Tauron i Strategiczna Agenda Badawcza

Realizując  inicjatywy Strategicznej Agendy Badawczej uruchamiamy projekty B+R, które pozwolą sprostać nowym wyzwaniom w obszarze AI oraz  IoT, wskazuje w komentarzu dla ISBtech rzecznik Tauron Polska Energia Łukasz Zimnoch.

Rozwijamy technologię AI na kilku polach. Pierwsze z nich może przynieść spółce w krótkim czasie potężne oszczędności: chodzi bowiem o systemy zapobiegające awarii. Taki system działa już w Elektrowni Łagisza.

Wykorzystanie AI  jest także  widoczne w obszarze dystrybucji i obsługi klienta. Rozwiązania funkcjonują w sferach rozpoznawania usterek linii energetycznych czy też diagnostyki urządzeń. TAURON wdrożył też system Wirtualnego Agenta, zasilanego AI, który aktywnie wspiera proces przyjmowania i rejestracji zgłoszeń awarii sieci energetycznej.

Projektem na znacznie większą skalę, a wciąż opartym o m.in. sztuczną inteligencję oraz IoT jest też wdrożenie smart city. Odpowiednio dobrane rozwiązania technologiczne, współpracując z nowoczesnymi urządzeniami ułatwią bezpieczne i efektywne zarządzanie oświetleniem ulicznym czy szybkie znalezienie miejsca parkingowego. To pozwoli nie tylko na znaczne oszczędności ale i da szansę zarządzania ruchem miejskim za pomocą AI. Powstanie również aplikacja pokazująca jakość powietrza.

Planujemy także wprowadzić system ultraszybkiego prognozowania produkcji energii z OZE. Praca systemu będzie możliwa dzięki wykorzystaniu technologii Internetu rzeczy (IoT) i zaawansowanych algorytmów przetwarzania danych.

IoT może wprowadzić nową jakość do świadczonych obecnie usług poprzez ich dalszy rozwój na różnych polach. Dostrzegamy potencjał rozwoju IoT oraz AI  inwestując w rozwiązania związane z inteligentnymi sieciami, inteligentnym budownictwem czy efektywnością energetyczną.