Asseco Poland utrzymuje wysokie tempo wzrostu mimo wymagającego otoczenia rynkowego związanego z pandemią. W 2021 r. liczy szczególnie na pierwsze umowy w segmencie bankowym w Niemczech, aktywną współpracę z Grupą Polsat i dalsze akwizycje (minutki z konferencji wynikowej).

Pierwsze trzy kwartały 2020 były bardzo dobre, odnotowaliśmy bardzo solidne wzrosty wyników z zyskiem netto przekraczającym 300 mln zł. Działamy nadal w trudnych uwarunkowaniach, więc wynikami daliśmy dowody że potrafimy skutecznie działać. IT jest potrzebne, obecnie szczególnie rozwiązania wspierające biznes. Nie kryjemy radości z wyników. Oczywiście koncentrujemy się na własnym oprogramowaniu, co daje nam pewność przychodów z utrzymania i rozwoju oprogramowania, a także dywersyfikacja działania. Pandemia nakręca rozwiązania zdalne, w tym podpis elektroniczny. Widzimy jednak ostrożność klientów w inwestycjach” – powiedział Marek Panek, wiceprezes Asseco Poland, podczas prezentacji wyników finansowych.

W strukturze wyników grupy Formula stanowi po I-III kw. 2020 r. 63% przychodów i 59% EBIT, Asseco International odpowiednio 25% i 25%, Polska 12% i 16%. Struktura EBIT od dłuższego czasu ksztaltuje się stabilnie.

Polska zanotowała 12% wzrost r/r do ponad 1 mld zł przychodów. Wzrost zanotowany w segmentach public i utilities, wynikający z realizacji wcześniej podpisanych kontraktów. Energetyka i gazownictwo przyniosła kilka nowych projektów obok dotychczasowych. Wyraźny wzrost sprzedaży usług bezpieczeństwa i zaufania związany z zainteresowaniem cyfryzacją w efekcie sytuacji pandemicznej.

Formula zanotowała 14% wzrostu sprzedaży r/r. Wszystkie spółki mają się dobrze. Pozytywne różnice kursowe nie umniejszają faktu, że spółki działają bardzo skutecznie, było także kilka przejęć. W Asseco International wzrost wyniósł 9%. Asseco South Eastern Europe kontynuuje dynamiczny wzrost, szczególnie w segmentach płatności, bankowości. Było też aktywne w przejęciach.

Marek Panek, Asseco

Panek wskazał także na wyraźny wzrost spółki z grupy na Litwie, dzięki projektom public. Z kolei z wyników ERP grupa „tradycyjnie jest zadowolona” – wskazał wiceprezes.

Segment Bankowość odnotował 7% wzrost do 3,2 mld zł sprzedaży. Najszybciej rosła Formula z 9% wzrostem i ponad 2 mld zł przychodów. Panek podkreślił, że Sapiens rozwija się bardzo dobrze w USA i Europie. „Cieszy nas ta europejska ekspansja, zwłaszcza w Skandynawii” – zaznaczył wiceprezes.

Pozycja Asseco w polskiej bankowości utrzymuje się na stabilnym, wysokim poziomie, co zarząd ocenia jako bardzo pozytywne.

Ekspansja w Niemczech

Cieszy nas ekspansja z Polski, mamy sojusz z Adesso w Niemczech, gdzie jest bardzo ciekawy pipeline, prospekty. Są ciekawe rozmowy z bankami niemieckimi, liczymy na ciekawe projekty w przyszłości” – zaznaczył Panek.

Według jego słów pierwszych rozstrzygnięć ws. umów w Niemczech można spodziewać się najwcześniej w II kw. 2021. „Decyzja o wymianie systwemu corowego w instytucji to długotrwały proces. W jednym banku jesteśmy mocno zaawansowani, oczywiście jest konkurencja, ale odbiór naszej oferty oceniamy jako bardzo dobry. Takich rozmów jest kilka” – stwierdził Panek.

Segment przedsiębiorstwa grupy odnotował 14% wzrostu. Formula w tym segmencie performuje bardzo dobrze dzięki spółkom Matrix i Magic. W Asseco International odnotowano poprawę Asseco Spain, które zyskało na popycie na rozwiązania zdalne. ASEE z kolei dobrze sprzedaje infrastrukturę. Wzrost odnotowuje również segment ERP w holdingu Asseco Enterprise Solutions.

Rafał Kozłowski, wiceprezes Asseco

Rafał Kozłowski, wiceprezes ds. finansowych, stwierdził że Asseco International nawet bez ASEE, pokazuje „jak rentowny jest ten segment”. „Pogorszenie r/r jest, ale nadal mamy tu bardzo dobre wyniki i super rentowność” – zaznaczył Kozłowski.

Zwrócił uwagę, że za niższy wynik r/r w tym obszarze odpowiadają dwie kwestie: Spółka bankowa w Portugalii i Angoli miała bardzo dobry poprzedni rok z umowami na procesy migracyjne, co przełożyło się na rekordowe wyniki. W tym roku zwłaszcza „w Afryce jest trudny okres”. Ponadto sektor Public na Słowacji i Czechach zmroziły zmiany polityczne. „Mamy nadzieję, że wroci sytuacja na tych rynkach do normy w kolejnych kwartałach” – ocenił wiceprezes.

 Współpraca z Polsatem

„W 2019 zakończyliśmy prace w Orange, ale bardzo dobrze rozwija się współpraca z Cyfrowym Polsatem. Liczę, że zaowocuje znacznymi przychodami w 2021” – stwierdził Panek.

Jak zaznaczył temat współpracy z Cyfrowym Polsatem jest na finiszu negocjacji i podpisywania umowy na system dla CP. „Prace się zaczęły, na razie jest umowa pomostowa, jest superatmosfera i zaangażowanie z obu stron” – stwierdził Kozłowski.

W CP obecnie najważniejsza jest sfera obsługi klienta – najważniejszy projekt po rozstaniu Cyfrowego Polsatu z Huawei. W odpowiedzi na pytanie o 5G Kozłowski wskazał, że to jedna ze zmian technologicznych, która jest w grupie analizowana.

Polski public z mocą

Segment Public: Formula odnotowała 26% wzrostu, szczególnie dzięki Matrix IT. Asseco International płasko przez zastój związany ze zmianą władzy na Słowacji i w Czechach. W Polsce za to public rozwija się dynamicznie. Asseco pozyskało umowy m.in. w NFZ, ZUS, KRUS, ARIMR. Zaznaczono, że są to długoterminowe projekty.

Dostosowanie ZUS do tarczy i bonu turystycznego odbyło się w reżimie czasowym. Mieliśmy dużo miłych słów z ZUS o jakości i realizacji” – zaznaczył wiceprezes.

Akwizycje

Do grupy w tym roku dołączyło kilkanaście nowych spółek. „Cieszymy się, że nie zwalniamy tempa w akwizycjach. Udaje się dopinać transakcje w Izraelu, USA.  Dołączyła także spółka Tia w Skandynawii” – ocenił Panek.

Nie zwalniamy tempa akwizycji, rozmowy utrudnione przez spotkania zdalne. Nie było w tym roku przejęć w Polsce. Natomiast prowadzimy rozmowy, nie wydarzy się to w najbliższym czasie, ale cieszy nas zainteresowanie i biznesowe rozmowy w temacie. Jest w kraju kilka ciekawych spolek i nie ukrywam, że chcielibyśmy zrealizować akwizycje. Jednak w krótkim horyzoncie to raczej się nie wydarzy” – ocenił wiceprezes.

Zaznaczył ponadto, że w chmurze, cyberobronie, robotyce grupa odnotowuje coraz większe przychody.

W efekcie powyższego całkowity aktualny backlog grupy wynosi 11,3 mld zł.

Rafał Kozłowski, wiceprezes ds. finansowych: 8,7 mld zł przychodów, 13% więcej r/r w I-III kw. Na szczególną uwagę zasługuje EBIT z 853 mln zł w I-III kw. i 300 mln w III kw. Zysk netto dla akcjonariuszy jedn. Domin. to 267 mln po I-III kw. Stan posiadania gotówki i kapitału obrotowego wynosi 2,4 mld zł na poziomie grupy. Gotówka netto to 1,5 mld zł, a aktywa operacyjne netto 2,14 mld zł.

Sytuacja jest więc bardzo dobra, wchodziliśmy w II kw.  z obawami o ściągalność należności, ale dotychczas działa wszystko jak należy” – zaznaczył Kozłowski.

Dywidenda

W kwestii polityki dywidendowej Kozłowski wskazał, że  na razie nie ma zmian, ale zaznaczył że sytuacja pandemiczna jest dynamiczna. „Na dziś dotychczasowa polityka dywidendowa obowiązuje. Szanujemy naszych akcjonariuszy” – podkreślił Kozłowski.

Co do zasady grupa Asseco nie skorzystała z pomocy publicznej, dodał wiceprezes.

Artur Wiza, wiceprezes Asseco

Model hybrydowy

Artur Wiza, wiceprezes: Pracujemy nad nowym modelem pracy – hybrydowym. Jesteśmy w sytuacji w której branza IT może wykonywać pracę zdalnie. Zakładamy, że nie będzie jak dotychczas i musimy przygotować elastyczne dostosowane m.in. do preferencji pracowników. 

Jak zaznaczył inwestycje w IT idą aktualnie w kierunku dostęp elektronicznego (podpisywania umów, obiegu elekronicznego), oszczędności, automatyzacji.

Widzimy zatrzymanie inwestycji w innnowacje, jak AI. Jednak wierzymy, że jak będziemy wychodzić z pandemii to inwestycje w te obszary będą wracać. IT ma ogromną perspektywę rozwoju” – zaznaczył Wiza.

Kozłowski dodał, że Asseco widzi dobre efekty wcześniejszej kontraktacji w sektorze public i tego też spodziewa się w IV kwartale. Również dobre wyniki powinny kontynuować Asseco Data Systems z podpisem elektronicznym.

W kwestii informacji o powrocie akcji grupy do indeksu WIG20 zarząd stwierdził, że dotarły one do władz Asseco ale grupa nie koncentruje się na tym, tylko na słuchaniu przede wszystkim klientów, dowożeniu projektów i wyników.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments