Polski startup Infermedica pozyskał 120 mln złotych (30 mln dolarów) w Serii B, której przewodził fundusz One Peak. W rundzie udział wzięli też dotychczasowi inwestorzy: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBRD) i fundusze Heal Capital, karma.vc oraz polski Inovo Venture Partners. Środki posłużą do dalszego rozwoju rozwiązania wspierającego wstępną opiekę medyczną, które dziś jest dostępne w 30 krajach i 19 językach.

Infermedica to polski startup, który rozwija narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję, wspierające lekarzy i pracowników medycznych w diagnozowaniu i opiece nad pacjentem. Infermedica umożliwia między innymi szybkie sprawdzenie i analizę symptomów pacjentów, sugerując najbardziej prawdopodobne przyczyny i rekomendując dalsze działania. Ułatwia też lekarzom i konsultantom wystawianie wstępnej diagnozy pacjentów i określanie powagi ich sytuacji. Wspierając pracę lekarzy, Infermedica pomaga w konsekwencji zmniejszyć obciążenie systemów opieki zdrowotnej i zwiększyć ich dostępność.

Startup został założony w roku 2012 przez Piotra Orzechowskiego. Dziś Infermedica współpracuje z ponad 90 partnerami z 30 krajów, a rozwijany przez firmę silnik diagnostyczny obsługuje 19 języków. Klientami Infermedica są między innymi Allianz, Microsoft, Sana Kliniken, Optum, Gothaer, Médis, a także polskie PZU Zdrowie. Narzędzia Infermedica posłużyły dotychczas do wykonania ponad 10 mln wywiadów medycznych na całym świecie.

Teraz Infermedica pozyskała 120 mln zł (30 mln dolarów) w Serii B, której przewodził fundusz One Peak, przy udziale dotychczasowych inwestorów: Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBRD) i funduszy Heal Capital, karma.vc oraz polskiego Inovo Venture Partners. W sumie polska spółka otrzymała od inwestorów już ok. 180 mln zł – w tym 40 mln zł w Serii A w roku 2020.

Pozyskane środki pomogą w dalszym rozwoju technologii i rozwiązań wspierających pracę pracowników medycznych. Oprócz narzędzi do wstępnej diagnozy medycznej Infermedica tworzy platformę, która usprawni wizyty lekarskie na wszystkich jej etapach, między innymi ułatwiając komunikację lekarzy z pacjentami i automatyzując tworzenie notatek. Infermedica planuje też dalszą ekspansję na nowych rynkach i konsekwentne umacnianie swojej pozycji w krajach, w których jest już dostępna.

Jesteśmy pod wrażeniem dotychczasowego rozwoju technologii Infermedica i cieszymy się, że możemy wesprzeć jej zespół w realizacji wizji opieki zdrowotnej dostępnej dla każdego dzięki automatyzacji. Infermedica zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa i skuteczności klinicznej. Łączy to z bardzo dobrym user experience i obsługą klienta oraz łatwym wdrożeniem. Jesteśmy pewni, że Infermedica w przyszłości stanie się globalnym standardem obsługi pacjentów w podstawowej opiece zdrowotnej, a my będziemy pomagać jej zespołowi w kolejnym etapie dynamicznego rozwoju. – mówi Humbert de Liedekerke, Managing Partner, One Peak. 

Infermedica zatrudnia dziś 180 osób, z czego prawie połowa dołączyła do firmy w okresie kilkunastu miesięcy od poprzedniej rundy inwestycyjnej. Spółka planuje podwoić w tym roku liczebność swojego zespołu, zatrudniając między innymi inżynierów, deweloperów i pracowników medycznych, do biura we Wrocławiu oraz zdalnie. Lista otwartych stanowisk znajduje się na stronie firmy.

Jako inwestor mam przyjemność i zaszczyt wspierać Infermedica już od rundy seed. Jej tempo rozwoju jest imponujące. Technologia tam wypracowana jest na najwyższym światowym poziomie i bije na głowę globalnych konkurentów. W trakcie ostatnich dwóch i pół roku Infermedica przeszła drogę od firmy, w której całość sprzedaży prowadził CEO, do „maszyny” ze świetnym zespołem sprzedażowym, której największe kontrakty z klientami warte są kilkaset tysięcy dolarów rocznie. Spółka udowodniła też, że potrafi przyciągnąć najlepszych na świecie menedżerów najwyższego szczebla na takie stanowiska jak VP Product, czy VP Marketing. Nie mam wątpliwości, że Infermedica to kandydat nie tylko na przyszłego unicorna, ale też decacorna. – mówi Michał Rokosz, Partner, Inovo Venture Partners.

W ostatnich tygodniach Infermedica umożliwiła też przeprowadzenie wstępnego wywiadu w formie rozmowy głosowej z botem, dzięki współpracy z polskim startupem Talkie.ai. Bot oparty o sztuczną inteligencję wykorzystuje technologię Talkie.ai, by rozpoznawać i interpretować wypowiedzi pacjenta. Z kolei silnik diagnostyczny Infermedica rozpoznaje i rejestruje symptomy, formułując w czasie rzeczywistym kolejne pytania, które zadaje bot, by ostatecznie skierować pacjenta do właściwego specjalisty lub zarekomendować inne działania.

Integracja silnika diagnostycznego Infermedica z asystentem głosowym Talkie.ai pozwala znacząco zwiększyć wydajność placówek opieki zdrowotnej. Sztuczna inteligencja pomoże w ocenie stanu zdrowia pacjenta i skieruje do właściwego specjalisty, skracając przy tym czas oczekiwania na kontakt z przychodnią. Co ważne, rozmawiając z botem, pacjent może liczyć na tę samą dokładność i rzetelność, co w przypadku rozmowy z pracownikiem medycznym. Dzięki temu cały proces zajmuje mniej czasu i kosztuje mniej wysiłku – mówi Wojciech Przechodzeń, CTO, Talkie.ai.

Piotr Orzechowski, założyciel i CEO Infermedica

Cieszymy się, że One Peak dołącza do grona naszych inwestorów i zdecydował się przewodzić Serii B. Doświadczenie zespołu w skalowaniu firm B2B z pewnością pomoże w naszym rozwoju. Cieszy nas też to, że nasi dotychczasowi inwestorzy nieustannie nas wspierają i zdecydowali się wziąć udział w tej rundzie. Dotychczasowy rozwój Infermedica to zasługa między innymi ponad 60 tysięcy godzin pracy lekarzy, którzy stworzyli jedną z bardziej zaawansowanych baz wiedzy na temat chorób, symptomów i czynników ryzyka. Dzięki nowym środkom będziemy mogli dalej realizować naszą wizję i rozwijać technologię zwiększającą dostępność podstawowej opieki medycznej na całym świecie. – mówi Piotr Orzechowski, założyciel i CEO Infermedica.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments