Wynajem mieszkania bez kaucji dla lokatora i z większymi zabezpieczeniami finansowymi dla właściciela. To właśnie oferuje estoński startup Rendin, który teraz obecny jest także w Polsce. Platforma umożliwia znalezienie zweryfikowanego najemcy i pośredniczy w kontakcie między stronami oraz rozwiązywaniu problemów Rendin to estoński startup, który upraszcza wynajem mieszkań i zwiększa jego bezpieczeństwo. Platforma łączy ze sobą wynajmujących ze zweryfikowanymi lokatorami. Umożliwia im podpisanie umowy online i pomaga w kontakcie oraz pomaga w rozwiązaniu problemów. Dzięki Rendin najemca nie musi wnosić z góry kaucji, a wynajmujący otrzymuje zabezpieczenie w wysokości do czterokrotności miesięcznego czynszu.

Korzystanie z Rendin jest bezpłatne dla właścicieli mieszkań. Wystarczy, że zarejestrują się w serwisie i dodadzą do niego swoją nieruchomość wraz z warunkami umowy. Z kolei lokator tworzy swój profil i uzupełnia dane. Rendin sprawdza między innymi historię kredytową najemcy oraz weryfikuje jego dochody. Po weryfikacji może on wynająć mieszkanie bez kaucji. Ponosi jedynie miesięczną opłatę w wysokości 2,5% czynszu. Cały proces, od weryfikacji do podpisania umowy, odbywa się w aplikacji mobilnej.
– Wynajem mieszkania to stresujący proces dla obu stron.

Właściciele obawiają się, że trafią na problematycznych lokatorów, którzy nie będą płacić lub zniszczą mieszkanie. Z kolei dla najemców kaucja jest dużym obciążeniem. W praktyce w pierwszym miesiącu w nowym mieszkaniu muszą zapłacić podwójny czynsz. Rendin zwiększa bezpieczeństwo kontraktu, dając większe gwarancje finansowe właścicielom mieszkań i pomagając w kontakcie między stronami. Z kolei brak kaucji to duża ulga dla najemców, dla których przeprowadzka jest wystarczająco kosztownym procesem. – mówi Alain Aun, CEO i współzałożyciel Rendin.

Rendin działa w Estonii od marca 2020. Dotychczas w serwisie na obu rynkach serwis zweryfikował ponad 9,5 tys. lokatorów i pomógł w podpisaniu ponad 2,5 tys. umów. W kieszeniach lokatorów zostało też ponad 100 tys. euro, które przy standardowym wynajmie zostałyby zamrożone na poczet kaucji.

Tradycyjni ubezpieczyciele działają, gdy już wystąpi szkoda. Rendin działa jeszcze zanim do tego dojdzie. Doradzamy i pomagamy właścicielom mieszkań i lokatorom w przypadku nieporozumień, czy innych problemów. Wiele z nich można rozwiązać dzięki komunikacji, kompromisom, a także… zdrowemu rozsądkowi. – mówi Alain Aun.

Założyciele Rendin od lewej: Maiko Saluorg iAlain Aun

Pomysłodawcy i założyciele Rendin to Alain Aun i Maiko Saluorg. Estoński startup pozyskał 1,2 mln EUR od funduszy venture capital oraz aniołów biznesu w rundzie seed, której przewodził fundusz Tera Ventures (inwestor m.in. w fintechu Monese). Finansowanie zapewniły też brytyjski fundusz Truesight Ventures i litewski Iron Wolf Capital oraz aniołowie biznesu – w tym m.in. Martin Villig, co-founder Bolt.

Rynki najmu w Polsce i Estonii są do siebie bardzo podobne i obarczone podobnymi problemami. Polska to też największy rynek w Europie Środkowo-Wschodniej. Możemy tu zdobyć skale i doświadczenie potrzebne do ekspansji na inne rynki. I jednocześnie poprawić rynek najmu mieszkań, ułatwiając życie wszystkim jego uczestnikom. – tłumaczy Alain Aun.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments