„This War of Mine” lekturą szkolną

„This War of Mine” – produkcja 11 bit studios wprowadzona na rynek w listopadzie 2014 roku, stawia milowy krok do celu, jakim jest uznanie gier za dzieła kultury.

Pełna dylematów moralnych historia cywili walczących o przetrwanie podczas konfliktu zbrojnego, w sugestywny sposób opowiada o okropnościach wojny, ludzkich mękach i ciężarze, jaki na swych barkach dźwigają stający w obliczu zagrożenia życia.

Tytuł chwalony m.in. przez „The New York Times”, „Washington Post”, „Die Welt”, „The Guardian” i inne prestiżowe media na całym świecie, przeciera szlaki wszystkim twórcom gier, stając się oficjalną lekturą dla uczniów szkół średnich w Polsce.

Gra stworzona przez 11 bit studios S.A. już wcześniej postrzegana było jako zjawisko kulturowe zdolne przedstawić poważne problemy w dojrzały, pełen szacunku sposób, i spotkała się z powszechnym uznaniem krytyków.

Te opinie oraz nagroda otrzymana przez „This War of Mine” za wniesienie znacznej wartości do narodowego dziedzictwa kulturowego sprawiły, że jej autorzy, wraz z Mateuszem Morawieckim, premierem Polski, już kilka kwartałów temu rozpoczęli wspólną inicjatywę, która po miesiącach pracy staje się rzeczywistością.

Gry komputerowe bez wątpienia są dziełem kultury. Nowoczesnym, naturalnym i atrakcyjnym dla młodego odbiorcy, ponieważ operują językiem natychmiastowo dla niego zrozumiałym. I tym językiem gry mogą opowiadać o wszystkim – emocjach, prawdzie, walce dobra ze złem, cierpieniu i wreszcie samej istocie ludzkości. Pod tym względem gry są podobne do literatury, jednak używają wspomnianego języka interakcji. Oczywiście, wykorzystywano je już w edukacji, do nauczania matematyki, chemii czy rozwijania zdolności poznawczych. Nie sądzę jednak, by jakakolwiek produkcja tego typu została oficjalnie włączona do programu nauczania na poziomie ogólnokrajowym. Jestem dumny z faktu, że to właśnie tytuł 11 bit studios dołoży swoją cegiełkę do rozwoju edukacji i kultury w naszym kraju. To może być przełomowy moment dla wszystkich artystów tworzących gry na całym świecie – komentuje Grzegorz Miechowski, prezes 11 bit studios.

„This War of Mine” ma zostać umieszczone na liście lektur szkolnych dla uczniów szkół średnich w Polsce począwszy od roku szkolnego 2020/2021. Będzie lekturą przeznaczoną dla osób pełnoletnich, ponieważ produkt w większości krajów, w których jest dostępny, ze względu na poruszaną tematykę klasyfikowany jest w kategorii “od 18 lat”. Gra będzie polecana do nauczania przedmiotów humanistycznych: socjologii, etyki, filozofii, historii i dostępna dla wszystkich polskich szkół średnich bez dodatkowych kosztów.