Najnowszy raport McKinsey&Company poświęcony technologiom chmurowym nie pozostawia złudzeń: Polskę dzieli przepaść od światowych liderów chmur. By dorównać poziomowi najbardziej zaawansowanych gospodarek, musimy postawić na wyedukowanie światowej klasy ekspertów chmurowych. Tego zadania właśnie podjęła się Politechnika Łódzka we współpracy z HackerU, globalnym liderem w zakresie technologii EdTech.

Profesor Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej, podpisał 18 listopada umowę o współpracy z HackerU. Instytucje oferować będą wspólnie program szkoleniowy z zakresu Cloud Computing, który będzie pierwszym tego typu kompleksowym programem kształcenia na polskim rynku.

Jesteśmy uczelnią, w której szeroko pojęte technologie informatyczne są jednym z wiodących nurtów w zakresie kształcenia i nauki, a także praktycznych działań we współpracy z firmami. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak najnowsze technologie determinują rozwój i przyszłość, naszą osobistą i globalną. Doceniając rolę edukacji, chcemy być liderem w dostępie do szkoleń odpowiadających na pilne potrzeby gospodarki. Takie możliwości, szczególnie w zakresie cyfryzacji, otwiera umowa podpisana z firmą HackerU – podkreśla prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ.

Polska chmura

Polskie firmy i instytucje wdrażają chmurę na 1,5‐krotnie niższym poziomie niż średnia w Europie Środkowo‐Wschodniej. Z chmur korzystamy głównie w aplikacjach biurowych i oprogramowaniach do współpracy typu CRM. Najczęściej – w firmach w sektorze teleinformatyki (64%) i mediów (46%). Najrzadziej – w hotelarstwie i gastronomii (15%), budownictwie (17%) i handlu (20%).

Tymczasem już na pierwszych stronach opublikowanego z końcem października raportu Chmura 2030. Jak wykorzystać jej potencjał i przyspieszyć wzrost w Polsce czytamy: “Upowszechnienie chmury w polskich firmach i instytucjach publicznych może przynieść dodatkowe 4% PKB w roku 2030, czyli 121 mld złotych rocznie”. By to osiągnąć jako kraj, powinniśmy ponad dwukrotnie zwiększyć tempo wdrożenia technologii chmurowych.

Aby rzeczywiście dostosować się do zmian, które niesie za sobą transformacja cyfrowa i odnieść sukces jako kraj, o odpowiednią edukację powinniśmy zadbać już teraz. Deficyt odpowiednio wykwalifikowanych pracowników to jedne z największych wyzwań, przed jakimi stoją firmy chcące wdrożyć rozwiązania chmurowe. Wspólnie z Politechniką Łódzką chcemy kształcić specjalistów zgodnie z potrzebami zmieniającego się rynku pracy. – komentuje Marek Gajewski, prezes HackerU Polska.

Pracuj w chmurze

Program szkoleniowy organizowany w ramach współpracy Politechniki Łódzkiej i HackerU będzie prowadzony zdalnie, a od przyszłych uczestników nie będzie wymagać się wcześniejszego doświadczenia w branży IT, ani ukończonych studiów. Zapisy ruszą już na początku nowego roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments