Sposób budowy sieci telekomunikacyjnych zmienia się. Jesteśmy świadkami odejścia od modelu opartego o wąskie grono największych dostawców sprzętu na rzecz bardziej otwartych rozwiązań i większej konkurencji. Trudność polega na wyszukaniu wybitnych przedsiębiorstw pragnących na ten rynek wejść – ocenił Wojciech Burkot, Partner w funduszu Bitspiration Booster VC, która zainwestował w IS-Wireless, firmę i technologię opartą na modelu otwartym Open RAN.

Zdaniem Burkota mówiąc o znaczeniu otwartego modelu w budowie sieci 5G, trzeba zwrócić uwagę na ogrom nadziei, jaką można w nim pokładać z punktu widzenia przedsiębiorców i użytkowników. Jak wyjaśnia, w dotychczasowym, tradycyjnym modelu możliwość posiadania sieci telekomunikacyjnej dyktowało kilku największych dostawców, którzy oferowali nieelastyczne rozwiązania o znacznych kosztach, skutecznie zamykając ten sektor na mniejsze podmioty.

Natomiast Open RAN obniża próg wejścia na bardzo hermetyczny do tej pory rynek. Oddzielenie warstwy sprzętowej od oprogramowania daje szansę mniejszym przedsiębiorstwom wykluczonym do tej pory z rynku usług telekomunikacyjnych, aby z powodzeniem wzrastać i dostarczać oprogramowanie telco. W modelu otwartym mają one okazję swobodnie kreować sieci, oferując rozwiązania dostosowane do potrzeb swoich klientów. Ci z kolei są coraz bardziej zainteresowani możliwościami prywatnych sieci. W efekcie rynek staje się bardziej różnorodny i rozkwita, a wraz z rosnącą konkurencją, ceny idą w dół – podkreślił Burkot podczas konferencji #5GMadeTogether poświęconej budowie sieci piątej generacji zorganizowanej przez polską firmę IS-Wireless.

W jego opinii na tej rewolucji technologicznej w modelu budowania sieci telekomunikacyjnych zyskają też sami użytkownicy.

„Open RAN dając szansę na swobodę dostosowania sieci do potrzeb konkretnych przedsiębiorstw, umożliwi im z kolei kreowanie usług i rozwiązań dla ich własnych klientów, które nie powstałaby przy zachowaniu architektury tradycyjnego modelu budowy ieci i
monopolu gigantów – przekonywał.

Okazja dla inwestorów

Wojciech Burkot ocenił, że z punktu widzenia funduszu Venture Capital strategia inwestycyjna powinna być budowana z myślą o jak największej liczbie podjętych prób inwestowania.

„Warto dzielić zasoby i starać się maksymalizować liczbę inwestycji. Wydawać się może, że powodzeniem i zwrotem z inwestycji we wschodzące przedsiębiorstwa rządzi tylko ślepy los. Niektóre projekty w sektorze 5G są jednak niemalże skazane na sukces – zaznaczył.

Partner w Bitspiration Booster przypomniał, że historia zna już przypadki, w których przełomowe technologie zaburzały krajobraz modeli biznesowych, dając niemalże niesprawiedliwą przewagę biznesową.

„Kiedy z początkiem lat 80. firmy telekomunikacyjne szacowały rozmiar ich sektora rynku w latach dwutysięcznych, AT&T przewidywało, że w 2000 r. na świecie działać będzie 700 000 telefonów komórkowych. Analogiczne szacunki Motoroli mówiły o 270 000 urządzeń. W samych Stanach Zjednoczonych w 2000 r. na rynku znalazło się ponad sto milionów komórek – zauważył.

Według niego znajdujemy się dziś w bardzo podobnej sytuacji, a fundusze VC decydując się na inwestycję w technologię Open RAN, mają szansę na ogromny zysk dzięki nadchodzącej rewolucji rynku.

„Jesteśmy obecnie w podobnym położeniu z jednym wyjątkiem: nikt nie stara się przewidywać, jak będzie wyglądać rynek np. w 2034 r. To niewykonalne ze względu na nadejście nowych usług dzięki Open RAN – dodał.

Przedstawiciel Bitspiration Booster upatruje w otwartym modelu budowy 5G rewolucji przypominającej wejście na rynek smartfonów wraz ze wdrażaniem 3G.

Jako fundusz VC musimy uważnie przyglądać się temu rozwiązaniu i wyszukiwać w otwartym modelu okazji na udane inwestycje. To, co jednak naprawdę interesuje fundusze VC, to szansa tej technologii na prawdziwy przełom w gospodarce i zerwanie z dotychczasowym paradygmatem. Open RAN doprowadzi do wejścia na rynek nowych przedsiębiorstw, a w efekcie nowych usług, których dziś nie możemy sobie nawet wyobrazić – podkreślił.

IS-Wireless inwestycją Bitspiration Booster

Fundusz Bitspiration Booster VC inwestuje w przedsięwzięcia wysokich technologii. Jest inwestorem IS-Wireless, firmie która specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań sieciowych. Spółka w kwietniu zapowiedziała, że w drugiej połowie roku uruchomi pierwszą sieć piątej generacji opartej o polską technologię. IS-Wireless będzie też wdrażać polskie rozwiązanie na całym świecie. Strategiczny cel firmy to przejęcie w ciągu najbliższych trzech lat nawet 5 proc. całego globalnego rynku Open RAN. IS-Wireless pod koniec maja zainicjowało również międzynarodowy projekt #5GMadeTogether, którego celem jest współpraca na rzecz budowy sieci piątej generacji w modelu otwartym.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments