VIGO System S.A. zakończył budowę i wyposażanie clean roomu dedykowanego chipom detekcyjnym. Spółka jest w trakcie procesu wdrażania poszczególnych linii technologicznych do produkcji.

Nowopowstałe pomieszczenia spełniają wysokie standardy czystości, kontroli temperatury i wilgotności oraz posiadają niezbędne zabezpieczenia przed zagrożeniami chemicznymi. Clean room umożliwia efektywną kosztowo, skalowalną produkcję chipów detekcyjnych, które zostaną wykorzystane w detektorach InGaAs i pozwolą Spółce na wejście w rynek krótkiej podczerwieni (SWIR). Jednocześnie VIGO będzie mogło wprowadzić na rynek średniej podczerwieni (MWIR) detektory z materiałów III-V, które odpowiadają wymogom nowych regulacji prawnych w zakresie ograniczenia używania ryzykownych dla środowiska substancji, wprowadzonych Dyrektywą RoHS (ang. Restriction of Hazardous Substances). Clean room ma również umożliwić Spółce wprowadzenie produkcji próbnych chipów laserowych. Realizacja inwestycji wpisana została w strategię rozwoju Spółki „VIGO 2026”, zaś dzięki jej zakończeniu produkty Spółki będą mogły sprostać najwyższym wymaganiom jakościowym niezbędnym w wielu projektach dla branż wojskowej, kosmicznej czy półprzewodnikowej.

Budowa nowego pomieszczenia o klasie czystości ISO 6/ISO 7 była częścią projektu rozbudowy całego parku technologiczno-produkcyjnego, który obejmował także rozbudowę hali produkcyjnej oraz zakup niezbędnego sprzętu produkcyjnego. Nowa inwestycja znajduje się na terenie siedziby VIGO w Ożarowie Mazowieckim i zajmuje blisko 900m2 powierzchni, w tym 250m2 powierzchni cleanroomu.

W ubiegłym roku przedstawiliśmy nową strategię rozwoju, której jednym z założeń jest przyszła produkcja małoi średnioskalowa. Rozwój Spółki w tym zakresie nie mógłby być realizowany bez wysokiej klasy czystych pomieszczeń. W clean roomie odbywać się będzie wzrost – epitaksja i obróbka – processing struktur detekcyjnych wytworzonych przez nasz zespół. Dzięki realizacji tej inwestycji oraz możliwości zapewnienia pełnej kontroli kluczowych parametrów produkcji — temperaturą, wilgotnością i poziomem czystości powietrza znacząco podniesiemy parametry jakościowe produktów. Jest to kluczowe dla najbardziej wymagających klientów z dynamicznie rozwijającej się branży materiałów półprzewodnikowych czy też wojska. Ponadto, będziemy mogli zwiększyć udział w rynku detektorów bliskiej podczerwieni opartych na związkach indu, arsenu i galu (InGaAs), które znajdą zastosowania m.in. w biosensorach i osobistych urządzeniach elektroniki przyszłości jak np. smartwatche z różnego rodzaju czujnikami umożliwiającymi pomiary procesów zachodzących w ludzkim ciele. — mówi Adam Piotrowski, Prezes Zarządu VIGO System S.A.

Od końca 2021 i przez pierwsze miesiące 2022 roku trwał tzw. rozruch nowej inwestycji clean room, uruchamiane i skalowane były urządzenia na potrzeby docelowej produkcji. Wpłynęło to na zaplanowaną niższą produkcję w tym okresie, natomiast w dłuższej perspektywie, nowy clean room istotnie zwiększy moce produkcyjne VIGO System. Spółka podtrzymuje też plany wynikowe na 2022 rok w wysokości 80 mln zł przychodów.

Nowy clean room umożliwi nam zwiększenie poziomu produkcji do ok. 100 tys. detektorów w skali roku. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie wolumenu realizowanych zleceń na perspektywicznych rynkach i utrzymanie dynamicznego wzrostu przychodów Spółki zgodnie z przyjętą strategią rozwoju. – wyjaśnia Łukasz Piekarski, członek Zarządu VIGO System.

S.A. Nakłady inwestycyjne na budowę i uruchomienie nowego clean roomu, modernizację obecnej hali technologicznej oraz uzupełnienie jej o dodatkowe wyposażenie produkcyjne wyniosły ok. 34 mln zł. Na ten cel VIGO System pozyskała 6 mln zł dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR), a pozostałe to środki własne oraz kredyt w wysokości 2 mln EUR. Jednocześnie w okresie ostatnich 5 lat VIGO System zainwestowało ok. 90 mln zł w rozwój mocy produkcyjnych, nową organizację i automatyzację procesów, przekształcając się z manufaktury zaawansowanych detektorów w nowoczesny zakład produkcyjny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments