Snowcone i cloud wg T. Stachlewskiego z AWS

ISBtech rozmawia z Tomaszem Stachlewskim z Amazon Web Services o rozwoju technologii chmurowych w Polsce i na świecie.

Niedawno odbył się szczyt AWS EMEA, podczas którego mieliśmy opis trendów z jakimi spotykamy się w dzisiejszym świecie IT. To, co było podkreślone podczas tego summitu to szybkość budowania aplikacji. To, co widzimy w świecie w czasie COVID to to, że aplikacje, systemy, które są oczekiwane przez zwykłych użytkowników są zupełnie innymi aplikacjami, niż wcześniej budowaliśmy.

Trzeba było bardzo szybko na to reagować i budować aplikacje, dostosowując się do ich potrzeb. Podczas tego summitu zostało opisane kilka przykładów właśnie startupów, przykładów aplikacji, systemów, które zostały zbudowane dosłownie w krótkim czasie, co wcześniej – bez chmury – nie miało w ogóle nigdy prawa racji bytu.

 

AWS w Polsce

Świat chmurowy zmienia się. Jak popatrzymy na ilość dostawców chmurowych jeszcze przed kilku lat, to było ich dużo więcej. W tej chwili ta ilość graczy zdecydowanie się zmniejszyła. I teraz, jeżeli chodzi o AWS, to w Europie ma 5-6 miejsc, gdzie oferuje swoje usługi. Swoje data center, jak np. Frankfurt, Irlandia, Paryż, jeszcze kilka lokalizacji.

Jeżeli chodzi o Polskę, to użytkownicy chmurowi w Polsce różne możliwości po to, żeby już teraz korzystać z chmury AWS-owej tutaj na terenie własnego kraju. W Warszawie jest tzw. punkt dostępowy AWS-owy, czyli – w skrócie – użytkownicy już teraz chcą wykorzystywać chmurę, chmurę Amazona, chmurę AWS-ową z Polski. I mogą właśnie część usług uruchamiać tutaj z tej lokalizacji.

Istnieją jeszcze inne możliwości jak np. AWS Outpost – to jest ciekawe rozwiązanie, które zostało stworzone rok temu, które – w skrócie – umożliwia każdej firmie (zazwyczaj dużym firmom) kupić, wypożyczyć tak naprawdę kawałek chmury Amazon do swojej serwerowni.

Przyszłość pokaże jeszcze jakie inne elementy tak naprawdę będą wykorzystywane, jak jeszcze dalej AWS będzie adresował tutaj rynek i potrzeby. Na razie widzimy, że właśnie te wszystkie elementy, te wszystkie pytania, czy problemy, czy kwestie adresujemy właśnie w te różne sposoby, które opisałem i jeszcze szereg innych sposobów.

„Śnieżna szyszka”

Powiedziałbym, że trendy w Polsce są bardzo podobne do trendów na całym świecie. Sztuczna inteligencja, analityka danych, szybsza budowa aplikacji, skalowalność, itd. Polska nie różni się tutaj, jeżeli chodzi o trendy, od innych rynków.

AWS ma to do siebie, że niemal codziennie wypuszcza coś nowego. To są 3-4 nowości, czasem większe, nowości, funkcjonalności do budowania nowych systemów. Jako przykład mogę powiedzieć, z ostatniego okresu np. rozwiązanie, które się nazywa Snowcone – taka „śnieżna szyszka”.

Amazon parę lat temu stworzył rozwiązanie, które się nazywało Snowball. To była taka walizka do przewozu danych do i z chmury. Zamawiamy kuriera, przyjeżdża z walizką, która była stworzona przez Amazona, na 100 terabajtów danych, żeby je odesłać do chmury  albo z powrotem.

Następnie klienci zaczęli pytać się o inne rozwiązania i w Stanach Zjednoczonych jest dostępny tzw. Snow-mobile, to jest już ciężarówka. 100 peta-bajtów, jak ktoś chce naprawdę zrobić dużą migracje. Czemu o tym mówię? Bo w tej chwili właśnie AWS wprowadził tą śnieżną szyszkę.

To jest małe wytrzymałe rozwiązanie, które znowu pozwala użytkownikom na przesyłanie małej ilości danych do chmury. Bardzo często firmy, które np. są z dala od Internetu, gdzie nie jest kiepski dostęp do sieci, mogą to wykorzystać po to właśnie, żeby zbierać dane, analizować dane itd.

I może jeszcze 2 przykład – Honeycode. I to jest najnowsza usługa z rodziny AWS-owej, czyli kolejny „klocek”. W skrócie – usługa, która ma umożliwić budowanie aplikacji przez biznes. Ta usługa – Honeycode – pozwala osobie biznesowej, bez umiejętności kodowania, przeciągać odpowiednie elementy i budować swoją aplikację.

Wpisuje się to w trend dalszego ułatwiania budowania aplikacji, zarówno przez osoby bardzo techniczne, przez programistów, ale również właśnie przez osoby, które z programowaniem nie mają nic do czynienia, ale też chcą budować nowe aplikacje, bo czas to pieniądz.

Skalowalność na wagę złota

Platformy e-commerce, streamingowe, czy różnego rodzaju social media w Internecie pozyskały wielu użytkowników w czasie pandemii, co przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie takich firm, jeżeli chodzi o moc obliczeniową.

Można byłoby tu powiedzieć o Netfilix, Hulu, Prime Video, ale też wytwórniach jak Disney, które korzystają z chmury. I one publicznie mówią, że w ramach tej całej sytuacji, z którą mamy do czynienia, to zapotrzebowanie właśnie na moc obliczeniową wzrosło niebywale.

To pokazuje, że ta skalowalność stała się jak na wagę złota.

Chmura obecnie stała się standardem, gdzie uruchamiamy te platformy e-commerce. Po 1, z uwagi właśnie na tą skalowalność i nie ma problemu żeby się wyskalować wzrost biznesu. Dochodzi ochrona przed I-DOS, przed różnego rodzaju zagrożeniami. W chmurze jest to po prostu łatwiejsze, niż gdziekolwiek indziej.

Jeszcze jedna branża, która rzeczywiście święci teraz triumfy – branża edukacyjna online. Ciekawym przykładem jest EdoMondo, tj. platforma edukacyjna działająca, z której w sumie korzystają ponad 100 mln na całym świecie. Oni publicznie mówią, że od marca gdy zaczęło się to całe szaleństwo, zapotrzebowanie wzrosło 15-krotnie, jeżeli chodzi właśnie o edukację online. To tak się edukujemy w dzisiejszym czasie.

Ja w AWS pracuję 5 lat i byłem świadkiem transformacji – bardzo często mówię – mentalnej. Jeszcze 5 lat temu większość spotkań, które odbywaliśmy, czy to z dużymi, małymi firmami, to zawsze rozpoczynało się albo gdzieś na początku był temat bezpieczeństwa. Czy chmura jest bezpieczna, czy ja tam mogę przesłać dane?

Teraz tak naprawdę po tych 5 latach rozpoczynamy spotkania, i rozmawiamy z klientami – tego tematu nie ma. Wprost przeciwnie – tematem jest chęć przejścia do chmury, bo chcę czuć się bezpieczniej.

Przełamaliśmy mentalną barierę, że czy w chmurze biznes będzie się czuł bezpiecznie. Firmy zdały sobie sprawę, że jeżeli idziemy do chmury, do dużego dostawcy chmurowego,  z którego korzystają miliony firm na całym świecie to tak naprawdę odziedziczamy kwestie bezpieczeństwa, z których korzystają też inni. Po prostu jesteśmy lepiej chronieni.

I w Polsce rzeczywiście to też występuje. Nie ma kwestii, czy chmura jest bezpieczna, tylko – chmura, bo już chcę się czuć bezpieczniejszy. Kwestie przechowywania danych, kwestie logistyczne, kwestie finansowe, też o ile jeszcze parę lat temu był taki znak zapytania.

Nie do końca było wiadomo, czy mogę przechowywać dane poza Polską. Wskazania
różnych regulatorów mówią, możemy przechowywać w chmurze. Niech to będzie w
UE, w europejskiej przestrzeni gospodarczej, ale jak najbardziej może być to w chmurze.

I zauważyliśmy właśnie, że ten trend chmurowy rozpędził się też właśnie wśród instytucji finansowych w Polsce. To jest branża finansowa, jak mówiłem np. o AVIVA, czyli o tym takim ich start-upie, czy aplikacji mobilnej, ale też w bankach itd.

Z kolei jeśli firma z jakichś powodów mówi, że dane muszą być w Polsce, bo są ku temu powody, czy kwestie mentalne – to wówczas również są ku temu możliwości. To jest usługa Outpost, o której wcześniej wspominałem, czyli w skrócie możliwość posiadania kawałka chmury AWS-owej w zaciszu swojej własnej serwerowni.

Hub kompetencyjny AWS w Warszawie

W tej chwili w Europie Środkowo-Wschodniej, czyli od Polski po Grecję, AWS obsługuje  dziesiątki tysięcy klientów, którzy rzeczywiście korzystają z chmury, korzystają z AWS na bieżąco – przechowują swoje dane, aplikacje, czy systemy.

W Polsce to tempo wzrostu rośnie niebywale i w zeszłym roku AWS Amazon ogłosił, że w Polsce (Warszawie) będzie otwierane centrum kompetencyjne, czyli będzie zlokalizowany hub kompetencyjny dla specjalistów AWS-owych, którzy będą obsługiwali klientów europejskich, przy migracji, czyli wędrówce do chmury.

To pokazuje właśnie, że zarówno zapotrzebowanie na chmurę rośnie w naszej części Europy w Polsce, ale również te kompetencje rosną. Ten hub wystartował, zatrudnia już szereg osób i ciągle zatrudnia, ciągle rośnie.

Rzeczywiście on się powiększa o kolejnych specjalistów z różnych branż. To są specjaliści z zakresu dev-ops, sztuczna inteligencja, analityka. Te kompetencje, których ten hub poszukuje, też obrazują trendy chmurowe.

Klienci chcą wykorzystywać sztuczną inteligencję, ale nie mają kompetencji. Wiedzą, że chmura daje możliwości łatwiejszego budowania tych aplikacji, ale czasem mimo
wszystko potrzebują kogoś, żeby pomógł, żeby wsparł w transformacji cyfrowej.

Wówczas ten hub, który tutaj jest w Warszawie, zapewnia tych specjalistów, którzy właśnie pomogą dokonać tej transformacji cyfrowej. Czy łatwo jest znaleźć programistów, którzy potrafią programować w chmurze? I tak, i nie – powiedziałbym. Sama edukacja, jeżeli chodzi o chmurę, jest stosunkowo prosta. Jeżeli ktoś nigdy nie miał do czynienia z chmurą, ale miał do czynienia po prostu z programowaniem, czy z jakimiś innymi technologiami (IT), to zmiana jego nawyków do chmury jest stosunkowo bardzo prosta.

My szukamy do hubu specjalistów, niekoniecznie chmurowych. Szukamy dobrych programistów. Szukamy specjalistów dev-ops, którzy mają doświadczenie ze sztuczną inteligencją, analizą, analityką, bo samo dostosowanie się właśnie do chmury, jest tak naprawdę najprostszym elementem tutaj tej całej transformacji, zdobywania nowych kompetencji.

Wygląda to w ten sposób, że za każdym razem, jeżeli my prowadzimy dyskusje z jakimś klientem o wykorzystaniu chmury to pytamy się czy klient ma kompetencje, lub czy będzie je budować.  Jeżeli tak to AWS może wyszkolić.

Jednak bardzo często firma mówi, że nie ma kompetencji, nie będzie się w stanie ogarnąć i potrzebuje pomocy. Wówczas AWS wykorzystuje swoją sieć partnerską tzw. APN, czyli Amazon Partner Network, który skupia właśnie firmy, czy to deweloperskie, integratorów, którzy bardzo często specjalizują się w różnego rodzaju podejściach, rożnego rodzaju systemach, żeby wspomóc właśnie klienta w tej wędrówce.

Takim ciekawym przykładem może być Śnieżka, gdzie nasz partner wspierał producenta farb w uruchomieniu środowiska SAP w AWS. Nasza sieć partnerska rośnie i jeżeli
rzeczywiście firma specjalizuje się w developmencie, czy w integracji to rzeczywiście może zostać tym naszym partnerem, żeby później te swoje właśnie kompetencje chmurowe oferować dla firm trzecich.