Do technologicznej grupy kapitałowej Euvic dołączyła Grupa Stermedia – jeden z liderów na rynku sztucznej inteligencji i zrobotyzowanej automatyzacji procesów. Transakcja pozwoli na wzmocnienie kompetencji Grupy Euvic i uzupełnienie jej oferty o kolejne innowacyjne produkty i usługi z obszaru technologii przyszłości.

Udziały w Grupie Stermedia nabył Softiq – spółka należąca do Grupy Euvic, która specjalizuje się w produkcji oprogramowania dla administracji publicznej, bankowości i ochrony zdrowia. Mimo angażujących i ambitnych projektów, które ma w portfolio, Softiq wciąż szuka możliwości dywersyfikacji i wzrostu. Swoją uwagę koncentruje głownie na obszarach pozwalających na wykorzystanie efektu synergii wynikającego z połączenia już posiadanego doświadczenia z innowacyjnymi obszarami technologicznymi. Transakcja z Grupą Stermedia pozwala na poszerzenie oferty o usługi z zakresu m.in. AI (sztucznej inteligencji), RPA (zrobotyzowanej automatyzacji procesów) oraz produkty dla firm przemysłowych, np. AndonCloud.

Rynek potrzebuje dzisiaj zintegrowanych kompetencji w zakresie sztucznej inteligencji, przemysłu 4.0 i automatyzacji procesów. Podmioty sektora publicznego, które są głównymi odbiorcami naszych usług, już operują na ogromnych zbiorach danych, ale coraz chętniej sięgają po technologie i rozwiązania pozwalające na ich zaawansowaną analitykę. Stermedia ma duże doświadczenie w przeprowadzaniu projektów informatycznych w tych obszarach. Dzięki połączeniu sił mamy szansę stworzyć ciekawą propozycję dla naszych obecnych i przyszłych klientów. – mówi Andrzej Plachta, wiceprezes Softiq.

Uczenie maszynowe poprawia efektywność

Stermedia działa na rynku od 2009 roku, tworząc dla swoich klientów z Polski, Europy Zachodniej i USA wydajne aplikacje – projektuje i rozwija oprogramowanie. Spółka jest jednym z pionierów wdrażania sztucznej inteligencji (AI) w Polsce. To właśnie silne kompetencje z zakresu AI wyróżniają ją na rynku i w Grupie Euvic. Poprzez spółkę-córkę Stermedia Automation działa w obszarze automatyzacji procesów biznesowych (RPA), będąc partnerem światowych dostawców oprogramowania BluePrism i Automation Anywhere.

 Cieszymy się, że będziemy mogli pomóc Grupie Euvic rozszerzyć działalność o innowacyjne technologie. Zastosowanie uczenia maszynowego i głębokiego w analizie obrazu, tekstu czy danych numerycznych stwarza nowe korzyści licznym klientom grupy: ograniczenie strat w procesach, poprawę efektywności i jakości pracy. Dodatkowo otwiera szanse tworzenia nowych produktów czy modeli biznesowych. – mówi Piotr Krajewski, prezes spółki Stermedia.

Szybki wzrost możliwy dzięki fuzjom i przejęciom

Najnowsza inwestycja wpisuje się w politykę akwizycyjną Grupy Euvic. Tą drogą, w ślad za Euvic Sp. z o.o., podążają także spółki należące do Grupy, wzmacniając tym samym jej potencjał i zakres działalności.

Wojciech Wolny, prezes Euvic

Rozwój biznesu nie tylko przez wzrost organiczny, ale także poprzez fuzje i przejęcia to droga, jaką wybierają firmy, które chcą tworzyć konkurencyjną ofertę nie tylko na rodzimym rynku, ale także na rynkach zagranicznych. Kompetencje, jakimi dysponujemy jako Grupa, umożliwiają nam odpowiadanie na niemalże każde wyzwanie i potrzebę naszych klientów. Mamy świadomość naszych mocnych stron, ale też obszarów kompetencji, w których możemy być jeszcze silniejsi, dlatego z entuzjazmem witam Stermedię w Grupie Euvic. Cieszę się, że spółki Grupy działają odważnie i wykorzystują szanse pozwalające im iść dalej i robić więcej. Ich zaangażowanie w politykę akwizycji daje Grupie możliwość jeszcze dynamiczniejszego wzrostu. – komentuje Wojciech Wolny, prezes Euvic.

Potencjał stojący za transakcją

Transakcja pomiędzy Softiq i Stermedia łączy ze sobą nie tylko potencjał dwóch spółek oraz umiejętności i doświadczeń ich zespołów, ale także potencjał ich udziałowców, reprezentujących duże grupy biznesowe. Softiq jest częścią Grupy Euvic, kierowanej przez Wojciecha Wolnego. Z kolei jednym z udziałowców Stermedia jest Tomasz Misiak – członek rady nadzorczej Personnel Service, twórca notowanej na GPW agencji zatrudnienia Work Service, inwestor i założyciel funduszu venture capital Mizyak Investment Fund.

Takie połączenie potencjałów tworzy wiele ciekawych możliwości współpracy, a jej pierwsze efekty są już widoczne. Tomasz Misiak został zaproszony do rady nadzorczej eoNetworks – spółki notowanej na New Connect, w której pakiet kontrolny objął ostatnio Euvic.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments