Krzysztof Jaciw, prezes merce.com, w komentarzu o rynku paczkomatów i debiucie InPost na giełdzie w Amsterdamie.

Wczoraj dowiedzieliśmy się o dość wysokiej względem oczekiwań inwestorów wycenie InPostu przekraczającą 30 mld zł. Warto obserwować, co wydarzy się dalej, bo poprzedni, warszawski debiut InPostu i Integera to jedna z ciekawszych historii na polskiej giełdzie. Mimo, że inwestorzy postawili na dobrego konia, finalnie nie okazało się to dla nich dobrą inwestycją. To może być jedna z pośrednich przyczyn decyzji o obecnym debiucie na Euronext.

Jednak główną przyczyną wydają się być międzynarodowe ambicje spółki. InPost po związaniu się z Advent, strategicznej współpracy z Allegro i zwinnemu podejściu do zmieniających się warunków rynkowych, kilkanaście lat po pierwszym debiucie znowu jest atrakcyjną spółką.

InPost obecnie jest w samym środku boomu na e-commerce i świetnie go wykorzystuje. W Polsce w 2014 było 1100 Paczkomatów, a teraz ich liczba przekracza w 10 tysięcy. Jeśli dodamy do tego kolejne rynki jak Włochy czy Wielką Brytanię, to mamy interesującą perspektywę na rozwój. Co ciekawe choć debiut giełdowy poza granicami Polski wskazuje jasno na międzynarodowe ambicje InPostu inni liderzy e-commerce chcą mu rzucić wyzwanie na macierzystym rynku.

Ostatnio Allegro i Alibaba zapowiedziały zbudowanie własnych sieci automatów pocztowych. Będziemy zapewne świadkami “wojen paczkomatów” które mogą zakończyć się rozejmem i wzajemnym korzystaniem z własnej infrastruktury, co też byłoby interesującym modelem do wyeksportowania za granicę.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maki
Maki
3 miesięcy temu

co za kwoty!!! szok, będę obserwował sytuacje z czystej ciekawości jak to się wszystko potoczy bo lubię inposta

Aniela
Aniela
3 miesięcy temu

Fakt, wycena wysoka, ale InPost sobie na to zapracował

Hilary
Hilary
3 miesięcy temu

jaaakie wojny, inpostowi to żadna firma nie dorówna, za dlugo już są na rynku żeby ludzie tak łatwo chcieli się przerzucić na coś innego

Góralka
Góralka
3 miesięcy temu

Wojny paczkomatów? No nieźle 🙂 To ja stoję po stronie InPostu 🙂