Huawei w ciągłej ofensywie innowacji 5G

Podczas premiery produktów i rozwiązań Huawei w Londynie, Ryan Ding, Dyrektor Wykonawczy Zarządu i Prezes Huawei Carrier Bussines Group, ogłosił wprowadzenie na rynek nowych produktów i rozwiązań 5G od Huawei oraz zainicjował Partnerski Program Innowacji 5G. Wysiłki te mają na celu stworzenie dobrze prosperującego ekosystemu 5G i sprawienie, by sieć piątej generacji odniosła sukces komercyjny.

5G rozwinęło się ponad wszelkie przewidywania – pod względem wdrożenia, ekosystemu i praktycznego wykorzystania, mówił Ding, a sieci są podstawą biznesu 5G. Do tej pory Huawei podpisał 91 komercyjnych kontraktów na budowę 5G i dostarczył ponad 600 tys. anten 5G w technologii Massive MIMO Active Antenna Units (AAU).
Jako wiodący globalny dostawca 5G, Huawei jest zaangażowany w rozwój najlepszych i kompleksowych rozwiązań 5G. Jest to m.in. najwydajniejsza w branży stacja bazowa 5G, która obsługuje wszystkie opcje wykorzystania sieci oraz antena Blade AAU z poziomem integracji, który nie ma sobie równych w branży. Blade AAU może pracować we wszystkich pasmach częstotliwości poniżej 6 GHz i obsługiwać sieci 2G, 3G, 4G i 5G. Rozwiązanie to jest odpowiedzią na problem ograniczonej przestrzeni na instalację antenową i zmniejsza całkowity koszt posiadania (TCO) o ponad 30% w porównaniu do istniejących rozwiązań.
Dzięki 4G ludzie mogą dzielić się swoimi filmami i rozmawiać online. Jednak dzięki ultrawysokiej przepustowości oferowanej przez 5G będą mogli cieszyć się jak nigdy dotąd niesamowitymi wrażeniami, które zapewniają rozszerzona i wirtualna rzeczywistość. Te niezwykłe doświadczenia stworzą zupełnie nową wartość. Wraz z doskonaleniem szerokopasmowego internetu mobilnego 5G (eMBB), usługi wideo w wysokiej rozdzielczości będą napędzać ogromny wzrost usług 5G B2C.
Przy czym usługi 5G B2B również udowodniły swój ogromny potencjał. Huawei i niektórzy operatorzy wspólnie opublikowali tzw. białe księgi dotyczące usług 5G i zbadali zastosowania B2B w celu stworzenia rozwiązań 5G w wielu innych branżach. Podczas imprezy inauguracyjnej, Ryan Ding pokazał publiczności dopiero co stworzony przez Huawei plecak do transmisji telewizyjnych na żywo. Plecak ten, wyposażony w moduł 5G, umożliwia prowadzenie transmisji na żywo w rozdzielczości 4K.
Ding podkreślił, że w erze 4G praktycznie wszyscy operatorzy zapewniali takie same możliwości korzystania z sieci. Jednak w erze 5G operatorzy mogą zapewnić zróżnicowane doświadczenia i pobierać opłaty od użytkowników na podstawie różnych wskaźników – ilości danych, opóźnień, szerokości pasma i liczby podłączonych urządzeń. Dzięki temu możliwe jest zarabianie na 5G. Istotne jest, by operatorzy na nowo zdefiniowali swoje modele biznesowe 5G.
Huawei i jego globalni partnerzy pracowali wspólnie nad wieloma projektami 5G, które obejmowały szereg obszarów-dziedzin, w tym nowe media, kampusy akademickie, opiekę zdrowotną i edukację. Podczas dzisiejszej prezentacji Ryan Ding zainicjował Partnerski Program Innowacji 5G, którego uczestnikami zostało wielu partnerów branżowych Huawei. W ramach tego projektu Huawei planuje zainwestować 20 milionów dolarów w innowacyjne zastosowania 5G w ciągu najbliższych 5 lat, przyczyniając się do rozwoju ekosystemu 5G i przyspieszając sukces komercyjny 5G.

Podczas premiery produktów i rozwiązań Huawei, która odbyła się w Londynie, Peng Song, prezes ds. Marketingu i Sprzedaży Rozwiązań Huawei Carrier BG, wygłosił przemówienie, podczas którego zapowiedział nowatorską sieć 5G, która ma pomóc operatorom osiągnąć sukces komercyjny.

Jak mówi chińskie przysłowie, „aby stać się bogatym, musisz najpierw zbudować drogę”. Podobnie, komercyjny sukces operatorów 5G musi być zbudowany w oparciu o najbardziej zaawansowaną sieć 5G, która jest uproszczona, inteligentna, przyjazna dla środowiska, obsługuje ultrawysoką przepustowość i w pełni funkcjonalną sztuczną inteligencję.

Nowoczesna sieć 5G udostępniona podczas wydarzenia nie była tylko na pokaz. Obejmuje ona już szereg rozwiązań produktowych, takich jak uproszczona sieć dostępu radiowego (RAN), inteligentna sieć IP, ultraszerokopasmowa sieć transportowa, energooszczędne połączenia oraz usługi 5G typu end-to-end z obsługą AI.

Uproszczony RAN przyspiesza wdrożenie 5G: charakteryzuje się on trzema rozwiązaniami produktowymi: najlżejszą w branży masywną anteną MIMO trzeciej generacji; jednostką AAU Blade o najwyższym w branży poziomie integracji oraz 400 MHz ultraszerokopasmową jednostką AAU. Rozwiązania są odpowiedzią na problemy związane z punktami zapalnymi podczas instalacji, przejęcia lokalizacji i rozproszonych pasm częstotliwości. To ma pomóc operatorom szybko wdrożyć 5G. Antena Massive MIMO trzeciej generacji, obsługująca 64T64R, jest lekka i łatwa w instalacji. Blade AAU wspiera aktywną i pasywną integrację we wszystkich pasmach częstotliwości sub-6 GHz, znacznie skracając czas potrzebny na pozyskanie miejsca instalacji. Ultraszerokopasmowy AAU 400 MHz to cała generacja wyprzedzająca resztę branży.

Inteligentna sieć IP jest liderem w branży w zakresie obsługi zobowiązań SLA: Dzięki temu rozwiązaniu sieci IP o najlepszych parametrach mogą zostać przekształcone w sieci IP ze zobowiązaniami SLA. Dzięki elastycznemu dzieleniu sieci w oparciu o FlexE, inteligentna sieć IP może pochwalić się najwyższą w branży precyzją rozcięcia, przy prędkości 1 Gbit/s. Jest to 5 razy więcej niż średnia w branży. Dzięki współpracy z Network Cloud Engine (NCE) i zastosowaniu SRv6, inteligentna sieć IP jest pierwszą w branży siecią, która obsługuje możliwe do wykorzystania opóźnienia. Rozwiązanie to wykorzystuje również telemetrię przepływu informacji In-situ (iFIT), co oznacza, że usterki mogą być zlokalizowane w ciągu kilku minut, a sieć jest wysoce dostępna.

Ultraszerokopasmowa sieć transportowa z pierwszym w branży modułem 800G: Rozwiązanie to zapewnia przepustowość 48 Tbit/s na pojedynczym włóknie światłowodowym, o 40% wyższą od średniej w branży. Dzięki temu sieć transportowa będzie mogła płynnie ewoluować w ciągu najbliższych 10 lat.

Ekologiczne połączenia obniżają pobór mocy w lokalizacjach 5G: Jednostka AAU 5G korzysta z opatentowanych przez Huawei wysoce zintegrowanych układów scalonych, które zmniejszają zużycie energii o ponad 15%. Rozwiązanie PowerStar z technologią AI obsługuje również wielostandardową, wieloczęstotliwościową koordynację pasmową, obniżając zużycie energii w całej sieci o dodatkowe 15% do 20%.

Kompleksowa dostawa 5G z technologią AI otwiera drogę do cyfrowej, inteligentnej ery: AI jest stosowana do zarządzania pełnym cyklem życia 5G. Dzięki temu planowanie sieci staje się bardziej precyzyjne, by zapewnić jeszce lepszą obsługę użytkownika.  Budowa sieci w celu zapewnienia wyższej jakości staje się z kolei bardziej zwinna, usługi wprowadzane na rynek dla użytkowników są bardziej ukierunkowane, a problemy związane z obsługą użytkownika są szybciej rozwiązywane.

„Nowatorska sieć 5G, którą dziś udostępniliśmy, to tylko wierzchołek góry lodowej” – mówi Peng Song, „Konsekwentnie inwestujemy w takie obszary jak podstawowe teorie, materiały i algorytmy, aby rozwijać wiodące produkty i rozwiązania dla przemysłu oraz pomagać operatorom osiągnąć komercyjny sukces 5G”.