Eesti Energia zbuduje pierwszy w historii firmy wielkoskalowy magazyn energii w Auvere, w Estonii. Celem inwestycji jest stabilizacja cen energii elektrycznej oraz wsparcie stabilności systemu elektrycznego. Pojemność magazynu pokryje dwugodzinne zapotrzebowanie energetyczne ok. 13% estońskich gospodarstw domowych.

Inwestycja w nowe urządzenie magazynujące energię pomoże Eesti Energia zwiększyć wykorzystanie mocy produkowanej z OZE, a jednocześnie zapewni stabilniejsze ceny dla odbiorców końcowych. Obiekt będzie gotowy do użytku na początku 2025 roku, a jego uruchomienie pokryje się w czasie z planowanym odłączeniem państw bałtyckich od rosyjskiej sieci elektroenergetycznej. Przetarg na dostawcę urządzeń magazynujących ogłoszono latem 2023 r., a na partnerów projektu wybrano Diotech OÜ, Solar Wheel OÜ oraz LG Energy Solution.

Jest to projekt pilotażowy, który ma na celu weryfikację, czy rozwiązanie sprawdzi się zarówno w Estonii, jak i w przyszłości na innych rynkach, na których działamy. Kluczem do szybkiej i przystępnej cenowo zielonej transformacji jest elektryfikacja oparta na OZE, w której główną rolę odgrywa właśnie magazynowanie energii. Tego typu rozwiązania mogą zapobiec niezwykle wysokim cenom energii elektrycznej, jakich doświadczyliśmy w ostatnim czasie, a także zapewniają niezawodność systemu energetycznego i bardziej efektywne wykorzystanie energii odnawialnej. – tłumaczy Kristjan Kuhi, członek Zarządu Eesti Energia.

Nowo realizowana inwestycja zlokalizowana jest w estońskim kompleksie przemysłowym Auvere. Pojemność nowego urządzenia magazynującego energię wyniesie 26,5 MW i 53,1 MWh, co odpowiada zapotrzebowaniu energetycznemu 75 000 gospodarstw domowych przez dwie godziny. Liczba gospodarstw domowych w całej Estonii wynosi około 562 tys., co oznacza, że nowa instalacja będzie w stanie zapewnić 2 godziny zasilania aż 13 proc. mieszkańców kraju. Obiekt w pełni pokryje również zapotrzebowanie na rezerwę częstotliwości FCR w krajach bałtyckich.

Częścią estońskiej spółki Eesti Energia jest działający w Polsce Enefit. W 2023 roku firma sprzedała łącznie rekordowe 4,6 TWh energii.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments