SEG 2025

Od chwili rynkowego debiutu kwalifikowanego podpisu elektronicznego mSzafir, dostarczana przez KIR usługa konsekwentnie zyskuje na popularności. W pełni zdalny, mobilny i dostępny natychmiast e-podpis jest coraz silniej obecny w procesach transformacji cyfrowej różnych obszarów gospodarki. analiza rodzaju dokumentów najczęściej podpisywanych online wskazuje na dziedziny życia, w których e-podpis trwale zmienił nawyki Polaków.

Badanie KIR i ZBP pokazuje, jak w ostatnich latach zmieniły się nasze wybory w kontekście podpisywania dokumentów. Wyniki badania jednoznacznie wskazują, że podpis elektroniczny znalazł swoje miejsce w prywatnej i zawodowej codzienności użytkowników. Taki trend jest szczególnie wyraźnie widoczny w pięciu kluczowych obszarach: w bankowości, usługach użyteczności publicznej, telekomunikacji, ubezpieczeniach i opiece zdrowotnej.

Usługi bankowe – podpis na miarę nowoczesnych finansów

Według badania, aż 48 proc. respondentów wskazuje, że podpis elektroniczny najczęściej wykorzystują przy zawieraniu umów na usługi bankowe. To zrozumiałe, bowiem sektor finansowy jest liderem cyfryzacji, a banki w Polsce od lat inwestują w technologie, które pozwalają klientom realizować ich potrzeby bez wychodzenia z domu.

Umowy kredytowe, otwieranie rachunków, zmiana warunków produktów bankowych, a nawet pionierski proces pozyskiwania kredytu hipotecznego – wszystkie te działania można dziś zrealizować online, bez konieczności drukowania i przesyłania dokumentów czy wizyty w oddziale. Podpis elektroniczny nie tylko przyspiesza formalności, ale także zapewnia bezpieczeństwo, co jest kluczowe w świecie finansów.

Usługi użyteczności publicznej – cyfrowa wygoda dla domu

37 proc. badanych przyznaje, że podpis elektroniczny przydaje się w obsłudze umów na usługi użyteczności publicznej, takich jak dostawa wody, gazu, prądu czy odbiór śmieci. Jeszcze niedawno podpisanie umowy z dostawcą energii czy chociażby zmiana taryfy wymagały wizyty w oddziale u operatora lub przesłania dokumentów kurierem. Dzięki cyfrowym rozwiązaniom, te sprawy możemy załatwić zza domowego biurka lub w telefonie. To nie tylko oszczędność czasu, ale także krok w stronę bardziej ekologicznego podejścia – więcej cyfryzacji to mniej druku i mniej papieru.

Usługi telekomunikacyjne – szybciej, łatwiej, zdalnie

Telekomunikacja to kolejna branża, która z powodzeniem korzysta z możliwości e-podpisu. 37 proc. ankietowanych wskazuje, że podpis elektroniczny jest wygodnym rozwiązaniem przy zawieraniu umów na telefon, internet czy telewizję. Aby zmienić operatora lub przedłużyć umowę wystarczy kilka kliknięć. Elektroniczny podpis pozwala na szybkie podpisanie umowy, a dodatkowo daje pewność, że cały proces jest bezpieczny i zgodny z wymogami prawnymi.

Usługi ubezpieczeniowe – polisa w cyfrowym wydaniu

W świecie ubezpieczeń także zaszły ogromne zmiany. Obecnie 36 proc. badanych twierdzi, że podpis elektroniczny jest przydatny przy zawieraniu umów ubezpieczeniowych. Od polis na życie, przez ubezpieczenia samochodowe, aż po ubezpieczenia turystyczne – e-podpis pozwala na szybkie i wygodne zawieranie umów, bez konieczności spotkania z agentem ubezpieczeniowym. Co więcej, cyfrowe rozwiązania w ubezpieczeniach często integrują podpis elektroniczny z zaawansowanymi systemami obsługi klienta, co dodatkowo zwiększa efektywność procesów.

Usługi medyczne – zdrowie na wyciągnięcie ręki

Ostatnim z pięciu, ale równie ważnym obszarem, w którym Polacy najchętniej korzystają z e-podpisu, są usługi medyczne. 32 proc. respondentów przyznaje, że podpis elektroniczny sprawdza się przy podpisywaniu dokumentów związanych z opieką zdrowotną. Telemedycyna, zdalna rejestracja w przychodni czy podpisywanie dokumentów związanych z leczeniem, należą do portfela usług dostępnych w wersji elektronicznej. Cyfryzacja sektora medycznego to wyraźny trend, w którym ze względu na wygodę i bezpieczeństwo coraz częściej sięga się po e-podpis.

Wyniki badania KIR i ZBP pokazują, jak dynamicznie zmienia się nasze podejście do załatwiania spraw urzędowych, finansowych czy biznesowych. Jeszcze kilka lat temu podpis elektroniczny był dla większości Polaków technologiczną nowinką, a dziś jest standardem w wielu dziedzinach życia. Usługi cyfrowe zmieniają sposób, w jaki funkcjonujemy w świecie zawodowym i prywatnym, a ich użytkownicy dostrzegają i doceniają praktyczne korzyści z cyfryzacji – mówi Elżbieta Włodarczyk, dyrektor Linii biznesowej podpis elektroniczny w KIR.

mSzafir – od 5 lat w awangardzie cyfrowej transformacji

W ostatnich latach konsekwentnie rośnie katalog spraw, w załatwianiu których e-podpis z powodzeniem zastępuje długopis i papier. Można go wykorzystać np. do podpisania zgód rodzicielskich w szkole, potwierdzania dokumentów administracyjnych czy w dopełnianiu formalności biznesowych – sygnowaniu umów czy faktur. Z kilku dostępnych opcji, warto wybrać wariant najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Jeśli chcemy często korzystać z e-podpisu optymalna będzie wersja długoterminowa, a do podpisania pojedynczych dokumentów wystarczy zaopatrzyć się w podpis jednorazowy.

Dziś już niemal 70 proc. klientów korzystających z bankowości elektronicznej ma możliwość uzyskania kwalifikowanego e-podpisu w trybie online. Całkowicie zdalny dostęp mają klienci sześciu banków działających na polskim rynku: PKO Banku Polskiego, Inteligo, mBanku, Banku Pekao, ING Banku Śląskiego i Banku Millennium. mSzafir pozwala na podpisanie dowolnego dokumentu, w dowolnym miejscu i czasie, praktycznie na każdym urządzeniu podłączonym do internetu. Naszym celem jest zapewnienie klientom maksymalnej wygody przy zachowaniu wszelkich standardów bezpieczeństwa – podkreśla Elżbieta Włodarczyk.

epoint
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments