Firma rozpoczyna budowę nowego, trzeciego, największego jak dotąd, własnego obiektu w Katowicach oraz finalizuje ostatni etap związany z uruchomieniem DC w Bytomiu. Dodatkowo 3S Data Center prowadzi rozmowy związane z pozyskaniem obiektów w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Inwestycje te są konsekwencją przyjętej strategii rozwoju, wzrostu popytu oraz finalizacji komercjalizacji obecnych obiektów.

Inwestycja w Katowicach (DC3) to budowa nowoczesnego obiektu wolnostojącego klasy Tier 3+, o powierzchni 2200m2, który dołączy do istniejącego już kompleksu dwóch data center 3S (DC1 i DC2) przy ul. Gospodarczej. Tym samym, lokalizacja Katowice Gospodarcza zwiększy swoją powierzchnię do 4400 m2.

Inwestycja zostanie oddana do użytku w pierwszym kwartale 2023 roku. Zostaną tu zastosowane m.in. najnowsze technologie z zakresu klimatyzacji i zasilania  gwarantowanego, zoptymalizowane pod kątem uzyskania jak najwyższej efektywności energetycznej. Projekt przewiduje również maksymalizację wykorzystania zielonej energii i technologii pozwalających na redukcję śladu węglowego.

Rozwój klastra centrów danych

Należący do 3S Data Center obiekt w Bytomiu przy ul. Szymały (750m2), wchodzi w ostatnią fazę prac adaptacyjnych i zostanie oddany do użytku na przełomie 2021 i 2022 roku. Będzie on służył do kolokacji klienckich środowisk IT opartych w szczególności o rozwiązania Iaas (Infrastructure as a Service) i PaaS (Platform as a Service).

Jednocześnie jest on przygotowywany tak, aby stanowił zaplecze do rozwiązań typu Disaster Recovery dla systemów zlokalizowanych w kompleksie Katowice-Gospodarcza. Pomoże to klientom m.in. na rozproszenie geograficzne środowisk niewymagających replikacji (active-passive), za to wymagających odległości większej niż 10 kilometrów pomiędzy ośrodkami.

Pozostało nam mniej niż 20% wolnej przestrzeni data center – mówi Monika Roś Gruszczyk – członek zarządu odpowiedzialna za sprzedaż w Grupie 3SRynek rośnie, pozyskujemy nowe kontrakty, a nasi aktualni klienci planują rozbudowę swoich obecnych środowisk. To dobry moment na budowę nowych data center — Jesteśmy również otwarci na rozmowy z właścicielami obiektów typu DC w miastach, gdzie posiadamy lub mamy w planach budowę własnej sieci światłowodowej. Cieszę się, że decyzje o nowych inwestycjach zbiegły się w czasie z jubileuszem 10-lecia uruchomienia naszego pierwszego centrum danych — dodaje Roś-Gruszczyk.

Nowe lokalizacje

Zupełnie nowymi dla 3S DC miastami, jeżeli chodzi o data center są Gdańsk i Wrocław. Grupa 3S posiada tu własną sieć światłowodową i świadczy usługi telekomunikacyjne, chce jednak znacznie rozwinąć działalność i zaspokoić potrzeby klientów także w obszarze infrastruktury IT oraz chmury obliczeniowej. W związku z tym poszukuje w tych lokalizacjach obiektów pod data center. Plany rozbudowy dotyczą również Warszawy, gdzie spółka posiada już jeden obiekt przy ul. Annopol oraz sieć światłowodową o długości blisko 300 km.

W maju 2021 roku mija dokładnie 10 lat od otwarcia pierwszego profesjonalnego Data Center 3S. W 2011 roku powołana specjalnie do tego celu spółka 3Services Factory uruchomiła swoje komercyjne centrum danych o powierzchni 800m2, w zaadaptowanym budynku zlokalizowanym przy ul. Gospodarczej 12 w Katowicach.

W kolejnych latach firma pozyskiwała nowe obiekty: zbudowała od podstaw własne data center w tej samej lokalizacji (2014), wydzierżawiła serwerownię od PNT Euro Centrum w Katowicach (2016), pozyskała serwerownię w Krakowie wraz z zakupem spółki Fibertech Networks Sp. z.o.o (2016), uruchomiła data center na terenie parku technologicznego Prologis na warszawskim Annopolu (2017) oraz kupiła i zaadaptowała nieruchomość w Bytomiu (2017).

Obecnie spółka, która w 2015 roku zmieniła nazwę na 3S Data Center, dysponuje sześcioma centrami danych połączonymi telekomunikacyjnie, znajdującymi się w 4 miastach (3 obiekty w Katowicach, Warszawa, Kraków i Bytom).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments