Knowledge Pit od polskich naukowców

Kto stworzy lepszy algorytm? Studenci i specjaliści z dziedziny data science rywalizują na platformie Knowledge Pit. Stworzona przez polskich naukowców platforma Knowledge Pit to miejsce, gdzie specjaliści od analizy danych i uczenia maszynowego rywalizują w rozwiązywaniu realnych problemów. Nagrody w najnowszym konkursie to łącznie 3 tys. dolarów i udział w konferencji IEEE BigData 2019 w Los Angeles.

Knowledge Pit to jedyna w Polsce platforma do organizowania konkursów z obszaru data science. Obecnie zarejestrowanych w niej jest ok 2000 osób z całego świata, a w jednym z najpopularniejszych konkursów przesłano prawie 3000 zgłoszeń. Knowledge Pit powstał 5 lat temu jako wspólny projekt dr Andrzeja Janusza i dr hab. Dominika Ślęzaka z Uniwersytety Warszawskiego, którzy postanowili stworzyć narzędzie dla swoich studentów. Niedawno twórcy uruchomili nową, odświeżoną wersję platformy.

– Chcieliśmy, aby studenci mogli się zmierzyć z realnymi problemami. Nowa platforma bardzo im się spodobała, wyraźnie wzrosło ich zaangażowanie na zajęciach. Zaczęliśmy więc organizować kolejne konkursy – mówi dr Andrzej Janusz, współtwórca Knowledge Pit.

Najnowsze wyzwanie organizowane jest wspólnie z konferencją IEEE BigData 2019 w Los Angeles i dotyczy cyberbezpieczeństwa. Zadanie polega na opracowaniu jak najskuteczniejszego algorytmu wskazującego w logach ruchu sieciowego podejrzane wydarzenia. Pozwoli to skuteczniej wykrywać próby ataków oraz wykradania danych. Rywalizacja jest sponsorowana przez Security On-Demand oraz QED Software . Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca jest 1500 dolarów i wejściówka na konferencję IEEE BigData 2019. Nagrody zostaną wręczone w trakcie konferencji.

– Uczestnicy konkursów mają różne motywacje. Jedni chcą sprawdzić swoje umiejętności, inni rozwiązują problemy, by opublikować artykuł naukowy i zdobyć punkty. Są też tacy, którzy robią to dla nagród i reputacji w branży data science – mówi dr Andrzej Janusz.

Do tej pory na platformie Knowledge Pit odbyło się kilkanaście konkursów. Część rezultatów została opublikowana jako artykuły naukowe i znalazła praktyczne zastosowanie. Przykładowo, celem jednego z wyzwań było opracowanie algorytmu przewidującego alarmowe stężenia metanu w kopalni. Nowa metoda stworzona w konkursie pozwala określić moment, gdy należy spowolnić wydobycie, aby wentylacja nadążała z oczyszczaniem powietrza i nie było konieczne bardzo kosztowne zatrzymywanie i ponowne uruchamianie maszyn górniczych.

źródło: spółka

opracował: Arkadiusz Gawłowski