Ailleron 2024

Japońska kolej jest synonimem dokładności i punktualności. Wg danych Japońskiej Rady ds. Bezpieczeństwa Transportu liczba wypadków kolejowych w ciągu ostatnich 5 lat wynosiła raptem 29. Dla porównania w Polsce w samym tylko 2021 roku miało ich miejsce 511, a w Stanach Zjednoczonych ponad 1500 w tym samym roku. Jedną z metod zapobiegania wypadkom jest inspekcja torów, którą JR Kyushu, czyli ważny operatów super szybkich pociągów Shinkansen, realizował do tej pory regularnie na piechotę na ponad 2300 km tras.

Chcąc zwiększyć efektywność i dokładność tych inspekcji JR Kyushu wybrało bazujące na technologii AMD rozwiązanie Tokyo Artisan Intelligence (TAI). System ten wykorzystuje zaawansowane funkcje przetwarzające obraz z pomocą AI do wykrywania nieprawidłowości na torach, takich jak np. poluzowane śruby. W sercu tego urządzenia znajduje się AMD Kria K26, który przystosowano do błyskawicznego analizowania obrazu z kamery umieszczonej na wózku poruszającym się po torach. Sprzęt ten potrafi dostosować się do zmieniających się warunków, oświetlenia czy umiejscowienia torów. Jest to jednocześnie kluczowa funkcjonalność, aby system działał niezawodnie.

Najważniejszą korzyścią z wykorzystania AI było zmniejszenie kosztów. Zastąpienie konwencjonalnej metody inspekcji na piechotę wózkami przełożyło się na znaczną poprawę efektywności. — powiedział Hiroki Nakahara, współzałożyciel i dyrektor generalny TAI.

Firmie AMD zależy też na tym, aby zwiększyć dostępność AI nie tylko po stronie usług i obsługującego go sprzętu, ale także po stronie oprogramowania, aby deweloperzy mogli łatwiej tworzyć kolejne funkcje korzystające z algorytmów sztucznej inteligencji.

W tym celu firma AMD wydała właśnie nową wersję swojego środowiska programistycznego — ROCm 6.0. Dzięki niemu deweloperzy mogą rozwijać oprogramowanie AI, korzystając także z kart graficznych w swoich komputerach. ROCm w wersji 6.0 m.in. wprowadza obsługę układów AMD Radeon PRO W7800 i AMD Radeon RX 7900 GRE, które dołączają do listy kompatybilności obok wspieranych już wcześniej kart na bazie architektury AMD RDNA 3, czyli AMD Radeon PRO W7900, AMD Radeon RX 7900 XTX i XT. Społeczność rozwijająca oprogramowanie AI ma więc coraz więcej opcji do wykorzystania dostępnego szeroko sprzętu, zwłaszcza że ROCm 6.0 wprowadza też obsługę środowiska uruchomieniowego ONNX. Pozwala ono uruchamiać wnioskowanie na większych zbiorach danych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments