Z inicjatywy IS-Wireless, polskiego dostawcy rozwiązań sieciowych 4G i 5G, przedstawiciele środowiska naukowego i badacze z całego świata spotkali się w formule online, aby razem porozmawiać o przyszłości sieci mobilnych, ich nadchodzących generacjom oraz rozwojowi sieci 5G w standardzie otwartym. To kolejny etap rozwoju inicjatywy #5GMadeTogether, której celem jest zjednoczenie przedstawicieli biznesu oraz nauki z całego świata wokół idei budowy sieci nowych generacji w standardzie otwartym.

Prezentacje uczestników i przeprowadzone podczas spotkania debaty dotyczyły postępu naukowego w dziedzinie bezpieczeństwa sieci, wykorzystania technologii ML/AI, Edge i cloud RAN, ale również platform doświadczalnych i prac badawczych trwających w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Gospodarz spotkania, prezes IS-Wireless dr Sławomir Pietrzyk zwrócił uwagę, że działalność badawcza jest nieodzowną częścią prac nad produktami sieciowymi. Stąd też – jego zdaniem – konieczne jest zaangażowanie środowiska naukowego w rozmowy z biznesem i przedstawicielami administracji państwowych o sieciach nowych generacji i współdziałanie w tym zakresie.

Nasz sektor zmierza we właściwym kierunku, lecz droga ku 5G, a następnie 6G wymaga ścisłej współpracy tych środowisk i dzielenia się doświadczeniem. Na tej drodze nie brakuje wyzwań, ale działając razem, jesteśmy w stanie się z nimi uporać. – powiedział Sławomir Pietrzyk.

Podkreślił jednocześnie, że jego firma stanowi przykład takiej współpracy. IS-Wireless posiada w swoich szeregach zespół badawczo-rozwojowy, który jest złożony z doświadczonych naukowców.

Jesteśmy zaangażowani w międzynarodowe projekty badawcze, dzięki temu udało nam się zgromadzić najlepszych naukowców z Europy i Stanów Zjednoczonych, aby przyjrzeli się postępom w dziedzinie budowy sieci 5G i porozmawiali o jej przyszłość. – dodał Pietrzyk.

Techniczne aspekty sieci 5G i potrzeba współpracy

Spotkanie pod hasłem #5GMadeTogether zgromadziło ponad 40 czołowych badaczy z uniwersytetów oraz ośrodków badawczo-rozwojowych, którzy na całym świecie uczestniczą w rewolucji telekomunikacyjnej, a także przedstawicieli firm technologicznych, start-upów i członków zespołu badawczego IS-Wireless.

Wśród nich znaleźli się m.in. prof. Walid Saad z VirginiaTech (US), prof. Jordi Perez-Romero z Universitat Politècnica de Catalunya (UPC) w Barcelonie, prof. Ahmad Ijaz z VTT Technical Research Centre of Finland, prof. Sofie Pollin z Katolickiego Uniwersytetu Lowańskiego w Belgii, prof. Ana Garcia Armanda z Uniwersytetu Karola III w Madrycie, prof. Osvaldo Simeone z King’s College London, prof. Geir Horn z Uniwerystetu w Oslo oraz Walter P. Nitzold, główny inżynier ds. badań National Instruments w Dreźnie.

W trakcie trwających podczas spotkania dyskusji naukowcy przedstawili wyniki swoich badań w nowatorskich obszarach takich jak mMIMO, w dziedzinie optycznych sieci bezprzewodowych, czy z zakresu obliczeń neuromorficznych. Uczestnicy zauważali również, że wiele pracy czeka branżę w związku z bezpieczeństwem cyfrowym.

Choć u podstaw 5G jest bezpieczniejsze niż dotychczasowe standardy, nadal pamiętać musimy o kwestiach cyberbezpieczeństwa m.in. w warstwie Edge. Część wyzwań na polu bezpieczeństwa znanych z poprzednich generacji sieci wciąż pozostaje aktualna i wymaga naszej uwagi. – mówił Ian Goetz, architekt sieci w Dell Technologies.

Platforma współpracy

Inicjatorzy spotkania #5GMadeTogether podkreślają, że stanowi ono podstawę do budowania platformy do rozmowy m.in na temat zarządzania sieciami przyszłości, ich wydajności energetycznej i aktualnych wyzwań, takich jak wykorzystywanie AI i zapewnianie bezpieczeństwa sieci mobilnych.

Głęboka, międzynarodowa współpraca jest kluczowa dla rozwoju projektów z zakresu sieci 5G i przyszłych generacji. Umożliwia ona rozwój start-upów i pozwala odpowiadać szybciej na rosnące zapotrzebowanie na nowatorskie rozwiązania sieciowe we wszystkich sektorach naszych gospodarek. – zaznaczył podczas spotkania Janez Sterle, założyciel i prezes Internet Institute w Słowenii.

Pod sztandarem autorskiej inicjatywy #5GMadeTogether, IS-Wireless jednoczy środowisko przedsiębiorców i naukowców aktywnych w dziedzinie rozwoju sieci mobilnych piątej i przyszłych generacji. Konferencja była kolejnym w serii spotkań, mających na celu zacieśnianie współpracy na tym polu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments