EIT InnoEnergy, wiodący globalny fundusz i akcelerator innowacji, od lat inwestujący w rozwiązania z obszaru zielonej transformacji energetycznej i grupa Volkswagen ogłosiły zawarcie strategicznego partnerstwa. Firmy chcą razem inwestować w rozwiązania wspierające dekarbonizację sektora transportowego i rozwój elektromobilności. W ramach porozumienia Volkswagen dołączy do grona udziałowców EIT InnoEnergy.

Osiągnięcie neutralności węglowej w sektorze transportu będzie wymagało wdrożenia wielu przełomowych technologii. Poza rozwojem własnych badań chcemy w coraz większym stopniu stawiać na współpracę ze startupami. Partnerstwo z EIT InnoEnergy pomoże nam docierać do najbardziej obiecujących firm, działających w obszarach związanych z transformacją energetyczną, aby wspierać ich rozwój i pomagać w skalowaniu ich działalności. — powiedział Jens Wiese, Head of Group M&A, Investment Advisory and Partnerships w grupie Volkswagen.

Sektor transportu przechodzi obecnie proces bezprecedensowych przemian. Firmy motoryzacyjne stoją przed wyborem — włączyć się w główny nurt zmian lub pozostać poza nim, tracąc wpływ na przyszły kształt sektora. Nasz partner wykorzystał okazję, by stanąć w awangardzie tej transformacji i aktywnie kształtować jej przebieg. Dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni, że Grupa Volkswagen zdecydowała się dołączyć do grona naszych udziałowców i podnieść naszą współpracę na wyższy poziom. Połączone siły naszych 300 spółek portfelowych działających we wszystkich obszarach związanych z transformacją energetyczną i Grupy Volkswagen to szansa na realne przyspieszenie dekarbonizacji sektora transportu. — tłumaczy Diego Pavia, dyrektor generalny w EIT InnoEnergy.

Elektryczne Volkswageny Transportery Żabki
Elektryczne Volkswageny Transportery Żabki

Współpraca partnerów trwa już od 5 lat. Jako kluczowi gracze Europejskiego Aliansu Bateryjnego (EBA – European Battery Alliance) Grupa Volkswagen i EIT InnoEnergy aktywnie angażują się w budowę silnego i konkurencyjnego europejskiego przemysłu bateryjnego. Zgodnie z aktualnymi przewidywaniami roczny wkład tego sektora w PKB już w 2025 r. osiągnie wartość 250 mld EUR i stworzy cztery miliony bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy. Firmy łączą także wspólne inwestycje. Zainwestowały w spółkę H2 Green Steel (zdekarbonizowana stal) i firmę Northvolt (gigafabryka baterii litowo-jonowych). W marcu 2021 r. Grupa Volkswagen ogłosiła, że do 2030 r. wraz z partnerami zbuduje w Europie sześć gigafabryk baterii o łącznej mocy 240 GWh.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments