Vertiv, globalny dostawca krytycznej infrastruktury cyfrowej oraz rozwiązań zapewniających ciągłość jej działania, przedłużył umowę o współpracy z wiodącą hiszpańską firmą telekomunikacyjną Telefónica w celu poprawy jej efektywności energetycznej. W ramach umowy Telefónica spodziewa się zaoszczędzić około 45 GWh rocznie w ciągu trzech lat, co odpowiada zużyciu mocy przez około 13 tys. gospodarstw domowych w Hiszpanii. Vertiv dostarczy gotowe rozwiązanie umożliwiające oszczędność energii w różnych regionach w Hiszpanii, w których obsługiwany jest rdzeń sieci Telefónica.

Umowa ta stanowi rozszerzenie współpracy nawiązanej w 2018 r., która rozpoczęła się jako pilotażowy projekt mający na celu zmniejszenie zużycia energii w jednej z najważniejszych lokalizacji, obsługującej rdzeń sieci Telefónica w Madrycie. Według operatora, inicjatywa ta zakończyła się sukcesem, gdyż doprowadziła do redukcji całkowitego zużycia energii średnio o 20%. W ramach pierwszej fazy nowej umowy współpraca zostanie rozszerzona na 40 najważniejszych lokalizacji Telefónica w całej Hiszpanii.

Umowa Vertiv i Telefónica zakłada wdrożenie innowacyjnego modelu zwanego Energy Savings as a Service (ESaaS), w ramach którego doświadczony partner technologiczny inwestuje w krytyczną infrastrukturę, obsługuje ją i utrzymuje. Głównym celem jest zmniejszenie zużycia energii, a tym samym śladu węglowego. W tym przypadku Vertiv dostarcza rozwiązanie „pod klucz”, w ramach którego najważniejsze obiekty Telefónica zostaną zmodernizowane za pomocą wydajnych usług obsługujących infrastrukturę krytyczną oraz zarządzających jej wydajnością i utrzymaniem.

Jednym z kluczowych elementów umowy jest zarządzanie przez Vertiv działaniami konserwacyjnymi, które zapewniają optymalną wydajność sprzętu w całym obiekcie. Producent odpowiedzialny jest za prowadzanie działań serwisowych oraz zapobiegających awarii przy użyciu najnowocześniejszych rozwiązań technicznych. Vertiv zobowiązał się też do wprowadzenia mechanizmów sztucznej inteligencji (AI) w celu monitorowania danych i sprzętu, co ułatwi ostrzeganie przed potencjalnymi awariami. Finalnie przełoży się to na wydłużenie cyklu życia wykorzystywanych przez Telefónica rozwiązań oraz zwiększenie efektywności energetycznej sieci.

Projekt ten wiąże się z wieloma wyzwaniami, wśród których jest zapewnienie specjalistycznej konserwacji infrastruktury. Ale przynosi również wiele korzyści, gdyż zapewni nam posiadanie najbardziej zaawansowanych, najnowocześniejszych rozwiązań technicznych, umożliwiającej wdrażanie usług w chmurze i na brzegu sieci. W ramach tego projektu chcemy również ulepszyć systemy klimatyzacji w budynkach technicznych obsługujących infrastrukturę telekomunikacyjną sieci światłowodowych lub mobilnych, z których świadczymy usługi naszym klientom, aby osiągnąć maksymalne oszczędności energii. – powiedział Pablo Ledesma, dyrektor ds. sieci, usług i infrastruktury IT oraz działań operacyjnych w Telefónica Spain.

Oprócz korzyści związanych z redukcją śladu węglowego model ten zapewnia również korzyści finansowe. Telefónica spodziewa się obniżyć zarówno koszty energii, jak i swój ślad węglowy. Dodatkowo, dzięki zaangażowaniu firmy Vertiv do prowadzenia działań optymalizacyjnych Telefónica będzie mogła zainwestować wszystkie swoje zasoby w podstawową działalność. – powiedziała Karsten Winther, prezes Vertiv w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Oprócz głównych lokalizacji obsługujących rdzeń sieci, które zostały już zoptymalizowane w 2023 r., Vertiv pomoże poprawić wydajność ponad 10 dodatkowych obiektów Telefónica w całej Hiszpanii w 2024 r., między innymi w Madrycie, Barcelonie, Saragossie, Corunii, Maladze i Walencji. Według operatora osiągnięte do tej pory wyniki są zgodne z wyznaczonymi celami, a prace nad rozszerzeniem zakresu współpracy o inne spółki z grupy Telefónica już trwają.

– Vertiv jest doświadczonym partnerem, który bardzo dobrze zna naszą infrastrukturę, jest więc właściwą firmą do podjęcia tego innowacyjnego projektu. Inicjatywa ta pomoże nam osiągnąć nasze cele w zakresie energii i emisji: poprawić efektywność energetyczną w celu zmniejszenia wskaźnika zużycia energii na jednostkę transferu danych (MWh/PB) o 90% do 2025 r., zmniejszyć emisje w zakresie 1 oraz 2 (scope 1+2) o 90% do 2030 r. oraz stać się firmą o zerowej emisji netto do 2040 r. w całym łańcuchu wartości. Jesteśmy świadomi, że najlepszy kilowat to ten, którego nie zużywamy. Nie chcemy na tym poprzestać, dlatego rozszerzymy ten udany projekt na jak największą liczbę lokalizacji. – mówi Enrique Blanco, Global CTIO w Telefónica.

Ten pionierski model został z powodzeniem wdrożony we współpracy z Telefónica i można go powielać w innych lokalizacjach i krajach, dzięki czemu inne przedsiębiorstwa mogą czerpać korzyści z większej wydajności oraz oszczędności kosztów. Stawia to Vertiv w doskonałej pozycji, aby pomóc firmom zmniejszyć zużycie energii, zapewniając najnowocześniejszą infrastrukturę krytyczną, technologię i doświadczonych ekspertów. – podsumowuje Karsten Winther.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments