Firma IS-Wireless we współpracy ze spółką MindMade zapowiada premierę innowacyjnego systemu łączności krytycznej, opartego na przenośnej prywatnej sieci 4G/5G – Mission Critical Network Network in the Box (MC-NIB). Rozwiązanie przeznaczone jest dla służb ratowniczych, operatorów infrastruktury krytycznej oraz wojska. Zostało stworzone przez polskich inżynierów w celu zapewnienia łączności w sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe, zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego, rozległe awarie infrastruktury telekomunikacyjnej lub energetycznej. Oficjalna prezentacja odbędzie się podczas wrześniowych targów przemysłu obronnego (MSPO) w Kielcach.

To innowacyjne rozwiązanie jest wspólnym dziełem IS-Wireless, polskiego dostawcy technologii sieciowych, oraz spółki MindMade specjalizującej się w Grupie WB w rozwiązaniach teleinformatycznych dla służb porządku i bezpieczeństwa publicznego. – To pierwsze na rynku polskim rozwiązanie 4G i 5G, które zapewnia łączność specjalną dla branż wymagających niezawodnych i bezpiecznych połączeń, takich jak np. straż pożarna czy wojsko. Nasza technologia przeznaczona jest też do zabezpieczenia infrastruktury krytycznej, np. sieci łączności dla energetyki. Opracowaliśmy niezależny system komunikacji, umożliwiający szybkie postawienie sieci telekomunikacyjnej 4G albo 5G do wykorzystania w każdej sytuacji i w każdych warunkach, nawet tych ekstremalnych. – mówi prezes IS-Wireless Sławomir Pietrzyk.

Sieć 5G w plecaku

Jak zapewniają autorzy nowego systemu, rozwiązanie zostało stworzone po to, by w sytuacjach, kiedy publiczna łączność stałaby się niedostępna, np. zostałaby zniszczona w wyniku katastrofy, można było ją przywrócić właśnie dzięki przenośnej prywatnej sieci 4G lub 5G.

Wystarczy, że odpowiednie służby, które przyjeżdżają na miejsce katastrofy, uruchomią własną sieć, która mieści się w walizce czy plecaku. Rozwiązanie to może być również kluczowym elementem systemu łączności dla wojska, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej. – wyjaśnia Pietrzyk.

Rozwiązanie, które prezentujemy na tegorocznym MSPO, jest rozwinięciem funkcjonalności wdrożonej przez nas Platformy Integracji Komunikacji (PIK) zapewniającej interoperacyjną łączność pomiędzy różnymi systemami radiowymi poprzez sieci komórkowe. Teraz rozwiązanie nabiera nowej jakości w warunkach kryzysowych oraz do zastosowań wojskowych. – komentuje Jan Jakub Szczyrek, Prezes MindMade.

Dzięki rozszerzeniu funkcjonalności systemu PIK za pomocą sieci łączności MC-NIB, służby oraz wojsko zyskują możliwość tworzenia swojej własnej, całkowicie bezpiecznej i odpornej na przechwycenie sieci łączności kryzysowej praktycznie w dowolnym terenie, gdzie nie jest dostępna żadna infrastruktura telekomunikacyjna. – dodaje Dariusz Palczewski członek zarządu MindMade sp. z o.o., z grupy WB.

Premiera przenośnej sieci 4G/5G odbędzie się podczas wrześniowego XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach w dniach 7-10 września br. Rozwiązanie zostanie zaprezentowane na stoisku GRUPY WB — największego polskiego producenta oferującego technologie łączności i dowodzenia oraz zaawansowanych systemów dla sił zbrojnych z całego świata- F-2 w hali F w sekcji poświęconej systemom bezpieczeństwa publicznego.

IS-Wireless wdraża sieć kampusową 5G

Przenośna sieć to nie jedyne całkowicie polskie rozwiązanie, którym może pochwalić się IS-Wireless. W lipcu firma rozpoczęła swoje pierwsze wdrożenie sieci 5G w oparciu o model otwarty, tzw. Open RAN. To najnowszy trend w budowie sieci 5G, który jest obserwowany w wielu miejscach na świecie. Na znaczeniu zaczyna zyskiwać także w naszym kraju. Firma ma także ambicje globalne. Obecnie prowadzi rozmowy z partnerami na temat wdrożeń w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments