Podczas trwającego Sapphire 2025 firma zaprezentowała nowe rozwiązania, które mogą zwiększyć produktywność przedsiębiorstw nawet o 30%. Na czele transformacji stoi inteligentny asystent Joule, wspierany przez autonomicznych agentów, system operacyjny dla AI oraz rozwiązania chmurowe nowej generacji. Swoje rozwiązania firma wzmacnia za sprawą silnej współpracy z Perplexity i Palantir. Jak SAP planuje rozwijać swoje rozwiązania AI i co to oznacza dla firm?
SAP łączy najpopularniejszy na świecie pakiet aplikacji biznesowych z bogatymi danymi i najnowszymi rozwiązaniami w zakresie sztucznej inteligencji. W ten sposób tworzymy samonapędzający się mechanizm dostarczania wartości naszym klientom. Dzięki rozbudowie asystenta AI Joule, partnerstwom z liderami w dziedzinie AI i coraz bardziej zaawansowanej platformie SAP Business Data Cloud, sztuczna inteligencja staje się stałym elementem biznesowej rzeczywistości. W ten sposób wspiera cyfrową transformację w coraz bardziej nieprzewidywalnym świecie – podkreślał podczas Sapphire Christian Klein, CEO SAP.
Sztuczna Inteligencja, która buduje przewagę konkurencyjną
Generatywny asystent AI firmy SAP, Joule, jest dostępny w różnych miejscach pracy użytkownika, oferując spersonalizowane odpowiedzi wspierające codzienne zadania i zwiększające efektywność. Joule towarzyszy użytkownikom biznesowym przez cały dzień – zarówno w systemach SAP, jak i poza nimi. Umożliwia wyszukiwanie danych, prezentowanie informacji w czasie rzeczywistym oraz usprawnianie procesów. Nowa funkcjonalność obejmuje pasek akcji, oparty na technologii WalkMe, który analizuje zachowania użytkowników w różnych aplikacjach. Dzięki temu Joule może działać proaktywnie, przewidując potrzeby użytkownika. Wszystko to odbywa się zgodnie z wewnętrznymi wytycznymi SAP dotyczącymi etycznego wykorzystania sztucznej inteligencji.
Dzięki współpracy z firmą Perplexity – twórcą silnika odpowiedzi opartego na AI – Joule zyskuje dostęp zarówno do danych strukturalnych, jak i niestrukturalnych. Ta możliwość pozwala asystentowi skutecznie rozwiązywać złożone problemy biznesowe. Wykorzystując dane z Perplexity oraz z SAP Knowledge Graph, copilot może generować odpowiedzi oparte na rzeczywistych danych biznesowych – w formie zarówno graficznej, jak i liczbowej. Przykład: użytkownik może zapytać, jak decyzje polityczne wpłyną na jego firmę, a następnie otrzymać prognozę uwzględniającą bieżące wydarzenia oraz wewnętrzne dane przedsiębiorstwa.
SAP zaprezentował również rozszerzoną bibliotekę agentów AI, którzy od podstaw przekształcają procesy wewnętrzne w firmach. Działają oni w różnych systemach i obszarach biznesowych, wykorzystując dane w czasie rzeczywistym i współpracując z Joule. Dzięki temu są w stanie przewidywać zdarzenia, adaptować się do zmian i działać w sposób autonomiczny. SAP, we współpracy z liderami branży, rozwija także ekosystem współpracujących ze sobą agentów, zdolnych do realizacji złożonych procesów – od obsługi klienta, przez zarządzanie łańcuchem dostaw i finansami, po obszar HR.
Pierwszy system operacyjny dla AI oraz lepsze panowanie nad danymi
SAP ogłosił również wprowadzenie SAP AI Foundation – systemu operacyjnego, który redefiniuje sposób tworzenia, wdrażania i skalowania rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Platforma oferuje deweloperom kompletny zestaw narzędzi i zasobów do projektowania oraz uruchamiania niestandardowych aplikacji AI.
SAP AI Foundation to pierwszy w pełni funkcjonalny system operacyjny dla sztucznej inteligencji w środowisku biznesowym. Rozwiązanie wzbogacono o nową technikę generowania promptów, opracowaną wspólnie z laboratorium frontier AI Not Diamond, która umożliwia tworzenie skutecznych promptów w zaledwie kilka minut.
Również zarządzanie danymi w produktach SAP stanie się znacznie prostsze. Kluczową rolę odegrają tu nowe, inteligentne aplikacje w ramach SAP Business Data Cloud – flagowego rozwiązania SAP. Platforma łączy dane i sztuczną inteligencję, umożliwiając automatyzację rutynowych zadań dzięki integracji standardowych wskaźników, modeli AI oraz funkcji planowania. Nowe aplikacje inteligentne w SAP Business Data Cloud odpowiadają na potrzeby różnych linii biznesowych. Uczą się w czasie rzeczywistym, symulują wyniki oraz sugerują działania na podstawie kluczowych danych, wspierając podejmowanie trafniejszych decyzji. Przykładowo, aplikacja People Intelligence przekształca dane dotyczące pracowników i ich kompetencji w rekomendacje wspierające efektywność zespołów.
SAP nawiązał strategiczne partnerstwo z firmą Palantir, którego celem jest przyspieszenie migracji do chmury oraz modernizacji infrastruktury u wspólnych klientów. Integracja rozwiązań Palantir z SAP Business Data Cloud pozwoli na budowę spójnego fundamentu danych w całej organizacji. Obie firmy będą wspólnie dostarczać wymierne rezultaty i wspierać klientów – w tym rząd USA – w szybkim reagowaniu na zmiany i zakłócenia rynkowe.
Aplikacje wspierające migrację do chmury
SAP ogłosił nowe pakiety SAP Business Suite, które upraszczają wdrażanie rozwiązań chmurowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów. W skład pakietów wchodzi środowisko SAP Build, umożliwiające szybkie i intuicyjne dostosowywanie aplikacji.
Na zakończenie zaprezentowano nową usługę migracji do chmury, w której kluczową rolę pełni Joule – stanowiący punkt wyjścia dla całego procesu. Rozwiązanie oparte na SAP Signavio i SAP LeanIX oferuje spersonalizowane wskazówki oraz rekomendacje, które pomagają firmom przeprowadzić transformację nawet o 35% szybciej, w pełni wykorzystując potencjał chmury.