Kiedy z racji ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 zawieszono przedstawienia teatralne, polski teatr TR Warszawa postanowił znaleźć alternatywne rozwiązanie. Ze względu na swoich widzów, którzy coraz więcej czasu spędzają w domu, teatr chciał umożliwić im oglądanie poprzednich przedstawień na żądanie, a także transmisji na żywo nowych spektakli.

Aby zrealizować ten cel, TR Warszawa zbudował rozwiązanie oparte na Amazon Web Services (AWS) z pomocą firmy Insys Video Technologies (Insys VT), zajmującej się integracją wideo. Insys VT, jako AWS Advanced Consulting Partner, pomógł teatrowi zaprojektować i wdrożyć rozwiązanie video-on-demand (VOD) oraz livestreaming.

Budowa portalu VOD w chmurze

Korzystamy z pełnej infrastruktury AWS. Portal TR Warszawa VOD jest oparty na hostingu lokalnym, ale wszystko, od przechowywania po konwersję plików i streaming, działa na AWS. To rozwiązanie, oparte na chmurze AWS, umożliwia instytucjom kultury i startupom o stosunkowo ograniczonych budżetach – płacenie tylko za te usługi, których potrzebują, drastycznie redukując koszty. VOD w TR Warszawa rozpoczyna się od biblioteki plików wideo teatru. Rozwiązanie Insys VT przesyła pliki MP4 teatru do rozwiązania przechowywania danych w chmurze (Amazon S3). Następnie firma wykorzystuje AWS Lambda, bezserwerową usługę obliczeniową, do uruchomienia rozwiązań AWS Elemental MediaConvert, która automatycznie konwertują każdy nowy plik do odpowiedniego formatu. – mówi Seweryn Biegański, Presales Engineer w Insys VT.

Ten zautomatyzowany proces przygotowuje pliki wideo do transmisji livestreamingowej oraz dynamicznej transmisji przez protokoły streamingowe HTTP. Następnie przechowuje transkodowane pliki wideo w chmurze , zabezpieczając je poprzez zarządzanie prawami cyfrowymi i blokowanie na podstawie lokalizacji.

Transmisja strumieniowa na żądanie i występy na żywo

Aby transmitować występy na żywo, Insys VT wysyła obraz do chmury, gdzie jest kodowany przez AWS Elemental MediaLive, usługę przetwarzania wideo i dostosowuje go do obrazu dostarczanego następnie w trybie rzeczywistym dla użytkowników końcowych. Następnie, AWS Elemental MediaPackage, usługa, która przygotowuje i chroni internetowe wideo, konwertuje pliki na media, które mogą zostać odczytane przez urządzenia streamingowe, takie jak telefony komórkowe i inteligentne telewizory.

Ostatnim elementem procesu jest Amazon CloudFront, szybka sieć dostarczania treści. Wykorzystanie Amazon CloudFront umożliwia TR Warszawa dystrybucję przekonwertowanych mediów do urządzeń na całym świecie.

Amazon CloudFront zapewnia niezawodność i wysoką dostępność, dzięki czemu TR Warszawa może strumieniować do tysięcy użytkowników bez żadnych zakłóceń – mówi Biegański.

Umożliwienie użytkownikom większej elastyczności dzięki skalowalnej infrastrukturze
Dla TR Warszawa ważne było, aby serwis streamingowy był w stanie obsługiwać płatności także od użytkowników spoza Polski.

Obecnie widzowie teatru mogą kupować bilety na spektakle na żądanie oraz transmisje na żywo za pośrednictwem portalu VOD, a także kupować i oglądać filmy na preferowanych urządzeniach w dowolnym momencie. Po tym sukcesie TR Warszawa i Insys VT planują rozszerzyć ofertę online teatru o aplikację mobilną na AWS.

Nowe rozwiązanie VOD spełniło wszystkie cele TR Warszawa i pomogło teatrowi szybko zapewnić sobie źródło przychodów online. Dzięki wykorzystaniu AWS, serwis streamingowy jest na tyle elastyczny, że może być rozbudowywany wraz z potrzebami teatru, pozostając jednocześnie efektywnym kosztowo.

Ten przykład pokazuje, że nowe technologie wchodzą w życie również tam, gdzie byśmy mogli się ich najmniej spodziewać, czyli na przykład właśnie do teatru. Ta tendencja jest obecnie coraz bardziej widoczna  – To wielka szansa dalszego rozwoju z duchem czasu tradycyjnych zawodów i branż z pozoru stricte offline-owych.– tłumaczy Tomasz Stachlewski, CEE Senior Solutions Architecture Manager w AWS.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments