Ireneusz Kubies, Alliance Director CEE w firmie Infor, w rozmowie z ISBtech czy przywiązanie do lokalnych zasobów IT wciąż ma rację bytu? W jaki sposób cloud computing wspiera współczesne firmy produkcyjne? Dlaczego chmurowe systemy ERP są bardziej „na czasie” niż wersje on-premises? 

Czym dokładnie zajmuje się Alliance Director?

Przyznam szczerze, że dość często słyszę to pytanie. Definicje mogą być różne, w moim przypadku chodzi o współpracę z obecnymi i potencjalnymi partnerami firmy. Celem jest rozwijanie relacji i zacieśnianie współpracy, co przekłada się na poprawę efektywności zarówno mojej organizacji, jak i naszych partnerów. Zarządzam projektami, negocjuję umowy, spotykam się z ludźmi, opracowuję plany biznesowe, jestem ambasadorem rozwiązań które tworzymy i z których korzystamy. Taki trochę „człowiek renesansu”, lecz w biznesowym ujęciu.

Czyli możemy porozmawiać zarówno o biznesie, jak i technologii?

Dokładnie tak.

Zacznijmy zatem od technologii. Załóżmy, że jestem właścicielem średniej firmy, który planuje modernizację posiadanych zasobów IT. Co mi Pan doradzi?

Zapewne Pana zaskoczę, ale… to oczywiście zależy. Przede wszystkim od Pana potrzeb, oczekiwań i planów rozwojowych. Biorąc pod uwagę, że w dobie transformacji cyfrowej do najważniejszych potrzeb biznesowych należą jak najlepszy dostęp do zasobów IT oraz elastyczność, skalowalność, inteligencja, analityka czy bezpieczeństwo tych rozwiązań sądzę, że dobrą odpowiedzią może być cloud computing.

Posiadam już określone zasoby on-premises, którym ufam. Mam się ich pozbyć i wszystkie dane przenieść poza firmę?

Zdecydowanie nie, a już na pewno nie na tym etapie. Wspominał Pan o modernizacji, a w tym obszarze chmura sprawdza się bardzo dobrze, również jako uzupełnienie posiadanych zasobów. Po pierwsze, demokratyzuje dostęp do najwyższej klasy rozwiązań informatycznych, dzięki czemu można korzystać np. z infrastruktury na którą w przypadku on-premises wiele firm nie mogłoby sobie pozwolić. Po drugie, skalowalność, elastyczność, dostępność, innowacyjność zasobów są znacznie większe niż urządzeń wdrażanych lokalnie.

W zależności od potrzeb w chmurze można wdrożyć m.in. oprogramowanie, systemy ERP, infrastrukturę, kompletne platformy robocze, systemy backupu i odzyskiwania danych, platformy komunikacyjne czy integracji usług.

Wszystko pięknie, ale doświadczenia znajomych firm pokazują, że z punktu widzenia praktyki biznesowej rozpoczęcie przygody z chmurą nie jest tak proste, jak przekonują jej dostawcy.

Zgadza się. Dlatego, gdy po dokonaniu dokładnej analizy obecnych i przyszłych potrzeb zdecyduje się Pan na skorzystanie z chmury, czy tym bardziej pełną migrację, warto zrobić to z doświadczonym partnerem. Firmą, który udzieli wsparcia na każdym etapie – pomoże wybrać optymalne rozwiązania, przeprowadzi wdrożenie, wyszkoli użytkowników i pomoże w przypadku ewentualnych wyzwań już w trakcie użytkowania.

Chciałbym jeszcze raz podkreślić znaczenie dokładnej analizy potrzeb i dostępnych rozwiązań. Pozwoli to uniknąć wielu potencjalnych problemów. Dobrym przykładem są tu koszty. Często słyszę, że chmura wcale nie jest tańsza niż on-premises. Tyle, że te wyższe koszty zazwyczaj wynikają z tego, że firmy biorąc się za cloud na własną rękę często nie porównują ofert, lub robią to pobieżnie, a potem zamawiają więcej zasobów, niż są w stanie spożytkować.

Jednak patrząc na popularność rozwiązań chmurowych w sektorze przedsiębiorstw, to z ich wykorzystaniem trochę u nas krucho, zwłaszcza w porównaniu do krajów zachodnich.
Jak to bywa – pozory mylą, a prawda leży gdzieś pośrodku. Według Eurostatu, wykorzystanie cloud computingu wśród polskich firm rośnie. W ubiegłym roku korzystało z nich 29% przedsiębiorstw. To mniej więcej taki sam poziom jak we Francji czy w Hiszpanii. A sytuacja systematycznie się poprawia.

Dlaczego?

Sporą rolę odegrała w naszym kraju pandemia Covid-19. Nieco upraszczając – gdy w marcu 2020 Europa i Polska niemal się zatrzymały, duża część przedsiębiorców rozpoczęła poszukiwania rozwiązań, które pomogą przetrwać najtrudniejszy czas. Wiele z tych najczęściej wykorzystywanych, jak chociażby oprogramowanie do komunikacji i pracy w rozproszonych zespołach, opartych jest o chmurę. Z raportu opracowanego przez naszego partnera, firmę S&T wynika, że 54% badanych przedsiębiorstw z naszego kraju przyspieszyło wdrożenia technologii cloud w następstwie pandemii koronawirusa. 42% proc. ankietowanych firm przyznało z kolei, że to właśnie przez pandemię wdrożyły rozwiązania chmurowe.

Dlaczego? Moim zdaniem nowoczesne, dostępne w chmurze zasoby IT ułatwiają zarządzanie rosnącą liczbą wyzwań. Nasilająca się konkurencja ze strony lokalnych i coraz częściej globalnych przedsiębiorstw wymusza na firmach konieczność coraz lepszej kontroli biznesu. Jest to jeszcze ważniejsze w obliczu licznych zakłóceń, których doświadczamy w ostatnich latach. Dlatego tak ważne jest zwiększenie szybkości i precyzji reakcji na zmiany, poprawa elastyczności i przejrzystości łańcuchów dostaw czy usprawnienie procesu podejmowania decyzji biznesowych. Osiągnąć to można np. dzięki cyfrowym platformom oprogramowania dostępnym właśnie w chmurze.

A czy Infor, jako producent rozwiązań chmurowych, pozytywnie odczuł zmianę
koniunktury na rynku?

Jesteśmy producentem oprogramowania biznesowego, w tym systemów klasy ERP, rozwiązań SCM, PLM czy CRM. Od ponad pięciu lat strategicznym kierunkiem naszego rozwoju jest specjalizowane branżowo oprogramowanie biznesowe oferowane w modelu SaaS. W ubiegłym roku największy rozwój w obrębie SaaS odnotowaliśmy w regionie EMEA. Wyniósł on 32%.

Specjalizowane branżowo, czyli?

Koncentrujemy się na dostarczaniu rozwiązań dostosowanych do potrzeb poszczególnych gałęzi przemysłu. Są to, m.in., systemy ERP i kompletne platformy cyfrowe, wyposażone w specyficzne dla danej branży funkcjonalności, pomagające w ciągłym rozwoju i wprowadzaniu innowacji.

Innych rozwiązań potrzebują przedsiębiorstwa z sektora spożywczego, innych producenci samochodów, a jeszcze odmiennych sektor dystrybucyjny. Nasze oprogramowanie ERP oferujemy w chmurze multi-tenant i aktualnie posiadamy trzy takie platformy. Pierwsza została zbudowana specjalnie dla produkcji dyskretnej, dostępne są w niej wersje np. dla przemysłu samochodowego czy lotniczego i obronnego. Druga przeznaczona jest dla produkcji procesowej, w tym dla firm F&B (ang. food and beverage, żywność i napoje) czy dystrybucyjnych. Trzecia jest dostosowana do potrzeb branży usługowej, takiej jak opieka zdrowotna w USA. To zupełnie inne podejście od tego, które stosują nasi konkurenci.

Skąd decyzja o zastosowaniu chmury multi-tenant?

To ważna innowacja w branży ERP. W przeciwieństwie do rozwiązań single-tenant, gdzie
zapewnia się oddzielne oprogramowanie i zasoby serwerowe dla każdego klienta, co jest dość skomplikowane i może być kosztowne, tu instalacje ERP wszystkich klientów są w jednym, współdzielonym środowisku chmurowym zarządzanym centralnie przez dostawcę. Model ten zapewnia wszystkie korzyści chmury obliczeniowej, w tym elastyczność, większą sprawność i bezpieczeństwo, a jednocześnie koszty infrastruktury są dzielone na większą liczbę użytkowników biznesowych. Korzyścią takiego rozwiązania jest też to, że system jest zawsze aktualny. Każda nowa funkcjonalność i innowacja stworzona przez dostawcę jest od razu dodawana do tego centralnego środowiska. Oprogramowanie chmurowe budujemy w oparciu o infrastrukturę naszego wieloletniego partnera, Amazon Web Services.

Dlaczego akurat AWS a nie inny hiperskaller?

Z AWS współpracujemy już od wielu lat. Mamy wspólne cele, do których realizacji razem
zbliżamy się dużo szybciej, niż w pojedynkę. Uzyskany efekt synergii pozwala nam, i naszym partnerom, osiągać większe korzyści w prostszy sposób. Właśnie dlatego nasze rozwiązania są projektowane specjalnie pod kątem bezproblemowej współpracy z infrastrukturą AWS. Dzięki temu możemy zapewnić klientom niezbędną stabilność czy skalowalność, a także optymalną szybkość reakcji. Dodatkowo pamiętajmy, że AWS każdego roku inwestuje miliardy dolarów w badania i rozwój technologii oraz bezpieczeństwo rozwiązań. W efekcie nasze branżowe pakiety Infor CloudSuites mogą lepiej realizować podstawową misję Infor, jaką jest budowanie krytycznych możliwości branżowych.

A dlaczego Infor koncentruje się na chmurze?

Dokładnie obserwujemy rynek i widzimy, że dynamiczna i niepewna sytuacja zmusza organizacje do zmiany podejścia do biznesu. Tradycyjne systemy, w tym instalowane kilka czy kilkadziesiąt lat temu oprogramowanie ERP, coraz częściej nie są w stanie zaspokoić rosnących potrzeb firm produkcyjnych i przemysłowych. Konkurencja na rynku sprawia, że przedsiębiorstwa chcą jak najszybciej korzystać z możliwości i funkcjonalności oferowanych przez kompletne, cyfrowe platformy biznesowe. Mam tu na myśli rozwiązania, których „sercem” są systemy ERP, dodatkowo wyposażone w szereg innych narzędzi, takich jak moduły SCM, PLM, WMS, HRM, CPQ itp. Wykorzystują one różne technologie, m.in. analitykę biznesową, sztuczną inteligencję, czy uczenie maszynowe, dzięki czemu jeszcze bardziej ułatwiają prowadzenie i rozwój działalności.

Co istotne, ze względu na niepewną sytuację i konkurencję, również dotychczasowy model wdrażania systemów klasy ERP staje się coraz mniej atrakcyjny. W przypadku rozwiązań on-premises implementacja oprogramowania może trwać nawet trzy lata. Dla rozwiązań cloud jest to zazwyczaj kilka miesięcy.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna Zawadzka
Anna Zawadzka
8 dni temu

Bardzo proszę o poprawną pisownię nazwy naszej firmy jest S&T a nie SnT