FM Logistic przyspiesza z automatyzacją. W ramach wspólnej inwestycji z klientem firma wdrożyła właśnie autonomicznego robota MIR 500 (Mobile Industrial Robots), który usprawni procesy magazynowe na platformie logistycznej w Jarostach.

Model robota MIR 500 będzie współpracował z pracownikami magazynowymi przy transporcie palet i innych ładunków do wagi 500 kg. Główne założenie to odciążenie pracowników z czynności nieproduktywnych, poprawa bezpieczeństwa pracy i optymalizacja kosztów magazynowych.

Chcąc budować przewagę konkurencyjną firmy oraz naszych klientów inwestujemy w
innowacyjne rozwiązania, które są elastyczne, łatwe w obsłudze i dzięki temu efektywne
kosztowo. Technologia Mobile Industry Robots jest znacznie tańsza w użytkowaniu niż
konkurencyjny koncept wózków samojezdnych AGV – w tym konkretnym przypadku to
rozwiązanie ponad 2 razy tańsze niż AGV” – mówi Alexandre Damie, Kierownik ds. Innowacji i Procesu, FM Logistic Central Europe. 

Robot MIR 500 z łatwością omija przeszkody, jest elastyczny w stosowaniu i nie wymaga długich i pracochłonnych konfiguracji dzięki czemu jest prosty w obsłudze. Dzięki tworzonej przez robota mapie przestrzeni i wykorzystaniu sztucznej inteligencji, autonomiczne roboty mobilne bez pomocy człowieka potrafią dynamicznie nawigować i wybrać najdogodniejszą trasę jeszcze przed rozpoczęciem jazdy.

Maszyna będzie samodzielnie pracowała w Centrum Dystrybucyjnym IKEA w Jarostach. Obecnie firma przeprowadza szkolenia pracowników magazynowych i osób, które będą nadzorować robota, a w ciągu kilku tygodni MIR 500 ma pracować już w pełni samodzielnie 24/24 i 7/7.

Realizacja zadań na rzecz naszego klienta, wymaga przewożenia znaczących ilości słupków pustych palet drewnianych ze względu na ich wykorzystanie w składowaniu w magazynach automatycznych. Jest to idealny proces do automatyzacji. Bieżące wdrożenie realizowane w centrum dystrybucyjnym polega na wkomponowaniu autonomicznego robota wożącego puste palety w strumień wewnętrznych przepływów towarów” – mówi Edyta Śmiechowicz, Dyrektor Platformy w Jarostach, FM Logistic CE.

Dodaje, że w czasie przeprowadzonych testów robot przejechał ponad 60 km, zrealizował pomyślnie 180 misji, przewiózł ponad 1500 pustych palet. Udało się dzięki temu zoptymalizować przepływy zachowując pełne bezpieczeństwo pracujących i zagwarantować rentowność tej inwestycji.

Wdrożenie robota MIR w Centrum Dystrybucji IKEA w Jarostach to kolejny krok przy optymalizacji procesów, a także wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań do naszych operacji magazynowych. Jest to również przykład wykorzystania synergii pomiędzy naszymi
firmami oraz wspólna nauka nad poprawą i dostosowaniem procesów magazynowych do nowej rzeczywistości, czyli hybrydy pomiędzy procesami manualnymi i automatycznymi” – mówi Sebastian Kaczmarski, Central Fulfilment Operations Manager PL w IKEA.

Jest to już kolejne wdrożenie tego typu robota w FM Logistic realizowane wspólnie z dostawcami firmą ASTOR i ABZ Automatyka. W ubiegłym roku nieco mniejszy model – MIR 200 rozpoczął pracę na platformie logistycznej we Mszczonowie, gdzie wspiera operacje co-packingowe. Przewozi odpady powstałe przy produkcji, jak folie i kartony, do sortowni. Dziennie jeden taki pojazd pokonuje średnio dystans około 18,5 km, który wcześniej musieli przemierzać pracownicy. FM Logistic rozpatruje kolejne zastosowania dla autonomicznych robotów w innych jednostkach.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments