Startupy są coraz popularniejszym tematem na polskim rynku pracy. Role w tego typu organizacjach są atrakcyjne, szczególnie dla osób poszukujących nowego doświadczenia. Dlaczego? Naturalną konsekwencją pracy w dynamicznym środowisku pełnym wyzwań jest możliwość bardzo szybkiego rozwoju indywidualnego. To właśnie chęć poszerzenia swoich kompetencji i umiejętności, praca nad innowacyjnymi rozwiązaniami, a także zdobywanie nowych doświadczeń, często międzynarodowych, są dla kandydatów najbardziej kuszące.

Startupy rekrutują na wiele stanowisk, jednak ze względu na fakt, że pracują nad własnym rozwiązaniem czy produktem, najczęściej są to role dla programistów oraz szeroko pojętego wsparcia sprzedaży. Choć nie tylko. W przekroju branż można znaleźć atrakcyjne oferty, które z wielu względów wyróżniają się na rynku. Dodatkowo niektóre firmy decydują się na zatrudnienie osób z niewielkim doświadczeniem, aby dać im możliwość rozwoju w ramach organizacji i zaoferować ciekawe perspektywy zawodowe, dlatego zdecydowanie warto poświęcić czas na przejrzenie ofert pracy tego typu.

Czego można się spodziewać po pracy w startupie

Czym właściwie jest startup? Jest to młoda firma oferująca dostęp do usług, z założenia innowacyjna i stawiająca na technologie, które w efekcie mają zmienić postrzeganie świata. Jej celem jest dostarczenie unikalnego produktu lub usługi i międzynarodowe skalowanie biznesu, które chociaż jest celem każdej firmy, udaje się niewielu.

Jak są finansowane tego typu spółki? Startupy zazwyczaj poszukują finansowania od funduszy venture capital lub prywatnych inwestorów, często również powstają przy dużych korporacjach lub big techach, czerpiąc z wzajemnych doświadczeń. Choć należy wziąć pod uwagę, że nie jest to reguła, ponieważ startupy mogą również pracować z ograniczonymi budżetami i zasobami lub rozwijać się w miarę zarabianych samodzielnie pieniędzy, czyli w modelu tzw. bootstrappingu. Celem startupu jest osiągnięcie poziomu ‘unicorna’, czyli wyceny wartości na poziomie 1 mld USD.

Nasza rodzima scena może poszczycić się wieloma startupami, które już teraz są doceniane na arenie międzynarodowej. Dobrymi przykładami są Booksy, Ramp Network, Zowie, Vue Storefront, JOKR, Symmetrical, Aion Bank czy Omnipack. Jest to zaledwie kilka przykładów, bo wg danych PARP z końcem 2020 roku w Polsce działało około 4700 startupów, a ich liczba podwoiła się na przestrzeni ostatnich 5 lat.

Jaką pracę znajdziesz w startupie?

2021 rok to czas zmian i wprowadzenia coraz większej liczby innowacyjnych rozwiązań technologicznych i mobilnych. E-commerce wzrósł o kilkadziesiąt procent, a rozwiązania telemedycyny z dnia na dzień stały się najpopularniejszym sposobem konsultacji medycznych. Tak szybki rozwój potrzebuje wsparcia HR-owców, którzy są w stanie nadążyć za tempem pracy startupów i odpowiednio zrozumieć potrzeby, wyzwania i cele organizacji. HR Hints przygotowało zestawienie 5 najpopularniejszych pozycji w startupach w 2021 roku.

Ta najpopularniejsza oferta pracy nie zdziwi już raczej nikogo, a może jedynie przekonać niektórych do zrobienie kwalifikacji na programistę, ponieważ zarobki w tym zawodzie osiągają nawet 50 000 PLN/msc. Kariera w tej branży i zarobki są często wręcz oszałamiające. Zapotrzebowanie na role programistów, developerów, ale także technical support wzrosło o 150% w ciągu ostatniego roku.

Tak wysokie zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru jest widoczne w pełnym przekroju branż i właściwie w każdej technologii. Innowacyjne produkty i usługi startupów często wymagają doświadczonych ekspertów, a młode spółki nie zawsze są atrakcyjnym pracodawcą dla potencjalnych kandydatów z wieloletnim doświadczeniem. Rekrutacje na tego typu stanowiska są wyjątkowo wymagające, ponieważ trzeba zwrócić uwagę nie tylko na techniczne umiejętności i odpowiednie doświadczenie kandydatów, ale również na ich dopasowanie do kultury danego startupu i tempa pracy danej organizacji. — mówi Róża Szafranek, CEO HR Hints.

Drugim najpopularniejszym stanowiskiem jest Tech Lead, czyli lider zespołu developerskiego. Startupy bardzo często potrzebują osoby, która oprócz doświadczenia w samej technologii czy języku programowania będzie też umiała zarządzać teamem i szkolić nowych pracowników lub całe zespoły. Jest to dość duże wyzwanie, biorąc pod uwagę profil takich kandydatów, którzy jednocześnie będą posiadali odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje, rozwinięte umiejętności miękkie i komunikacyjne, a także dadzą sobie radę w poprowadzeniu zespołu oraz złożonych projektów.

Na trzecim miejscu znalazły się stanowiska wspierające sprzedaż. Według danych rekrutacyjnych HR Hints najpopularniejsze role w 2021 roku to Head of Sales i Head of Marketing. Róża Szafranek dodaje, że innowacyjne produkty i usługi wymagają nowego — nieznanego dotąd, podejścia do promocji i sprzedaży. Stąd wiele startupów potrzebuje osób, które będą w stanie właściwie zrozumieć jego cel i wizję, a jednocześnie pomóc w rozwoju spółki, budowaniu brandu i sprzedaży oferowanych produktów czy usług. Właśnie ta nowość i nieznane dają ogromne możliwości rozwoju zawodowego sprzedawcom i marketingowcom.

Na czwartym miejscu znajdują się pracownicy działu HR, którzy w startupach zazwyczaj pojawiają się powyżej 20 osób zatrudnionych w organizacji. Na tym etapie trzeba zmierzyć się z rosnącą liczbą wyzwań w obszarze personalnym, które różnią się znacznie od wyzwań w korporacjach. Ustawienie procesów HRowych i komunikacji w firmie, narastające konflikty, wyzwania związane z rekrutacją, czy onboardingiem, to tylko niektóre problemy zagrażające szybkiemu skalowaniu. Dynamika i częste zmiany wewnętrzne powodują, że HRowcy i rekruterzy muszą mieć odpowiednie podejście, doświadczenie i powinni być gotowi na pracę w tak zmiennym środowisku. Według naszych danych w obszarze działu personalnego to Head of People & Culture Talent Acquisition Managerowie i Recrutiment Specjaliści są również jednymi z najpopularniejszych pozycji w startupach w tym roku. — dodaje Szafranek.

Pierwszą piątkę zamyka rola wyjątkowa, bo zupełnie nowa na polskim rynku, czyli Chief of Staff (CoS). Czym właściwie zajmuje się taka osoba? Szef personelu, bo tak jest często spolszczane to stanowisko, pracuje blisko z founderami i nie ma bezpośrednich podwładnych, ewentualnie z wyjątkiem stażysty lub asystenta. Podobnie jak COO, CoS pracuje nad strategicznymi i krytycznymi elementami strategii startupu, współpracując jednocześnie z pracownikami, klientami i członkami zarządu. CoS podejmuje wiele ważnych decyzji i powinien mieć wysoko rozwinięte umiejętności przywódcze. Jednak należy pamiętać, że jest to rola pod osobą zarządzającą spółką, wspierająca ją w podejmowaniu lepszych i szybszych decyzji strategicznych i operacyjnych. Z całą pewnością w kolejnych latach właśnie ta rola będzie podbijać startupowe oferty pracy, a w szeregach zespołów będzie można coraz częściej spotkać właśnie Chief of Staff.

Dane przygotowane na podstawie danych firmy HR Hints, spółki wspierającej startupy w rekrutacji i budowaniu struktur organizacyjnych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments