Jacek Kosiec, Creotech
Jacek Kosiec, Creotech

Jacek Kosiec, prezes Creotech Instruments, w rozmowie z ISBtech o IPO i planach rozwojowych czołowej polskiej firmy przemysłu kosmicznego.

Jaką ofertę Creotech planuje?

Jeszcze w I kwartale br. planujemy przeprowadzić ofertę publiczną do 2,5 mln euro. W związku z tym, że oferta będzie publiczna, to na tę chwilę nie możemy ujawnić konkretnej kwoty, którą chcielibyśmy pozyskać. Zostańmy przy tym pułapie maksymalnym, który określają przepisy prawa, czyli kwocie nie większej niż 2,5 mln euro (ok. 11 mln zł).

Nasza firma cały czas dynamicznie się rozwija, a projekty technologiczne, nad którymi pracujemy obejmują m.in. dalszy rozwój platformy satelitarnej, czy też systemów dronowych, a także zbudowanie i wystrzelenie mikrosatelity obserwacyjnego EagleEye, pozwalającego nam na stworzenie własnej oferty zobrazowań kosmicznych.

Na obecnym etapie przygotowań do realizacji oferty publicznej, mogę jedynie powiedzieć, iż pozyskane od nowych inwestorów środki będą służyły wyłącznie przyspieszeniu tego rozwoju.

Dodatkowo chciałbym podkreślić, iż w swoim portfolio mamy 26 projektów zrealizowanych dla sektora kosmicznego, zaś 10 misji kosmicznych odbyło się z udziałem podsystemów Creotech, w tym 4 dla Europejskiej Agencji Kosmicznej nie tylko na niską orbitę okołoziemską, ale także na Marsa.

W ciągu 8 lat naszej aktywności w sektorze kosmicznym zebraliśmy zatem już spore doświadczenie. W realizacji znajdują się kolejne projekty kosmiczne, w tym na przykład dla misji ESA do Jowisza, a ich wartość dynamicznie rośnie. Dla przykładu, w tej chwili najniższa wartość realizowanych przez nas projektów tego typu to ok. 300 tys. euro.

Jakie są główne założenia strategii i kluczowe milestones?

W 2017 roku wdrożyliśmy program mający na celu budowę polskiej platformy mikrosatelitarnej HyperSat. Rozpoczął się on projektem RENESANS, w ramach którego do końca bieżącego roku powstanie modularna i skalowalna platforma przeznaczona dla misji kosmicznych o wadze od 10 do 60 kg. Platforma osiągnie 7 poziom gotowości technologicznej (TLR7), co oznacza gotowość do wdrożenia w misjach kosmicznych i przetestowania systemu w kosmosie.

Pierwsza misja wykorzystująca tę platformę – EagleEye – wystartuje na przełomie roku 2023/2024 i będzie dostarczać wysokorozdzielcze zdjęcia Ziemi z niskiej orbity – ok. 500 km.

Realizujemy ją we współpracy z grupą partnerów należących do polskiego sektora kosmicznego. To niezwykle ambitne wyzwanie, stanowiące naturalną kontynuację programu Hypersat. Łącznie pozyskaliśmy na ten program dofinansowanie w wysokości ok. 20 mln euro.

Korzystając z platformy HyperSat, w najbliższych latach możliwa będzie budowa i umieszczanie na orbicie zarówno pojedynczych satelitów, jak i całych ich konstelacji, które będą mogły być wyposażone w odpowiednie ładunki użyteczne – w zależności od potrzeb. Mogą to być nie tylko systemy zobrazowania Ziemi, ale także inne instrumenty dostarczające dane, wykorzystywane w różnych gałęziach gospodarki lub na przykład do obserwacji astronomicznych.

Prowadzimy również zaawansowane rozmowy dotyczące kolejnych zastosowań, zarówno badawczych, jak i komercyjnych, naszej platformy oraz jej poszczególnych systemów. Bardzo szybko rozwijającym się obszarem naszej działalności jest budowa systemów elektronicznych do komputerów kwantowych. Prowadzimy także projekty mające na celu zarządzanie przestrzenią powietrzną i kontrolę lotów dronów, co jest koniecznym wymogiem w przypadku lotów poza zasięgiem wzroku operatora.

Dlaczego najpierw NC?

Z uwagi na to, że jesteśmy spółką z polskim kapitałem oraz głównie polskim zespołem, to naturalnym wyborem była Giełda Warszawska. Na chwilę obecną naszym potrzebom i planom odpowiada tzw. mały parkiet, czyli rynek NewConnect. Oczywiście zważywszy na nasze ambicje i perspektywy dalszego wzrostu spółki, myślimy o przejściu na rynek regulowany GPW w horyzoncie kolejnych kilku lat.

Jakie spółka może podać wyniki finansowe?

W 2019 roku wypracowaliśmy 25 mln zł przychodów (przy zysku netto 255 tys. zł), w 2020 roku przychody wyniosły 29 mln zł i odnotowaliśmy znaczący wzrost wyniku finansowego (w porównaniu do poprzedniego roku) . Przy czym trzeba podkreślić, że są to dane jeszcze sprzed audytu. Główny wzrost odnotowaliśmy w segmentach produkcji, aparatury kontrolno- pomiarowej, systemów i danych satelitarnych oraz systemów dronowych. Biorąc pod uwagę ogólną, trudną sytuację na świecie związaną z pandemią, wynik ten jest dla nas istotnym osiągnięciem.

Ważne jest to, że w związku z rozwijaniem działalności i jej specyfiką, odnotowujemy dynamiczny wzrost nakładów inwestycyjnych. Tutaj najbardziej kapitałochłonne są projekty związane z doposażeniem linii produkcyjnej oraz budową mikrosatelity EagleEye.

Czy emisja tylko do wybranych, instytucjonalnych czy będzie też pula dla
indywidualnych?

Oferta nowych akcji będzie skierowana zarówno do inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych.

Kto jest doradcą w ofercie?

Przeprowadzenie oferty i wejście na rynek giełdowy nie jest najprostszą procedurą. Dlatego do współpracy zaprosiliśmy profesjonalnych partnerów oraz doświadczonych doradców. Wspierają nas cc group sp. z o.o. – w zakresie doradztwa finansowego zarządu, koordynacji całego procesu oraz komunikację z inwestorami i mediami; Dom Maklerski Navigator S.A. – w zakresie przygotowania i przeprowadzenia oferty publicznej; WBW Weremczuk Bobeł & Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych – w zakresie doradztwa prawnego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments