Dott, europejski operator mikromobilności, zakończył drugą rundę finansowania, w której otrzymał 85 mln USD. Proces ten prowadziła spółka Sofina, belgijska firma inwestycyjna notowana na giełdzie Euronext Brussels, a udział w niej wzięli ponadto zarówno nowi, jak i istniejący inwestorzy, w tym Estari (jako agent współwiodący), Prosus Ventures, EQT Ventures, McRock Capital, Aberdeen Standard Investments, Invest-NL, Felix Capital, Expon, FJ Labs.

Inwestycja obejmuje połączenie finansowania kapitałowego oraz finansowania dłużnego
zabezpieczonego aktywami i zostanie wykorzystana do realizacji celów w kilku kluczowych obszarach działania. Istotnym tego aspektem jest szeroko rozumiane ulepszanie usługi, precyzyjne dopasowanie do rosnących potrzeb użytkowników elektrycznych hulajnóg na minuty poprzez wdrażanie niezawodnych i niedrogich rozwiązań na szeroką skalę.

Kolejnym elementem jest rozwój multimodalności, czyli wprowadzanie nowych pojazdów. Będą nimi nowoczesne, innowacyjne rowery elektryczne, które już w tym roku pojawią się w kilku europejskich miastach. Finansowanie przede wszystkim pozwoli na rozszerzenie oferty Dott na nowe miasta i kraje, począwszy od Hiszpanii i Wielkiej Brytanii oraz w Polsce – w całym Trójmieście.

Cel ten ma być osiągnięty przy zachowaniu tej samej zdyscyplinowanej i wydajnej pod względem kapitałowym strategii. Dott nieustannie podnosi standardy w branży mikromobilności również w zakresie zrównoważonego rozwoju. W tym celu firma powołała Radę, która będzie wspierać realizację konkretnych działań przekładających się na oferowanie najbardziej zrównoważonej usługi zmieniającej oblicze mobilności europejskich miast. Dofinansowanie drugiej rundy w znacznym stopniu wesprze wdrażanie również i
tych założeń.

Firma Dott od czasu jej utworzenia w październiku 2018 roku stała się jednym z głównych graczy w Europie z flotą ponad 30 000 elektrycznych hulajnóg w 5 krajach. Kolejna runda finansowania jest potwierdzeniem realizacji zróżnicowanej strategii. Operator swoją wydajność kapitałową i rentowny wzrost realizuje m.in. poprzez skupianie uwagi na poszczególnych miastach, dopasowując usługi do konkretnych uwarunkowań i potrzeb oraz zarządzając wszystkimi operacjami w 100% we własnym zakresie. W efekcie Dott osiąga pozytywny wynik EBIT we wszystkich miastach, nawet podczas zamknięcia gospodarki w wyniku epidemii COVID- 19.

Spółka współpracuje z miastami, co czyni ją godnym zaufania usługodawcą. Potwierdzeniem tego jest fakt, że Dott został wybrany w przetargach licencyjnych w Paryżu i Lyonie, czyli w dwóch zaliczanych do najbardziej złożonych miast pod względem działania w Europie.

W ciągu pierwszych dwóch lat udowodniliśmy, że możemy zaoferować użytkownikom doskonałą usługę, korzystną dla naszej planety i miast europejskich. Uważamy, że posiadamy formułę, łączącą operacyjną doskonałość, sprzęt i specjalistyczną wiedzę w zakresie oprogramowania ze współpracą z interesariuszami miast i wydajność kapitałową. Dzięki obecnym i nowym inwestorom naszym celem jest teraz przyspieszenie i obsługa możliwie większej liczby użytkowników i miast, w niezawodny i przystępny sposób – mówi Henri Moissinac, CEO i współzałożyciel spółki Dott.

Jesteśmy dumni z nawiązania współpracy z firmą Dott. Byliśmy pod wrażeniem zarządzania i osiągnięć spółki w ciągu ostatnich miesięcy i pragniemy pomóc jej w tworzeniu transportu miejskiego przyszłości, w kontekście, w którym oczywiste stało się, że nie da się zachować konwencjonalnego podejścia do mobilności miejskiej – powiedział Harald Boël, Dyrektor generalny firmy Sofina.

„Gdy po raz pierwszy nawiązaliśmy współpracę ze spółką Dott w 2018 r., uznaliśmy, że ten zespół buduje trwałe, długoterminowe przedsięwzięcie, które wyróżniało się spośród innych w Europie i cieszymy się, że możemy towarzyszyć im w ich podróży. Dzięki zastosowaniu najwyższej klasy funkcji bezpieczeństwa i użyteczności w hulajnogach oraz rowerach elektrycznych, współpracując z lokalnymi władzami, aby zapewnić bezproblemową realizację swoich rozwiązań w społecznościach, w których działa, spółka Dott stała się prawdziwym liderem w branży mikromobilności w Europie – dodaje Martin Tschopp, Dyrektor generalny Prosus Ventures.

Dott to europejska spółka działająca w branży mikromobilności, założona przez Henriego Moissinaca i Maxima Romaina, których misją jest przemiana naszych miast poprzez czysty transport dostępny dla każdego. Obecnie Dott obsługuje ponad 30 000 hulajnóg elektrycznych w najważniejszych miastach Belgii, Francji, Niemiec, Włoch i Polski. W lipcu 2020 roku spółka Dott wygrała dwa z największych przetargów na mikromobilność na świecie, zajmując pierwsze miejsca w Paryżu i w Lyonie. Spółka Dott zatrudnia 280 pracowników.

Sofina jest rodzinną firmą inwestycyjną notowaną na giełdzie Euronext Brussels, zarządzającą własnymi aktywami, które wynoszą ok. 8,9 mld euro. Sofina aspiruje do bycia preferowanym wyborem jako partner przedsiębiorców i rodzin, które prowadzą rozwijające się firmy, wspierając je poprzez „cierpliwy” kapitał i pomoc doradczą. W ramach swojego stylu inwestowania, Sofina zajmuje pozycje mniejszościowe, zazwyczaj mieszczące się w przedziale od 15 do 50 milionów euro. Wspólna wizja i silne dopasowanie interesów do swoich partnerów mają zasadnicze znaczenie dla wdrożenia strategii.

Spółka Prosus to globalna grupa obejmująca wiodące konsumenckie firmy internetowe i jeden z największych inwestorów technologicznych na świecie. Prosus prowadzi działalność i inwestuje na rynkach światowych o długoterminowym potencjale wzrostu, budując konsumenckie przedsiębiorstwa internetowe, które uzdalniają do działania ludzi i wzbogacają społeczności.

Grupa skupia się na budowaniu znaczących przedsiębiorstw w sektorze ogłoszeń internetowych, dostaw żywności, płatności i technologicznych innowacjach w usługach finansowych oraz technologii edukacyjnej na rynkach takich jak Indie, Rosja i Brazylia. Za pośrednictwem zespołów zajmujących się rozwojem nowych produktów spółka Prosus inwestuje między innymi w takich obszarach jak zdrowie, logistyka, technologia łańcucha bloków i handel za pośrednictwem mediów społecznościowych. Spółka Prosus w aktywny sposób poszukuje nowych możliwości współpracy z wyjątkowymi przedsiębiorcami, którzy za pomocą technologii pragną ulepszać codzienne życie ludzi.

Każdego dnia miliony ludzi korzystają z produktów i usług firm, w które zainwestowała spółka Prosus, które pozyskała lub stworzyła, w tym Avito, Brainly, BYJU’S, Bykea, Codecademy, DappRadar, DeHaat, Dott, ElasticRun, eMAG, Eruditus, Honor, iFood, Klar, LazyPay, letgo, Meesho, Movile, OLX, PayU, Qucik RIde, Red Dot Payment, Remitly, Republic, SimilarWeb, Shipper, Skillsoft, SoloLearn, Swiggy oraz Udemy. Spółka Prosus jest notowana na liście głównej na giełdzie Euronext Amsterdam (AEX:PRX) i liście równoległej giełdy Johannesburg Stock Exchange (XJSE:PRX) oraz a2X Markets (PRX.AJ). Właścicielem większościowym Prosus jest spółka Naspers.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments