Ekrany już od dawna stały się częścią naszej codzienności. Każdy z nas korzysta z telefonu komórkowego, telewizora czy posiada smart watch. Sri Pruvemba, „hegemon” rynku wyświetlaczy OLED i członek rady doradców polskiej spółki Noctiluca, przygotował 10 trendów technologicznych na 2021 rok, które z pewnością zmienią jakość naszego życia.

Sri Peruvemba

1. Cieńsza i bardziej giętka przyszłość telefonów komórkowych

Potrzeba jest matką wynalazków. Ekrany telefonów z każdą generacją stają się coraz większe – w końcu, w dużej mierze zastępują obecnie komputery. Wyzwaniem dla producentów jest opracowanie takich urządzeń, których wyświetlacze będą się powiększały, ale jednocześnie nadal będą mieścić się w kieszeni.

Koncerny związane z rynkiem smartphonów (Samsung, Motorola i inne) pracują obecnie nad nową generacją flexphonów. Telefony przyszłości będą ultracienkie i przede wszystkim elastyczne, co pozwoli na ich wyginanie i składanie. Prawie wszystkie flexphony będą wyposażone w wyświetlacze OLED nowej generacji. Ich wyprodukowanie będzie możliwe między innymi dzięki nowym materiałom TADF firmy Noctiluca.

2. Rozwój technologii VR i AR

Technologia VR i AR czasy świetności ma zdecydowanie jeszcze przed sobą. Rozwój wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości AR/VR jest ściśle związany z rozwojem technologii wyświetlania. Obecnie wykorzystuje się głównie ekrany LCD, które nie dają pełnego odbioru doświadczeń. Powszechne wdrożenie wyświetlaczy OLED w AR/VR podniesie jakość wyświetlanego obrazu nawet 10-krotnie.

3. Lepsza jakość wielkoformatowych wyświetlaczy

Jednym z najważniejszych wydarzeń w zakresie oznakowania cyfrowego będzie rozwój technologii mikroLED popularyzowanej przez Sony i Samsunga. Możemy spodziewać się informacyjnych tablic cyfrowych ze znacznie lepszą jakością obrazu, dzięki wyższej rozdzielczości, kontrastowi i prędkości oraz znakomitym kolorom.

W przeciwieństwie do tradycyjnych wyświetlaczy, mikroLEDy nie są narażone na wypalenie ekranu. Nie więc dziwnego, że będą z powodzeniem konkurować z wyświetlaczami LCD i OLED, zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz. Dotyczy to tablic cyfrowych w centrach handlowych i punktach sprzedaży detalicznej, a także w innych obszarach, które wcześniej nie zaadaptowały technologii LED.

4. Zautomatyzowane kioski z antybakteryjnymi ekranami

Obostrzenia i obawy związane z pandemią Covid-19 sprawiły, że część usług została
zautomatyzowana. Przyczyniło się to do wzrostu popularności samoobsługowych kiosków, które minimalizują kontakt międzyludzki i dysponują antybakteryjnymi ekranami dotykowymi. Na rynku pojawia się również coraz więcej urządzeń sterowanych głosowo.

Samoobsługowe punkty będą coraz częściej wykorzystywane do dostarczania wskazówek, informacji medycznych, liczenia osób czy monitorowania temperatury.

5. Ultimate TV wart zobaczenia

Podczas, gdy elastyczne diody OLED w zestawach LG wciąż wzbudzają zainteresowanie, wyświetlacze LCD odpowiadają podświetleniem MiniLED. MiniLEDy firmy SmartKem, na niedrogich, elastycznych podłożach, mają pomóc wyświetlaczom LCD konkurować z diodami OLED pod względem koloru i kontrastu. Przy 0,1 milimetra mini-diody LED są mniej skomplikowane niż mikro-diody LED (0,01 milimetra). Niektórzy producenci TV używają kropek kwantowych (QD) w połączniu z LCD, aby móc konkurować z kolorem oraz jakością diody OLED. Bitwa pomiędzy tymi technologiami będzie stanowić podstawę debaty nad „ultimate TV” przez, przynajmniej, trzy najbliższe lata.

6. Składane (i hipnotyzujące) laptopy i tablety

Nie ma w tym nic zaskakującego, że zaciera się granica pomiędzy tabletem, a laptopem. W
najnowszych urządzeniach mobilnych zarówno ekran, jak i klawiatura stają się wyświetlaczem.

Podwójne ekrany i składane laptopy pozwalają na interakcję z laptopami, jak nigdy wcześniej. Ponadto, podwójne ekrany umożliwiają przenoszenie tekstu z ekranu na ekran, gdy są używane są jednocześnie. Bardziej widoczna treść na większej powierzchni wyświetlacza, oznacza bardziej naturalne i łatwiejsze czytanie. Nadal wyzwaniem pozostaje stworzenie ultracienkiego wyświetlacza na plastiku, który będzie można złożyć.

7. Skok IQ – Sztuczna Inteligencja

Coraz bardziej polegamy na sztucznej inteligencji. To prowokuje rozwój szerokiej gamy nowych, konkurencyjnych produktów – firmy, takie jak Apple, Lenovo, Alibaba, Amazon, Google, LG i Samsung, poszukują swojego udziału w tym lukratywnym rynku. Ta walka będzie trwać, zwłaszcza, że interakcje i łączność z różnymi systemami bezpieczeństwa, rozrywki i sterowania w domu będzie się umacniać i stawać bardziej intuicyjna. Ludzie chcą łączyć się i wizualnie wchodzić interakcje, i to jest coś, co będziemy mogli zaobserwować coraz częściej w dziedzinie rozwoju wyświetlaczy.

8. Rewolucja w dziedzinie wyświetlaczy samochodowych

Zdominowana przez LCD branża samochodowa zaczyna zauważać potencjał technologii OLED, która ma wiele niekwestionowanych przewag konkurencyjnych, a przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo i wygodę. Na przykład „wirtualne lusterka zewnętrzne” w Audi wyposażone są w ekrany boczne zamiast konwencjonalnych lusterek. Strategicznie rozmieszczone kamery oraz wyświetlacze OLED zapewniają kierowcom wgląd w to, co dzieje się na zewnątrz, bez żadnych opóźnień.

Nowości technologiczne planuje wdrożyć również Tesla. Pojedynczy, portretowy, 17-calowy ekran dotykowy, praktycznie eliminuje potrzebę używania przycisków w samochodzie. Udogodnieniem ma być również cyfrowy kokpit z pojedynczym zintegrowanym ECU (Electronic Control Unit). Będzie on sterować wszystkim, od systemu informacyjno-rozrywkowego dla przednich i tylnych siedzeń, zaawansowanych funkcji wspomagania, cyfrowego zestawu wskaźników i nie tylko.

9. Czytanie przyjemniejsze dla oczu

Czytanie na urządzeniach cyfrowych ma coraz większą rzeszę zwolenników. Kindel Amazona pracuje nad tym, aby czytanie mogło być jeszcze przyjemniejsze dla oczu zarówno w dzień jak i w nocy dzięki automatycznemu dopasowywaniu oświetlenia. Temu zadaniu ma sprostać 7-calowy, ostrzejszy ekran z podświetlanym wyświetlaczem z 300 ppi i 32 GB pamięci.

10. Ręczne pismo w nowoczesnym wydaniu

Uniwersum eWriting-u wciąż się rozwija, a nowe produkty integrują sprawdzone technologie, aby pisanie ręczne było łatwiejsze i bardziej wydajne. Na przykład Microsoft Surface i jej go Surface Pen, umożliwia szybkie sporządzenie notatek lub ręczne pisanie długich opowiadań. Apple Pencil i Samsung Galaxy Note, sprawiają, że pisanie analogowe znowu jest popularne.

W 2021 pojawi się wiele zmian, które otworzą nam oczy. Urządzenia będą mniejsze i mądrzejsze. Od telefonów komórkowych, przez auta i sztuczną inteligencję, technologia wyświetlaczy zmieni to jak pracujemy, żyjemy czy odpoczywamy. Nasze życie będzie łatwiejsze, bezpieczniejsze i bardziej wydajne. Sposób w jaki pracujemy, interakcje czy rozrywka nigdy już nie będzie taka sama.

Technologie wyświetlaczy są absolutnie fascynujące. Mamy z ekranami do czynienia codziennie i zmiany w tym sektorze zmieniają to jak funkcjonują całe grupy społeczne. Obserwując trendy w tym obszarze, możemy przewidywać to, jak będą w przyszłości wyglądały całe potężne obszary ludzkiej działalności – od architektury, przez model pracy i rozrywki po transport i medycynę. To dlatego Noctiluca tyle wysiłku wkłada w przesuwanie horyzontu możliwości technologii OLED.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments