Andy Jassy, CEO AWS, opowiedział o przyszłości chmury w biznesie podczas re:Invent 2020.

W dniach 30 listopada – 18 grudnia trwało AWS re:Invent – globalna konferencja online dla społeczności chmurowej, organizowana przez Amazon Web Services (AWS). Wydarzenie zgromadziło ponad pół miliona zainteresowanych osób. AWS re:Invent rozpoczął się prelekcją Andy Jassy’ego, CEO AWS, który podzielił się swoimi obserwacjami z rynku IT oraz ogłosił wprowadzenie nowych rozwiązań biznesowych.

Jego zdaniem 2021 rok przyniesie wiele nowości w świecie chmurowych usług, zwłaszcza w kontekście sztucznej inteligencji, która staje się jeszcze bardziej powszechna i skuteczna niż kiedykolwiek wcześniej. Jednocześnie ogłosił kilka nowości – jedną z nich jest AWS Trainium, czyli procesory dedykowane sztucznej inteligencji, kompatybilne ze wszystkimi głównymi platformami do szkolenia algorytmów uczenia maszynowego.

Procesory te mają obniżyć koszty związane z trenowaniem modeli sztucznej inteligencji. Przykładami nowych zastosowań sztucznej inteligencji jest m.in. automatyczna identyfikacja rozmówcy dzwoniącego do call center za pomocą jego głosu, automatyczne wykrywanie nieprawidłowości produkcji na taśmie montażowej poprzez analizę obrazu czy też wykrywanie anomalii w danych gromadzonych przez firmy.  Ponadto CEO AWS ogłosił dwie usługi – Amazon Monitron i Amazon Lookout for Equipment – które wykorzystują sztuczną inteligencję do przewidywania różnego rodzaju awarii.

Tomasz Stachlewski AWS photo by Dominik Tryba

Obecnie możemy mówić o niemalże 200 usługach AWS-u, które są odpowiedzią na aktualne potrzeby naszych klientów – mówi Tomasz Stachlewski, CEE Senior Solutions Architecture Manager w AWS. – Jak zauważył Jassy podczas swojego wystąpienia, obecnie 4 procent światowych wydatków na IT trafia do chmury obliczeniowej. Można pomyśleć, że to mało, jednak ten odsetek sukcesywnie rośnie. Myślę, że chociaż tradycyjne centra danych nie znikną, to jednak w znakomitej większości firmy przemigrują do chmury – dodaje Tomasz Stachlewski.

Jassy podczas swojego wystąpienia określił AWS Aurora jako „najszybciej rozwijającą się usługę w historii AWS”. Jest usługa, do której zmigrowanych zostało już ponad 350.000 baz danych. Aby zwiększyć dynamikę wzrostu AWS zapowiedział Babelfish – czyli funkcjonalność wspomagającą firmy w szybszej migracji z baz danych typu Microsoft SQL Server w celu redukcji kosztów licencyjnych.

AWS chce zachęcić przedsiębiorców do migracji do chmury przez zwiększenie dostępności usług hybrydowych. Na re:Invent zapowiedziano pojawienie się dwóch mniejszych wersji AWS Outpost – które można opisać jako część chmury AWS zamkniętej w pudełku, który można uruchomić w zaciszu własnej serwerowni. AWS Outposts pozwala na korzystanie z wielu zalet chmury, jednocześnie pozwalając na zmniejszenie opóźnienia dzięki uruchomieniu usługi lokalnie.

Zapowiedziany został także AWS Proton – nowa usługa zarządzania dla aplikacji kontenerowych i bezserwerowych. Usługa ta pozwala na zarządzanie infrastrukturą, przeprowadzanie aktualizacji aplikacji oraz monitorowanie usług.

Podczas wystąpienia Andy Jassy zapowiedział wiele nowych usług, jednocześnie zwrócił uwagę na to, że rewolucja cyfrowa to nie tylko kwestia nowych technologii, ale również – czy też przede wszystkim – kwestia dobrego zarządzania – mówi Tomasz Stachlewski. – W tym roku re:Invent po raz pierwszy odbywał się w formie zdalnej, a sama nazwa wydarzenia nabrała szczególnego znaczenia. Jak podkreślał Andy Jassy ciągła reinwencja jest kluczem do odbudowy długoterminowego i zrównoważonego biznesu, który jest nakierowany nie tylko na zysk, ale również na działanie na rzecz klienta – dodaje Tomasz
Stachlewski.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments