„Automatyka mieszkaniowa to przyszłość budownictwa”

Robert Orlewski, wiceprezes spółki S-Labs, która stworzyła system automatyki
mieszkaniowej Appartme, w komentarzu dla ISBtech o potencjale rozwoju innowacyjnego segmentu budownictwa.

Polski rynek automatyki mieszkaniowej znajduje się obecnie w niezwykle interesującym momencie. W stronę tego typu rozwiązań coraz śmielej spoglądają deweloperzy, którzy zaczynają oferować mieszkania wyposażone w systemy, takie jak Appartme, w standardzie. Staje się tak między innymi dlatego, że dzisiejsze rozwiązania automatyki mieszkaniowej nie są sprzedawane w formie dodatkowych urządzeń, wymagających samodzielnej instalacji przez właścicieli, tylko stają się integralną częścią mieszkania.

Kupujący wchodzi do lokalu, gdzie serce systemu, pozwalające na sterowanie gniazdkami, oświetleniem, zaworami wody czy ogrzewaniem jest już zainstalowane i w pełni funkcjonalne. To użytkownik decyduje, czy podstawowa wersja systemu jest dla niego wystarczająca, czy chce ją rozbudować o nowe funkcje, takie jak czujniki wskazujące temperaturę w mieszkaniu, jakość powietrza, czy ostrzegające przed zalaniem lub włamaniem.

Nie bez znaczenia dla przyszłości systemów automatyki pozostaje też fakt, że ich wykorzystanie, oprócz wygody, oznacza też zmniejszone zużycie energii elektrycznej oraz cieplnej, co z kolei przekłada się na wymierne korzyści, zarówno dla portfela, jak i dla środowiska. Szczególnie ten drugi aspekt może być kluczowy, ponieważ w naszym społeczeństwie dbałość o ekologię zaczyna być rosnącym trendem, szczególnie w dużych miastach.

Z naszych obserwacji rynku wynika, że w ciągu najbliższych lat systemy automatyki mieszkaniowej staną się nowym standardem budownictwa. Gdy dojdziemy do poziomu 10- 15% nowych mieszkań wyposażonych w tego typu rozwiązania, kupujący zaczną oczekiwać od deweloperów, że ich lokale będą miały w standardowym wyposażeniu systemy klasy smart home.

Przy tym poziomie nasycenia rynku z automatyką mieszkaniową będzie podobnie jak z klimatyzacją w samochodach, która kiedyś też była nowinką i luksusem, a obecnie nie wyobrażamy sobie bez niej auta.

S-Labs to polska firma, która jest twórcą systemu automatyki mieszkaniowej Appartme. Jak podaje firma, jej rozwiązanie skupia się na rzeczywistych, praktycznych korzyściach dla mieszkańca i inwestora, oferując im bezpiecznie i funkcjonalne mieszkania przyszłości. System ten pozwala sterować gniazdkami elektrycznymi, oświetleniem, ogrzewaniem, a także wodą za pomocą panelu sterowania lub aplikacji mobilnej.