Uber mierzy wysoko z powietrznymi taksówkami

Podczas tegorocznej konferencji Uber Elevate w Waszyngtonie, firma pokazała jak będą wyglądały porty powietrzne, w ramach pierwszej na świecie, miejskiej sieci lotniczej – Uber Air. Pierwsze loty testowe zapowiedziano na 2020 rok, a do użytku komercyjnego usługa wejdzie w 2023 roku. W urzeczywistnieniu tej wizji pomóc mają nowe umowy partnerskie podpisane przez Ubera.

W trakcie konferencji Elevate Uber pokazał między innymi nowe projekty portów powietrznych (skyports). Zaprezentowano 16 najlepszych koncepcji z 8 wiodących firm architektonicznych, które obejmowały: modernizację struktury parkingowej i nowe budynki, stanowiące pierwsze dopracowane technicznie propozycje portów powietrznych, które staną się elementem większego ekosystemu mobilnego. To kamień milowy na drodze wiodącej do uruchomienia usług komercyjnych pierwszej na świecie, miejskiej sieci lotniczej – Uber Air.

Powietrzny szlak

W trakcie naszej corocznej konferencji Uber Elevate odbyliśmy testowy lot w technologii VR, aby zobrazować w ten sposób rozwój branży w kierunku urzeczywistnienia idei UberAir już w 2023 roku. Prezentując podniebne taksówki i porty powietrzne (ang. skyports), a także nowe modele samolotów, chcemy powiedzieć jedno: powietrzne loty są już na wyciągnięcie ręki. Elevate to wizja Ubera polegająca na przeniesieniu transportu z siatki 2D do poruszania się po niebie w elektrycznych “taksówkach powietrznych”, które są ekologiczne, ciche i całkowicie bezpieczne” – mówi Eric Allison, szef projektu Uber Elevate.

Uber nie będzie jednak producentem latających pojazdów nowego typu – tą częścią biznesu zajmą się firmy partnerskie, z którymi Uber podpisał umowy. To one będą odpowiadały za produkcję w pełni elektrycznych pojazdów typu eVTOL (electric Vertical Take Off and Landing), czyli maszyn zdolnych do pionowego startu i lądowania, korzystających docelowo z sieci i rozwiązań Uber Air. W tym celu Uber nawiązał współpracę z firmami wyspecjalizowanymi w produkcji tego typu samolotów, takimi jak: Aurora Flight Sciences (obecnie filia Boeinga), Pipistrel Aircraft, Embraer, Bell oraz Karem Aircraft.

Kluczowe wnioski z pierwszego dnia konferencji Uber Elevate:

Australijskie Melbourne będzie pierwszym, pilotażowym miastem Ubera poza Stanami Zjednoczonymi, którego mieszkańcy polecą za kilka lat powietrznymi taksówkami. Loty testowe rozpoczną się w 2020 roku, zaś do użytku komercyjnego Uber Air trafi w 2023 roku.

W trakcie konferencji Uber ogłosił także nawiązanie partnerstwa z wiodącymi australijskimi firmami, takimi jak Macquarie, Telstra i Scentre Group. Dzięki współpracy z kluczowymi podmiotami, w tym m.in. z portem lotniczym w Melbourne, powstaną rozwiązania infrastrukturalne i telekomunikacyjne, niezbędne do stworzenia skutecznej miejskiej sieci lotniczej.

Uber zaprezentował także nowy projekt kabiny taksówki powietrznej dla usługi Uber Air. Razem ze studiem ZEO oraz Bipolar Studio, Uber stworzył pierwszą w historii nową kabinę Uber Air. Model wnętrza, zaprezentowany w trakcie konferencji Uber Elevate, stanie się akceptowanym standardem w pojazdach eVTOL.

Uber nawiązał partnerstwo z liderami branży nieruchomości i komunikacji. Oprócz nawiązania współpracy z firmą Hilwood, twórcą multimodalnego projektu AllianceTexas, Uber porozumiał się z także z firmą AT&T, która ma wesprzeć przyszłą sieć Uber Air rozwijaną w Stanach Zjednoczonych. AT&T będzie współpracować z Uberem nad rozwojem łączności LTE, a także nad poprawą możliwości sieci 5G w kontekście wykorzystania jej w nowej generacji pojazdów eVTOL oraz dronów.

Uber rozwija nowe modele VTOL. W trakcie konferencji zaprezentowano również modele VTOL: firmy Aurora (będącej filią Boeinga), Pipistrel, Karem Aircraft i Bell, a także nowego partnera Ubera: firmy Jaunt.

W drugim dniu konferencji firma Uber pokazała także postęp projektów technologicznych w obszarze miejskiej mobilności (m.in. elektryczne rowery i skutery), dostaw jedzenia (Uber Eats). Firma zdradzi także swoje plany na przyszłość, dotyczące m.in. zaawansowanych  samochodów autonomicznych. Konferencję zakończy prelekcja CEO Ubera, Dary Khosrowshahiego.

O Uber Elevate

Uber zapowiada pierwsze loty demonstracyjne nowej usługi na 2020 rok. Z kolei już 3 lata później, w 2023 roku, będą mogli z niej korzystać komercyjnie pierwsi użytkownicy podniebnych przelotów. Pierwszymi miastami, w których uruchomiono pilotażowo Uber Air, są Dallas-Fort Worth w stanie Texas oraz Los Angeles. Teraz do tego grona dołącza australijskie Melbourne.

Uber podpisał również umowę o współpracy z Hillwood Properties, a także dwie umowy Space Act z NASA – jedna z nich dotyczy opracowania nowych koncepcji bezzałogowego zarządzania ruchem i bezzałogowych systemów powietrznych, zaś druga skupia się na opracowaniu nowych rozwiązań i technologii z zakresu powietrznej mobilności miejskiej (Urban Air Mobility).

Uber podpisał również porozumienia o współpracy i rozwoju z działami badawczymi, rozwojowymi i inżynieryjnymi oraz laboratoriami amerykańskiej armii, skupiając się na opracowaniu i testowaniu pojazdów dla UberAir. We wspólnie wydanym oświadczeniu obydwa podmioty informują, że przeznaczą łącznie 1 mln dolarów funduszy na rozwój badań nad technologią wirników.

opracował Arkadiusz Gawłowski