Tylko przez miesiąc urzędnicy mogą aplikować do programu PARP GovTech Inno_Lab powered by Huge Thing, którego celem jest wsparcie jednostek samorządu terytorialnego (JST) w pracy z innowacjami. Dzięki udziałowi w programie pracownicy administracji publicznej rozwiną kompetencje w obszarze testowania i wdrażania nowych technologii, a także przygotowywania procesów wspierających wprowadzanie innowacji.

Program dostarczy też wiedzy eksperckiej na temat realizacji dialogów technicznych oraz wykorzystania trybu konkursowego w ramach znowelizowanej ustawy prawa zamówień publicznych (PZP). W programie już teraz zadeklarowały udział takie JTS jak Warszawa i Poznań czy urząd powiatu iławskiego. Skąd pomysł na taki program? Wg danych GUS za rok 2020 tylko nieco ponad ¼ polskich gmin korzysta z systemów EZD (elektroniczne zarządzanie dokumentacją) jako podstawowego sposobu dokumentowania załatwianych i rozstrzyganych przez nie spraw. Zaledwie nieco ponad ⅕ JST udostępnia swoim mieszkańcom aplikacje mobilne, oferujące e-usługi. Także zaledwie ⅕ urzędów umożliwia mieszkańcom opcje głosowania w wyborach w trybie online.

W administracji publicznej pracuje wiele fantastycznych osób, które są otwarte na wdrażanie innowacji i chciałyby to robić w swojej codziennej pracy. W ramach programu chcemy pomóc im zrozumieć nowe technologie, dowiedzieć się, jak pracować z twórcami innowacji oraz jak zmieniać obowiązujące struktury. Chcemy, by dzięki programowi pracownicy jednostek samorządu terytorialnego czuli się pewniej i adoptowali do swojej codziennej pracy zwinne, (tzw. agile), metody zarządzania projektami, a razem z nimi nowe technologie służące im i lokalnym społecznościom. – mówi Magdalena Kowalska, manager programu realizowanego przez Huge Thing.

W programie udział wezmą zespoły z łącznie 36 jednostek samorządu terytorialnego, które otrzymają wsparcie w wysokości do 50 tysięcy złotych na rozwój kompetencji pracy z innowacjami. Co to oznacza w praktyce? Uczestnicy przechodzą w sumie przez 5 etapów programu i na każdym z nich, pod okiem ekspertów, definiują potrzebę na zakup technologii i prowadzą dialog techniczny, by finalnie zrealizować procedurę konkursową (PZP) w celu zakupu rozwiązania. Całość ułożona jest w taki sposób, by na konkretnym, realnym przykładzie zespół rozwijał wiedzę o tym, jak być zamawiającym technologię, jak wypracować procesy wspierające ich wdrażanie do organizacji a przede wszystkim, jak w nowy sposób zrealizować bieżące potrzeby urzędu w zakresie zakupu nowych technologii.

Realizujemy wiele innowacyjnych działań. W ostatnim czasie wdrożyliśmy własną platformę do e-rekrutacji, opracowaliśmy nowy model obsługi inwestorów, teraz przystępujemy do realizacji pilotażowego projektu, który w ciągu roku pozwoli nam wykształcić kadrę kilkudziesięciu programistów. Nowe działania to nowe wyzwania, a tym łatwiej jest sprostać, gdy ma się wsparcie ekspertów i innowatorów. Liczymy na to, że GovTech inno_LAB pozwoli nam zwiększyć efektywność naszej pracy i przygotować się do kolejnych działań. Ostatecznie zyskają na tym mieszkańcy powiatu. – mówi Michał Młotek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie, koordynator Inkubatora Technologicznego w Iławie.

Dla kogo jest program?

Do programu mogą się zgłaszać wszystkie jednostki samorządów terytorialnych, niezależnie od ich wielkości czy lokalizacji. Przygotowując aplikację, jednostka powinna wstępnie określić, nad jakim wyzwaniem technologicznym chciałaby pracować w ramach programu (opisać problem, który chce rozwiązać przy użyciu technologii), a także opisać dotychczasowe doświadczenie w pracy z innowacjami. Program jest przeznaczony dla tych jednostek samorządu terytorialnego, których problemów i potrzeb nie da się rozwiązać istniejącym na rynku rozwiązaniami technologicznymi – czyli takich JST, które wymagają wdrożenia dedykowanych, “szytych na miarę” produktów lub usług.

Docelowe rozwiązanie nie może być też powiązane z działalnością gospodarczą jednostki oraz musi ona posiadać wstępny budżet na jego zakup. Do projektu wybrane zostaną 36 jednostki samorządu terytorialnego, a finalnie 12 z nich uzyska wsparcie w organizacji konkursu w trybie PZP. Przedstawicielami JTS mogącymi reprezentować w programie daną jednostkę mogą być ich pracownicy merytoryczni, osoby decyzyjne w JTS (np. dyrektorzy wydziałów/ departamentów) oraz pracownicy działów zamówień publicznych i sekcji wspierających zakup i wdrażanie technologii.

Cały program potrwa 13 miesięcy. W tym czasie uczestnicy będą nabywać wiedzę i nowe kompetencje z zakresu zwinnych i efektywnych metod pracy (agile, scrum), formułowania wyzwań projektowych czy budowania – często zupełnie od podstaw – zespołów wdrażających innowacje. Ponadto dowiedzą się i praktycznie nauczą, jak mapować zapotrzebowanie na innowacje, jak prowadzić dialog techniczny z firmami i dostawcami technologii. Program zawiera także wprowadzenie do trybu konkursowego PZP, a po jego zakończeniu uczestnicy mogą liczyć na opiekę pokonkursową: wsparcie prawne, w negocjacjach z firmami IT, czy opracowanie planu wdrożenia i wymianę wiedzy z innymi organizacjami, które wdrażają nowe technologie. – dodaje Kowalska.

PARP GovTech Inno_Lab powered by Huge Thing to program organizowany we współpracy z PARP i GovTech Polska. Huge Thing działa od 2012 roku jako jeden z pierwszych w Polsce operatorów programów akceleracyjnych dla startupów. Od kilku lat doświadczenie we współpracy ze startupami zespół Huge Thing wykorzystuje, wspierając organizacje z sektora publicznego i prywatnego w pracy z innowacjami.

Więcej o firmie można znaleźćna stronie www.hugething.vc Projekt „Podniesienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego w zakresie pracy z innowacjami i ich wdrażania poprzez popularyzację procedur konkursowych oraz zapoznanie się z metodami i narzędziami wspierającymi współpracę z twórcami innowacji” (POIR.02.04.01-00-0005/20) realizowany w ramach Programu

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments