Intel ogłosił dziś pierwszą fazę planów zainwestowania w Unii Europejskiej aż 80 mld euro w ciągu najbliższej dekady, w całym łańcuchu wartości półprzewodników — od badań i rozwoju, przez produkcję, po najnowocześniejsze technologie pakowania.

Dzisiejsze ogłoszenia obejmują plany zainwestowania początkowo 17 mld euro w najnowocześniejszą fabrykę półprzewodników w Niemczech, utworzenie nowego ośrodka badawczo-rozwojowego i projektowego we Francji oraz inwestycje w zakresie badań, rozwoju, usług foundry services i zaplecza produkcyjnego w Irlandii, Włoszech, Polsce i Hiszpanii. Dzięki tej przełomowej inwestycji Intel planuje wprowadzić do Europy swoje najbardziej zaawansowane technologie, tworząc europejski ekosystem układów scalonych nowej generacji, odpowiadając tym samym na potrzebę bardziej zrównoważonego i odpornego łańcucha dostaw.

Pat Gelsinger, CEO Intela, powiedział: Nasze planowane inwestycje to ważny krok zarówno dla Intela, jak i dla Europy. Ustawa EU Chips Act umożliwi firmom prywatnym i organom rządowym współpracę w celu radykalnego wzmocnienia pozycji Europy w sektorze półprzewodników. Szeroko zakrojona inicjatywa przyczyni się do wzrostu innowacyjności w dziedzinie badań i rozwoju w Europie oraz do rozwoju najnowocześniejszej produkcji w regionie, z korzyścią dla naszych klientów i partnerów na całym świecie. Pragniemy odegrać istotną rolę w kształtowaniu cyfrowej przyszłości Europy w nadchodzących dziesięcioleciach.

Rozszerzenie wiodących możliwości produkcyjnych dla chipów „Made in Europe”

Program inwestycyjny koncentruje się na zrównoważeniu globalnego łańcucha dostaw półprzewodników, poprzez znaczną rozbudowę zdolności produkcyjnych Intela w Europie. W początkowej fazie firma planuje zbudować dwa zakłady produkcji półprzewodników w Magdeburgu, stolicy Saksonii-Anhalt w Niemczech. Planowanie inwestycji rozpocznie się od razu, a budowa ma ruszyć w pierwszej połowie 2023 roku.

Uruchomienie produkcji planowane jest na 2027 rok, pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Europejskiej. Przewiduje się, że nowe fabryki będą dostarczać chipy firmy Intel wykorzystujące najbardziej zaawansowane technologie tranzystorowe z ery Angstrema, zaspokajając potrzeby zarówno klientów usług foundry services, jak i firmy Intel w Europie i na świecie w ramach strategii IDM 2.0 (integrated device manufacturer).

Niemcy, położone w centrum Europy, posiadające utalentowane kadry, doskonałą infrastrukturę oraz istniejący ekosystem dostawców i klientów są idealnym miejscem do stworzenia “Węzła krzemowego” – nowego centrum zaawansowanej produkcji układów scalonych. Intel planuje początkowo zainwestować 17 mld euro, tworząc 7.000 miejsc pracy w trakcie budowy, 3.000 stałych miejsc pracy w dziale zaawansowanych technologii firmy oraz dziesiątki tysięcy dodatkowych miejsc pracy u dostawców i partnerów. Intel planuje określać nową lokalizację jako krzemowy węzeł łączący technologie. Będzie on służył jako punkt styku dla innych ośrodków innowacji i w całym kraju i regionie.

Intel kontynuuje również inwestycje w swój projekt rozbudowy Leixlip w Irlandii, wydając dodatkowe 12 mld euro i podwajając powierzchnię produkcyjną w celu wprowadzenia technologii Intel 4 do Europy i rozszerzenia usług foundry services. Po zakończeniu rozbudowy, łączna wartość inwestycji Intela w Irlandii wyniesie ponad 30 mld euro.

Ponadto, Intel i Włochy rozpoczęły negocjacje w celu umożliwienia budowy najnowocześniejszego zakładu produkcyjnego typu back-end. Przy potencjalnej inwestycji sięgającej 4,5 mld euro, zakład ten stworzyłby około 1.500 miejsc pracy oraz dodatkowe 3.500 miejsc pracy u dostawców i partnerów. Intel i Włochy dążą do tego, aby zakład był pierwszym tego typu w UE, wykorzystującym nowe, innowacyjne technologie. Byłoby to uzupełnienie innowacji usług foundry services i możliwości rozwoju, jakie firma zamierza wykorzystać we Włoszech w związku z planowanym przejęciem Tower Semiconductor. Tower współpracuje z firmą STMicroelectronics, która posiada fabrykę w Agrate Brianza we Włoszech.

Łącznie na powyższe inwestycje produkcyjne Intel planuje wydać ponad 33 mld euro. Poprzez znaczące zwiększanie swoich mocy produkcyjnych w całej UE, Intel zamierza stworzyć podwaliny pod integrację różnych części łańcucha wartości półprzewodników i poprawę odporności łańcucha dostaw w Europie.

Wzmacnianie światowej klasy potencjału innowacyjnego Europy

Badania i rozwój oraz projektowanie mają kluczowe znaczenie dla rozwoju produkcji półprzewodników. Europa jest domem dla światowej klasy uniwersytetów, instytutów badawczych oraz wiodących projektantów i dostawców układów scalonych. Wspieranie tego klastra innowacji dodatkowymi inwestycjami w badania i rozwój oraz powiązanie ich z planami Intela dotyczącymi wiodącej produkcji, zwiększy krąg innowacji w Europie. Zapewni tym samym małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) lepszy dostęp do najnowocześniejszych technologii.

W Plateau de Saclay we Francji Intel planuje zbudować swój nowy europejski ośrodek badawczo-rozwojowy tworząc 1.000 nowych miejsc pracy w branży zaawansowanych technologii, z czego 450 miejsc pracy będzie dostępnych do końca 2024 roku. Francja stanie się europejską siedzibą Intela w zakresie obliczeń o wysokiej wydajności (HPC) oraz możliwości projektowania sztucznej inteligencji (AI). Innowacje w dziedzinie HPC i AI przyniosą korzyści w wielu sektorach przemysłu, takich jak motoryzacja, rolnictwo, odkrywanie leków, energia, genomika, nauki przyrodnicze i bezpieczeństwo — znacznie poprawiając życie każdego Europejczyka.

Ponadto Intel planuje utworzenie we Francji swojego głównego europejskiego centrum projektowego dla usług foundry services, które będzie oferować usługi projektowania układów scalonych partnerom i klientom z branży francuskiej, europejskiej i światowej.

W Gdańsku Intel zwiększa o 50% swoją powierzchnię laboratoryjną, koncentrując się na opracowywaniu rozwiązań w dziedzinie głębokich sieci neuronowych, audio, grafiki, centrów danych i przetwarzania w chmurze. Rozbudowa ma zostać zakończona w 2023 roku.

Te inwestycje jeszcze bardziej wzmocnią wieloletnie relacje Intela z europejskimi instytutami badawczymi na całym kontynencie, w tym z IMEC w Belgii, Uniwersytetem Technicznym w Delft w Holandii, CEA-Leti we Francji oraz Instytutami Fraunhofera w Niemczech. Firma rozwija również partnerstwa we Włoszech z Leonardo, INFN i CINECA w celu zbadania zaawansowanych nowych rozwiązań w zakresie HPC, pamięci, modeli programowania oprogramowania, bezpieczeństwa i chmury.

W ciągu ostatniej dekady w Hiszpanii, Centrum Superkomputerowe w Barcelonie i Intel współpracowały nad architekturą eksaskalową. Obecnie pracują nad opracowaniem architektury zettascale na następną dekadę. Centrum Superkomputerowe i Intel planują również utworzenie w Barcelonie wspólnych laboratoriów, których zadaniem będzie rozwój technologii obliczeniowych.

Pozytywne wzajemne oddziaływania w całej UE

Ambitny, europejski plan inwestycyjny Intela będzie miał pozytywne skutki we wszystkich branżach i państwach członkowskich. Budowanie zdolności produkcyjnych oraz możliwości badawczo-rozwojowych na taką skalę, stworzy samonapędzający się cykl innowacji.

Intel jest obecny w Europie od ponad 30 lat i obecnie zatrudnia około 10.000 pracowników w całej Unii Europejskiej. W ciągu ostatnich dwóch lat firma wydała ponad 10 mld euro na współpracę z europejskimi dostawcami. Ponieważ Intel pracuje nad przywróceniem równowagi w globalnym zaopatrzeniu w krzem, oczekuje się, że do 2026 r. wydatki te ulegną niemal podwojeniu.

Plany inwestycyjne Intela zwiększą możliwości projektowania najnowocześniejszych układów scalonych, pobudzą europejską branżę dostawców materiałów i sprzętu oraz zapewnią obsługę silnej bazy klientów z różnych branż w Europie. Ponadto, oczekuje się, że inwestycje te będą magnesem dla tysięcy dodatkowych inżynierów i pracowników technicznych, powiększając grono innowatorów, przedsiębiorców i wizjonerów, którzy przyczynią się do rozwoju cyfrowej i ekologicznej przyszłości Europy.

Wspieranie transformacji ekologicznej w Europie

Europejski ekosystem półprzewodników będzie wspierał transformację ekologiczną i pomoże w realizacji Europejskiego Zielonego Ładu (European Green Deal). Bardziej wydajne układy scalone mogą zmniejszyć zużycie energii przez następną falę sprzętu cyfrowego, napędzając jednocześnie rozwiązania HPC i AI.

W 2020 r. Intel przedstawił swoją strategię 2030 RISE i cele w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu, aby przyspieszyć umocnienie integracyjnych i zrównoważonych praktyk w tej dekadzie. Zgodnie z celami klimatycznymi UE, Intel jest na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów zrównoważonego rozwoju na rok 2030. Między innymi, osiągnięcia dodatniego zużycia wody netto poprzez ochronę, recykling i odzyskiwanie wody oraz finansowanie lokalnych projektów, które przywracają więcej słodkiej wody, niż jest zużywane.

Firma zamierza też zasilać swoje globalne zakłady produkcyjne w 100% energią odnawialną i osiągnąć całkowity brak odpadów na wysypiskach.

W Polsce przy udziale najnowocześniejszych technologii powstaje wiele gier wideo, które mogą się pochwalić dużą popularnością wśród graczy na całym świecie. Dlatego cieszę się, że Intel zamierza inwestować w dalszy rozwój innowacji i produkcji na terenie Unii Europejskiej, w tym rozwój R&D w Gdańsku. Wierzę, że te działania przyniosą wiele korzyści nie tylko dla branży gier, ale i dla całego regionu w postaci wzmocnienia wielu gałęzi biznesu. — powiedział Jan Rosner, Business Development Director, CD PROJEKT RED.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments