zespoły to efektywny model wnoszący różne perspektywy i doświadczenia. Wymaga on jednak dodatkowych akcji ze strony HR, żeby skutecznie wykorzystać jego potencjał. Przykładowo można spotkać się z różnicami pokoleniowymi wśród kandydatów, które najbardziej uwidaczniają się w podejściu do wykonywanych obowiązków. Osoby z wieloletnim doświadczeniem cechuje tzw. etos pracy, dzięki czemu są bardziej skłonne do dostosowania się do oczekiwań pracodawców. Łatwiej wiążą się z firmą na dłużej, ponieważ oczekują przede wszystkim stabilizacji. Młode pokolenie jest skoncentrowane na samorozwoju. To osoby, które chcą wiedzieć, jakie konkretnie korzyści mogą otrzymać w zamian za zaangażowanie w pracę.

Często wnoszą do zespołu nowe pomysły i promują wśród pozostałych pracowników ideę work-life balance, co zwiększa efektywność działań. Obie te grupy wymagają nieco innego podejścia, szczególnie w kontekście utrzymania pracowników w firmie na dłużej. W Luxoft Poland początkujący pracownicy oprócz dołączenia do zespołu doświadczonych fachowców otrzymują wiele innych benefitów. Mają możliwość rozwoju w ramach Leadership Academy, programów Chapters stawiających na dzielenie się wiedzą o określonych technologiach, a także dzięki mocno rozwiniętej w Luxoft kulturze przekazywania sobie feedbacku oraz ankietom ewaluacyjnym. Mogą też korzystać z różnorodnych szkoleń technicznych i domenowych, jak również z bogatego portfolio projektowego. Połączenie tych wszystkich działań pozwala nam kształtować wewnętrznie kolejne pokolenie Senior HUB.

Magdalena Zimny, Delivery Manager w Luxoft Poland

W pozyskaniu pracownika, jak i zatrzymaniu go na dłużej dużą rolę odgrywa także komunikacja, czyli managerowie. Właściwy przepływ informacji w organizacji nabiera szczególnego znaczenia w dobie pracy zdalnej, która w branży IT staje się standardem. W tym obszarze doskonale sprawdzają się kobiety, które ze względu na swoją inteligencję emocjonalną, łatwość interpretacji niewerbalnego kontekstu rozmowy i umiejętność budowania długoterminowych relacji potrafią tworzyć więzi w rozproszonych zespołach. Z roku na rok, jest ich w strukturach naszej branży coraz więcej. Zajmują stanowiska w różnych działach, od HR po programowanie, często też decydują się przekwalifikować i zacząć swoją karierę w IT od podstaw. Raport Kobiety w IT 2022 pokazuje, że ponad połowa pań, które weszły do branży, nie ma wykształcenia specjalistycznego, zaś 46% pracuje na stanowiskach niewymagających umiejętności programowania.

Według najnowszych badań branżowych zwiększanie zatrudnienia kobiet w IT przekłada się bezpośrednio na lepsze wyniki finansowe firmy oraz zwiększa jej elastyczność, która sprawia, że dana organizacja szybciej dostosowuje się do zmian na rynku. O rosnącej roli kobiet w IT świadczą też liczne konferencje poświęcone temu zagadnieniu, na przykład event Women in Tech, którego tegoroczna edycja odbyła się w czerwcu w Warszawie.
Nowoczesny obraz branży IT tworzą przede wszystkim Seniorki i Seniorzy, którzy są siłą napędową zróżnicowanych teamów. Przyciągają nowych klientów, a młodych specjalistów zatrzymują na dłużej. Dzięki Senior HUB zarówno klienci firmy, jak i ona sama osiągają większe sukcesy na rynku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments