Giełdowy fundusz venture capital – Unfold.vc – kontynuuje strategię dzielenia się zyskiem. Akcjonariuszom zaproponował w tym roku dywidendę na poziomie 3,3 mln PLN, co oznaczałoby 0,11 PLN na akcję. To więcej niż rok temu, kiedy to wypłacił im łącznie 2,1 mln PLN.

Rekomendowana dywidenda jest możliwa m.in. dzięki sprzedaży części pakietu akcji w Infermedica – spółce dostarczającej narzędzie usprawniające diagnostykę i odciążające lekarzy w ich codziennej pracy. Wrocławski startup w planach ma zautomatyzowanie jak najwięcej elementów opieki zdrowotnej. W ciągu ostatnich dwóch lat pozyskał dwie rundy finansowania o łącznej wysokości 160 mln PLN.

W związku z częściowym exitem Unfold.vc sprzedał akcje wrocławskiej Infermediki za 9,3 mln PLN, przy jej szacowanej wartości na ponad pół miliarda złotych. Trafią one do portfeli zagranicznych funduszy VC. Dzięki transakcji Unfold.vc uzyskał dotychczas 15-krotny zwrot z inwestycji w spółkę (licząc metodą cash on cash). Do tego wciąż posiada pakiet akcji Infermediki wyceniany obecnie na ponad 20 mln PLN.

Do Infermediki dołączyliśmy w 2016 roku jako jeden z pierwszych inwestorów. Od tego czasu spółka rozwija się w imponującym tempie, szczególnie w dobie pandemii, zwiększając swój udział w rynku międzynarodowym. Dziś współpracuje z firmami z ponad 30 krajów, ciesząc się uznaniem także zagranicznych inwestorów. Decyzja o sprzedaży części pakietu Infermediki nie była łatwa, ponieważ wciąż widzimy perspektywę wzrostu spółki. Sprzedaż ta miała jednak znaczenie strategiczne, a uzyskany zwrot jest satysfakcjonujący. Dalej pozostajemy z dużym pakietem spółki, zyskując dodatkowo kapitał na kolejne międzynarodowe inwestycje w nadchodzącym czasie – mówi Rafał Sobczak, managing partner w Unfold.vc.

Oprócz Unfold.vc, w Infermedice inwestorami są m.in.: brytyjski fundusz One Peak, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBRD), rodzimy Inovo Venture Partners, estoński fundusz Karma.vc czy niemiecki Heal Capital.

Droga, jaką przeszła Infermedica jest imponująca. Spółka już dziś podpisuje kontrakty warte kilkaset tysięcy dolarów rocznie. Infermedica wciąż będzie rosła, a inwestujące w nią fundusze razem z nią. Mamy nadzieję, że tak prężnie rozwijających się polskich startupów z branży HealthTech będzie przybywać. – mówi Christian Lautner, expert partner z Heal Capital.

Od lewej: Rafał Sobczak, Magdalena Surowiec, Jakub Sitarz, Unfold.vc

Konsekwencja i satysfakcja

Zgodnie z przyjętą w 2021 roku Polityką Dywidendową, Unfold.vc po raz kolejny wypłaci dywidendę – zwiększając ją o ponad 50% w porównaniu do zeszłego roku. Przedstawiciele funduszu podkreślają, że chcą maksymalizować zyski akcjonariuszy.

Chcemy z jednej strony reinwestować środki i finansować rozwój naszych spółek portfelowych, a z drugiej, dzielić się zyskiem. Naszym celem jest utrzymanie strategii regularnych wypłat, które z roku na rok, mamy nadzieję, będą wzrastać wraz z kolejnymi udanymi exitami. Mamy w portfelu spółki z potencjałem na znaczący wzrost wartość, oraz exit w perspektywie kilku lat. – podkreśla Jakub Sitarz, prezes Unfold.vc.

Ubiegły rok wrocławski Unfold.vc zakończył z zyskiem netto na poziomie blisko 46 mln zł, co oznacza aż sześciokrotny wzrost rok do roku. Ostateczna decyzja dotycząca wypłaty dywidendy podjęta zostanie na najbliższym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.

Fundusz pójdzie na zakupy

W portfolio wrocławskiego Unfold.vc znajdują się obecnie m.in.: Timecamp, Brand24, Sundose, Infermedica, Intelliseq, Primetric, Poley.me, Exit Plan Games czy neurocare group. Najnowszą inwestycją spółki jest AgronetPRO – firma agrotechnologiczna, pomagająca rolnikom monitorować stan ich pól i niwelować szkody wywołane przymrozkami czy infekcjami.

Przedstawiciele funduszu zapowiadają, że docelowo w kasie Unfold.vc będzie co najmniej kilkunastomilionowy kapitał – tak, by fundusz mógł płynnie i szybko realizować inwestycje na zmiennym rynku. A to, w obliczu obecnych prognoz makroekonomicznych, może nastąpić już niebawem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments