Akcjonariusze spółek z crowdfundingu uważajcie…

Pandemia na pierwszym miejscu newsow, ale warto też pomyśleć o swoich inwestycjach. Jak podają domy maklerskie od początku przyszłego roku grozi Wam „utrata ważności przez akcje w formie dokumentowej”, jeśli spółka której akcje posiadacie nie stworzy elektronicznego rejestru akcjonariuszy.

Wynika to z faktu, że prawo nakłada na spółki akcyjne obowiązek dematerializacji akcji i stworzenie rejestru akcjonariuszy. Spółki mają na to czas do końca roku, a „utrata ważności przez akcje w formie dokumentowej” brzmi bardzo niepokojąco.

Przepytaliśmy platformy crowdfundingowe i niektórych emitentów z emisji crowdfundingowych jak pozycjonują się wobec tych obowiązków.

Wysyłamy merytoryczny materiał w tym temacie w naszym newsletterze dla emitentów. Dwie kancelarie, które współpracowały z naszymi emitentami mają ofertę w zakresie rejestru akcjonariuszy” – powiedział ISBtech prezes Crowdway Jakub Niestrój.

Harmonogram dematerializacji akcji przewiduje (za Copernicus DM):

01.01.2020 Obowiązek posiadania strony www wraz z wydzielonym na niej miejscem do komunikacji z akcjonariuszami.

01.01.2020 – 30.06.2020 Walne Zgromadzenie akcjonariuszy dokonuje wyboru podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy, a Zarząd podpisuje umowę.

30.06.2020 Ostateczny termin na publikację pierwszego wezwania akcjonariuszy do złożenia akcji w spółce.

30.06.2020 – 31.10.2020 Kolejne wezwania do złożenia akcji w odstępie 2 tygodni do miesiąca – łącznie 5

01.01.2021 Utrata ważności przez akcje w formie dokumentowej. Ukonstytowanie się rejestru akcjonariuszy.

01.01.2026 Utrata ochrony praw akcjonariuszy, którzy nie złożyli akcji w spółce i nie zostały zdematerializowane i ujęte w rejestrze akcjonariuszy.

Żaden akcjonariusz udziałów nie utraci. Dematerializacja akcji leży po stronie spółki i na wybranie operatora tego działania spółki mają czas do czerwca, a sama dematerializacja następuje w styczniu 2021. Jako Beesfund na pewno będziemy o tym przypominać emitentom, ale obecnie szukamy partnerów, którzy by mogli od razu tę usługę zaoferować. Akcje są bezpieczne. To w spółce muszą się zgadzać akcje, więc to spółce musi zależeć aby wykazać akcjonariat przed odpowiednimi organami” – mówi ISBtech Konrad Latkowski z Beesfund.

Przedstawiciele platform crowdfundingowych przyznają, że będzie z tym dużo „przejść, bo ktoś nie odpisze, ktoś zapomni”, a takie problemy już pojawiły się przy przygotowywaniu firm do upublicznienia.

Póki co chcemy, żeby spółki na spokojnie zrobiły sprawozdania roczne do końca marca i po tym terminie będziemy uprzedzać o temacie” – wskazał przedstawiciel Beesfund.

Jak to wygląda w samych spółkach na obecną chwilę? 

dr Krzysztof Wojewodzic, CEO Escola, poinformował ISBtech, że spółka ma już rejestr. 

Był załączany do ostatnich uchwał, np. zatwierdzenia sprawozdania rocznego itp. Sprawę nowych przepisów monitoruje prawnik w Escola Jakub Kasnowski” – wskazał Wojewodzic.

Jakub Gromek, CEO Mazurska Manufaktura, odpisał na pytanie o rejestr że spółka wie o temacie, ale „nie ma jednak jeszcze zaplanowanego dokladnego terminu”.

Browar Brodacz poinformował ISBtech ze „przegląda oferty i negocjuje warunki”.

Piotr Piekarski z Browaru Jastrzębie poinformował ISBtech, że spółka będzie dematerializować swoje akcje. Już wcześniej były informacje, że browar szykuje się do wejścia na NewConnect. 

Jak najbardziej” – odpisała ISBtech Anna Steżyńska, CEO MC2 Innovations na pytanie czy spółka przygotowuje się do dematerializacji akcji. „Przecież my genetycznie jesteśmy cyfrowi” – dodała szefowa MC2 Innovations.

Adresy mejlowe podawane wcześnie jako kontakty dla inwestorów operatora Kiełby w Gębie, Cydrowni odbijały. Kilka kolejnych firm nie odpowiedziało na mejla w sprawie rejestru akcjonariuszy… Istnieje więc ryzyko dla akcjonariuszy spółek akcyjnych z crowdfundingu i warto, aby inwestorzy uczestniczący w emisjach crowdfunding przypilnowali aby ich firmy wywiązały się ze swoich prawnych obowiązków.