Rozpędzone Allegro chwali się przed IPO

Więcej ofert, nowi sprzedawcy i już ponad miliard złotych oszczędności na dostawach z Allegro Smart, platforma podsumowuje I półrocze.

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku dzięki darmowym dostawom kupujący zaoszczędzili 540 mln zł, a łącznie od uruchomienia programu w 2018 r. już ponad 1 mld zł. Przedsiębiorcy rozwijają swoje biznesy na Allegro – w pierwszej połowie 2020 r. liczba firm prowadzących sprzedaż na platformie wzrosła o 14% do 117 tysięcy, a liczba ofert o 21% do 164 milionów.

„Pierwsza połowa 2020 roku to okres dynamicznego rozwoju całego ekosystemu Allegro, mimo wyzwań związanych z pandemią. Rośnie liczba firm oferujących swoje produkty na Allegro, a Polacy coraz częściej robią tu zakupy. Korzystają z szerokiej oferty, niskich cen i dużej wygody, szczególnie dzięki usłudze Allegro Smart! Tylko w pierwszej połowie tego roku dzięki darmowym dostawom nasi klienci zaoszczędzili łącznie 540 mln zł, a od uruchomienia Smart! w 2018 r. ich łączne oszczędności przekroczyły już 1 mld zł”  powiedział Francois Nuyts, prezes Allegro.

 20 milionów osób, które co miesiąc odwiedzają Allegro.pl, korzysta z bezpiecznych i wygodnych zakupów. W czerwcu tego roku mogli już wybierać spośród 164 milionów ofert, to o 21% więcej niż pod koniec 2019 r. W pierwszym półroczu na Allegro pojawiało się średnio ponad 100 nowych co minutę.

Klienci mogą kupować jeszcze wygodniej dzięki innowacjom w obszarze dostaw są coraz szybsze, a dzięki Allegro Smart! darmowe. Obecnie około 66 milionów ofert może być dostarczonych do dwóch dni po zakupie, w tym 16 milionów w ciągu jednego dnia.

Od niedawna Allegro prezentuje w nowy sposób czas dostawy klienci już w momencie przeglądania ofert mogą się dowiedzieć, kiedy dokładnie otrzymają swój produkt, mogą także śledzić zakupy na każdym etapie dostawy i łatwo sprawdzić, gdzie znajduje się ich przesyłka.

Allegro nieprzerwanie inwestuje w rozwiązania. Najnowszym rozwiązaniem jest usługa Allegro Pay, uruchomiona pilotażowo pod koniec lipca. W ramach Allegro Pay klient ma do wykorzystania środki, którymi będzie mógł płacić za zakupy w dowolnym momencie, wybierając wygodną dla siebie opcję spłaty – w ciągu 30 dni lub nawet w 20 miesięcznych ratach. Allegro Pay uzupełnia dostępny na Allegro wybór nowoczesnych metod płatności, które pozwalają klientom elastycznie i łatwo zarządzać domowym budżetem.

Wprowadzenie przed dwoma laty Allegro Smart! zmieniło nawyki zakupowe Polaków, którzy coraz chętniej robią na Allegro codzienne zakupy i wydają na nie więcej. Allegro Smart! to coraz bardziej popularny program lojalnościowy w Polsce, dający klientom realne korzyści, nie tylko oszczędności na kosztach dostawy i bezpłatne zwroty, ale także dostęp do codziennych promocji i ofert specjalnych podczas festiwali zakupowych, takich jak Allegro Smart! Week – największy festiwal zakupowy organizowany każdej jesieni.

Trend kupowania przez Internet produktów potrzebnych w codziennym życiu przyspieszył w okresie kwarantanny społecznej związanej z pandemią koronawirusa. Najdynamiczniej rosnącymi kategoriami na platformie Allegro w pierwszym półroczu tego roku były: Supermarket (+116%), Zdrowie i uroda (+90%) oraz Dom i ogród (+70%). W pierwszych sześciu miesiącach tego roku dzięki darmowym dostawom w ramach Allegro Smart! kupujący zaoszczędzili w sumie 540 mln zł, a łącznie od uruchomienia programu w 2018 r. już ponad 1 mld zł. Rekordzista zaoszczędził 114 tys. zł.

Ponad 117 tysięcy firm sprzedających na Allegro na koniec czerwca

Dostrzegają to sprzedający – darmowe dostawy w ramach Allegro Smart! dostępne są już w ponad 100 milionach ofert. Duża liczba lojalnych klientów przyciąga też kolejnych sprzedawców. Na Allegrona koniec czerwca 2020 r. działało już ponad 117 tysięcy firm, tj. o 14% więcej w porównaniu z końcem 2019 r.

Są to zarówno mali i średni przedsiębiorcy, jak i duże, rozpoznawalne marki, takie jak Dove, Leroy Merlin, Maspex, Geox czy Kross, które dołączyły do Allegro w ostatnim czasie. Dla klientów oznacza to dostęp do jeszcze większej liczby ofert w konkurencyjnych cenach.

Ciągle inwestujemy w rozwiązania, które pozwalają naszym klientom korzystać z Allegro jeszcze łatwiej i wygodniej. Wspieramy też przedsiębiorców działających na naszej platformie i pomagamy im rozwijać sprzedaż. Kluczowymi obszarami są dla nas usługi finansowe oraz dostawy, które stają się coraz szybsze i przewidywalne. W tym roku planowaliśmy przeznaczyć 1 miliard złotych na rozwój naszej platformy i całego ekosystemu Allegro i mimo trudności związanych z pandemią koronawirusa te plany pozostają aktualne.– wskazał Francois Nuyts.

Allegro otwiera polskim przedsiębiorcom drzwi do handlu w internecie i pomaga im rozwijać ich działalność. 58 nowych sprzedawców, którzy zdecydowali się dołączyć do platformy w minionym półroczu, osiągnęło w tym okresie wartość sprzedaży (GMV) przekraczającą 1 mln zł. Najszybszy był  przedsiębiorca z Krakowa, który rozpoczął działalność na Allegro w okresie zamrożenia gospodarki.

Osiągnięcie progu 1 mln zł obrotu zajęło mu zaledwie 10 dni. Przedsiębiorca ten skorzystał z oferowanego Programu Powitalnego, umożliwiającego korzystanie z platformy przez pierwsze trzy miesiące bez ponoszenia opłat.

Wspieranie klientów, sprzedawców i pracowników polskiej służby zdrowia

W momencie wprowadzenia ograniczeń związanych z koronawirusem, Allegro zaoferowało na trzy miesiące pakiet Allegro Smart! całkowicie za darmo, aby ułatwić Polakom bezpieczne zakupy, bez konieczności wychodzenia z domu.

Allegro zaangażowało się również w wiele innych projektów, wspierających klientów, sprzedawców, polską służbę zdrowia oraz inne grupy poszkodowane przez pandemię, a całkowita wartość udzielonej pomocy przekroczyła 375 mln zł.