Tomasz Stachlewski, CEE Senior Solutions Architecture Manager w Amazon Web Services (AWS) w komentarzu eksperckim dla ISBtech o trendach w chmurze obliczeniowej w obliczu 5G.

Gdy w połowie XX wieku po raz pierwszy zostało zdefiniowane określenie globalna wioska, odnoszące się do szybko zmieniającego się świata, który coraz bardziej jest ze sobą połączony dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii – takich jak telewizja czy radio – nikt jeszcze nie mógł przypuszczać, jak świat będzie wyglądał 60 lat później i jak bardzo staniemy się połączeni w XXI wieku. 2021 rok przynosi bowiem świat, gdzie wszyscy bez wyjątku polegamy na aplikacjach i systemach informatycznych w dowolnym miejscu i czasie.

Świat, w którym popularne już pojęcia jak Internet rzeczy (IoT) oraz przetwarzanie chmurowe zostają rozszerzone o pojęcie „przetwarzanie na krawędzi”. Przetwarzanie na krawędzi ma zasadnicze znaczenie dla wielu istniejących i powstających aplikacji, które wymagają lokalnego przetwarzania, aby zmniejszyć ilość ruchu wysyłanego i odbieranego z wykorzystaniem Internetu. Dodając możliwości obliczeniowe bliżej użytkowników końcowych, firmy mogą dostarczyć nowe i innowacyjne aplikacje oraz rozwiązania, które nie były możliwe nigdy wcześniej. Jednak przedsiębiorstwa i programiści stoją jednocześnie przed bardzo realnymi wyzwaniami związanymi z osiągnięciem swoich celów poprzez brak odpowiedniej wiedzy i technologii do budowania takich rozwiązań.

Wspomaga ich w tym wyzwaniu właśnie chmura obliczeniowa i AWS, która rozszerza swoje usługi chmurowe o możliwość operowania na krawędzi. Przykładem może tutaj być np. grupa Volkswagen, która z wykorzystaniem rozwiązań IoT i usług krańcowych zbudowała nowoczesną platformę cyfrową opartą na AWS, wspomagającą ich procesy produkcyjne i logistyczne. Platforma ta, „Volkswagen Industrial Cloud”, pozwala producentom samochodów łączyć dane z wszystkich maszyn w 122 zakładach produkcyjnych Volkswagena w celu zwiększenia wydajności, jakości pojazdów i poprawy elastyczności produkcji.

Z przetwarzaniem na krawędzi często łączymy również inną popularną technologię czy 5G, i tu ponownie chmura jest wehikułem, który umożliwia wykorzystanie jej w sposób szybszy i sprawniejszy (dzięki usłudze AWS Wavelength). Rozwiązania oparte o 5G umożliwiają tworzenie aplikacji, które zapewniają jednocyfrowe milisekundowe opóźnienia dla urządzeń mobilnych i użytkowników końcowych. Tak niewielkie opóźnienia wspomagają różne gałęzie nowoczesnych technologii, które wcześniej nie były łatwo osiągalne, jak bardziej interaktywne gry video, rzeczywistość rozszerzona i wirtualna, wspomagania diagnostyki zdrowotnej z wykorzystaniem AI, inteligentne samochody czy fabryki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments