DataWalk coraz mocniej rozpycha się na świecie

Zarząd DataWalk

Kooperativa wybrała DataWalk. Wdrożenie w czeskim towarzystwie ubezpieczeniowym z Vienna Insurance Group, to kolejne zwycięstwo Polaków w starciu z międzynarodową konkurencją. Wcześniej spółka pozyskała m.in. pilotaże w instytucjach w USA.

Platforma DataWalk, używana przez służby specjalne, organy śledcze oraz instytucje rządowe do zwalczania najgroźniejszych przestępstw, wspiera również towarzystwa ubezpieczeniowe w walce z oszustwami, których globalna wartość szacowana jest na ponad 100 mld euro rocznie.

DataWalk to absolutny przełom w analityce antyfraudowej, technologia jutra, która łączy w unikalny sposób reguły eksperckie i sztuczną inteligencję z analizami sieci powiązań, rozszerzając zdolność analityków do wykrywania zdarzeń podejrzanych. System pozwoli ubezpieczycielowi wykrywać fraudy, które się jeszcze nie wydarzyły, tzw. “fraud of tomorrow”, czyli nowe wzorce oszustw na podstawie analizy trendów, analizy tekstu i analizy danych pobranych z Internetu. Kooperativa brała pod uwagę wiele znanych, międzynarodowych rozwiązań, jednakże tylko platforma DataWalk połączyła wszystkie wymagania w jednym narzędziu, będąc przy tym otwartym i elastycznym systemem dla analityków – mówi Tomáš Přibyl z Corpus Solutions, czeski partner DataWalk, który zrealizuje wdrożenie.

DataWalk będzie wspierał analityków biura przeciwdziałania wyłudzeniom Kooperativy w obszarze oceniania szkód pod kątem wystąpienia nadużycia, opracowywania nowych schematów anty-fraudowych, a także w obszarze śledztw i dochodzeń z wykorzystaniem analiz powiązań (analiz grafowych). Silnik oceniający (scoring) będzie wykorzystywał najnowsze zdobycze współczesnego świata analityki, łącząc modele uczenia maszynowego, przetwarzanie języka naturalnego (NLP), zaawansowane reguły eksperckie i algorytmy grafowe (SNA) oraz analizy anomalii i trendów.

Pozwoli to z dużą skutecznością eliminować wszelkie próby wyłudzeń odszkodowań. Natomiast wbudowana analityka śledcza pozwoli znacząco przyspieszyć szczegółową analizę sprawy i zbieranie materiałów w celach dowodowych.

Podobnie jak w przypadku tureckiego HDI, który stał się naszym klientem po wdrożeniu w TUiR Warta (obie firmy należą do tej samej grupy kapitałowej Talanx), liczymy, że pierwsze wdrożenie w Kooperativie to przyczółek dla nowych projektów w grupie VIG – mówi Paweł Wieczyński, prezes zarządu DataWalk. – Już prowadzimy rozmowy z kolejnymi spółkami w grupie – dodaje.