Nokia walczy z emisją CO2 nowym rozwiązaniem dla stacji 5G

Nokia poinformowała, że opracowany przez nią system chłodzenia cieczą 5G AirScale Base Station pomógł fińskiemu operatorowi telefonii komórkowej Elisa zmniejszyć potencjalne wydatki na energię stacji bazowej o 30 proc. i zredukować emisję CO2 aż o 80 proc.

To pierwszy na świecie przypadek zastosowania komercyjnego rozwiązania służącego do chłodzenia stacji bazowych 5G cieczą, który potwierdza silne zaangażowanie Nokii w zrównoważony rozwój i walkę ze zmianami klimatu, podano także.

Opracowane przez Nokia Bell Labs rozwiązanie umożliwi firmie Elisa obniżenie zużycia energii nawet o 30 proc., a co za tym idzie, pozwoli osiągnąć znaczne oszczędności na obiektach radiowych operatora w Helsinkach. Około 90 proc. energii zużywanej przez stacje bazowe jest zamieniane na ciepło odpadowe, jednak dzięki opcji jego przetworzenia i ponownego wykorzystania, Elisa jest w stanie zmniejszyć swoją emisję CO2 aż o 80 proc.

Obiekty chłodzone cieczą są ciche, nie wymagają konserwacji i mogą być o połowę mniejsze i do 30 proc. lżejsze od wyposożonych w tradycyjną klimatyzację. Oferują one operatorom i właścicielom stacji bazowych znaczne oszczędności i potencjalnie dłuższą żywotność infrasktruktury.

Innowacje technologiczne stanowią klucz do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju i poprawy jakości życia. Chłodzenie cieczą jest kolejnym przykładem długotrwałego zaangażowania Nokii w ochronę środowiska. W 2019 roku firma dostarczyła produkty o zerowej emisji do ponad 150 klientów na całym świecie.

Zobowiązała się również do zmniejszenia emisji z działalności operacyjnej o 41 proc. do 2030 roku. W ubiegłym roku stacje bazowe zmodernizowane przez Nokię zużyły średnio o 46 proc. mniej energii od tych, w których nie zostały jeszcze przeprowadzone zmiany. Na szczycie klimatycznym ONZ

Nokia dołączyła także do grupy 87 firm, zobowiązując się do dostosowania swoich obecnych
celów klimatycznych do scenariusza globalnego wzrostu ocieplenia o 1,5°C.