Sztuczna inteligencja w zawrotnym tempie zmienia naszą rzeczywistość. Jej wpływ na gospodarkę i społeczeństwo może być równie głęboki, jak poprzednich rewolucji przemysłowych, takich jak wynalezienie maszyny parowej, komputera czy Internetu. Technologia ta ma wszechstronne zastosowanie w wielu dziedzinach, od produkcji, usług i opieki zdrowotnej po transport i edukację.
Systemy AI stają się coraz bardziej autonomiczne, mogą być łatwo skalowane i mogą stymulować innowacje w różnych sektorach, prowadząc do powstania nowych produktów, usług i modeli biznesowych.
Jednakże, przed nami stoją również wyzwania, które należy rozwiązać, aby AI w pełni zrealizowała swój potencjał. Potrzebne są jasne wytyczne dotyczące rozwoju i stosowania AI, aby przeciwdziałać nadużyciom, chronić prywatność i zapewnić, że jej działanie będzie bezpieczne dla ludzi. Jak to zrobić? Rozmawiali o tym uczestnicy dwudniowej konferencji SAS Innovate w Warszawie – największego wydarzenia w Polsce poświęconego praktycznemu wykorzystaniu AI.
GenAI w centrum uwagi
Generatywna sztuczna inteligencja zawładnęła wyobraźnią opinii publicznej, ponieważ sprawia, że dane i algorytmy są bardziej dostępne dla osób o różnych rolach zawodowych i doświadczeniu. GenAI może zwiększyć produktywność i efektywność procesów. Może też pomóc firmom w obniżeniu kosztów i poprawie innowacyjności. Jednak dla wielu organizacji jej zastosowanie w praktyce pozostaje dużym wyzwaniem.
Obserwując branżę AI w Polsce, śmiało, można powiedzieć, że rodzime organizacje podjęły wyzwanie związane z włączaniem tej technologii do swoich procesów. Jak wskazuje najnowsze badanie SAS, 48 proc. przedsiębiorstw w Polsce już teraz wykorzystuje generatywną AI, a kolejne 46 proc. chce ją wdrożyć w najbliższych latach. Co więcej, aż 89 proc. przedsiębiorstw, które już teraz korzystają z AI, wyraziło zamiar zainwestowania w nią w najbliższym roku, z czego 90 proc. ma już na to zabezpieczone środki w budżecie organizacji. Polscy respondenci badania SAS potwierdzili, że GenAI poprawia wydajność przetwarzania dużych zbiorów danych, zmniejsza koszty operacyjne, pozwala oszczędzić czas, a także przynosi korzyści w zakresie zarządzania ryzykiem i zgodnością z regulacjami.
Podczas gdy organizacje odkrywają możliwości GenAI, SAS skupia się na identyfikacji jej branżowych zastosowań. Generatywna sztuczna inteligencja jest obecna w wiodących produktach SAS, takich jak platforma SAS Viya, która integruje zewnętrzne modele GenAI z istniejącymi procesami biznesowymi i systemami, orkiestrując duże modele językowe (LLM) dla kompleksowych przypadków użycia w przedsiębiorstwie. SAS wprowadza też możliwości GenAI do swojego flagowego rozwiązania MarTech, SAS Customer Intelligence 360, aby pomóc marketerom podnieść jakość obsługi klienta. Ponadto firma wprowadza na rynek własny generator danych syntetycznych SAS Data Maker, który umożliwia generowanie wysokiej jakości syntetycznych danych tabelarycznych bez zagrożeń dla wrażliwych informacji i rozwiązuje kwestie ochrony prywatności i niedoboru danych.
Odpowiedzialne innowacje w AI
Jednym z wyzwań, z którymi mierzą się przedsiębiorstwa w zakresie efektywnej adopcji AI, są niedobory specjalistów i obsadzenie zespołów data science. W odpowiedzi na te wyzwania SAS zaprezentował pakietowe modele sztucznej inteligencji, dostosowane do potrzeb poszczególnych branż dla takich obszarów jak wykrywanie nadużyć, optymalizacja łańcucha dostaw, zarządzanie podmiotami, document conversation, integralność płatności w opiece zdrowotnej i wiele innych. Rozwiązania SAS zostały zaprojektowane z myślą o szybkiej implementacji przy niskich kosztach operacyjnych.
Programiści i twórcy modeli chcą dziś korzystać z nowoczesnych narzędzi open source i nowatorskich technologii chmurowych, ale jednocześnie znajdują się pod presją szybkiego dostarczania wyników i optymalizacji kosztów. Z pomocą przychodzi SAS Viya Workbench — samoobsługowe środowisko obliczeniowe na żądanie, przeznaczone do przygotowywania danych, ich eksploracyjnej analizy oraz opracowywania modeli analitycznych i uczenia maszynowego.
W związku z wprowadzanymi na całym świecie nowymi przepisami dotyczącymi wykorzystania AI, kluczowe są zdolność zrozumienia zasad działania modelu, a następnie udostępnienia tej wiedzy organom regulacyjnym. Jednym z najnowszych rozwiązań SAS, mających zapewnić przejrzystość i odpowiedzialność w stosowaniu inteligentnych algorytmów, są karty modeli. Jest to rodzaj dokumentu przypominający etykietę właściwości, który będzie zawierać informacje takie jak dokładność, uczciwość i dryf, czyli spadek wydajności modelu w związku ze zmianą warunków, data ostatniej modyfikacji, autorstwo danej kontrybucji i odpowiedzialność. W sekcji dotyczącej wykorzystania modelu znajdą się informacje o zamierzonym przeznaczeniu, ograniczeniach i przypadkach użycia wykraczających poza przewidziany zakres.
Korzyści vs zaufanie
Pożytek ze sztucznej inteligencji jest ogromny zarówno dla biznesu, jak i społeczeństwa. AI przyspiesza badania medyczne i pozwala szybciej wprowadzać nowe leki na rynek. Wspiera banki w przewidywaniu oszustw, zarządzaniu doświadczeniem klientów i utrzymywaniu zgodności z przepisami, ubezpieczycielom pomaga w ocenie ryzyka i wycenie wysokości składek. Obniża koszty produkcji, pomagając firmom zwiększyć wydajność i zoptymalizować ich łańcuchy dostaw. Ponadto pomaga administracji publicznej tworzyć lepsze usługi dla obywateli i przewidywać potencjalne kryzysy.
Wykorzystanie danych i sztucznej inteligencji pozwala organizacjom podejmować lepsze, lepiej przemyślane decyzje. Dzięki temu szybciej zyskują one niezbędną wiedzę i przewagę konkurencyjną. Stają się one bardziej zwinne, odporne na kryzysy i nieustraszone w obliczu zmian. Mówiąc wprost, firmy, które uczą się szybciej, wygrywają. My jesteśmy natomiast po to, aby im w tym pomóc. – powiedział Thomas Roehm, Vice President of Marketing, SAS.
Jednak wielu przedsiębiorców wciąż obawia się o rzetelność wyników generowanych przez AI, bezpieczeństwo wykorzystania i prywatność danych ją zasilających. Dlatego też powstają inicjatywy mające ją uregulować. Przykładem jest unijny AI Act – pierwsze na świecie takie prawo, które właśnie zostało przyjęte przez Radę Unii Europejskiej. Dla organizacji oznacza to jednak kolejne wymagania, którym muszą sprostać. A w tej kwestii biznes i tak już ma sporo do nadrobienia.
Raport SAS „AI Readiness: how organizations are preparing for the new requirements” wykazał, że jeszcze pod koniec 2023 r. co dziesiąte przedsiębiorstwo w Europie Północnej nie miało żadnego planu w zakresie dostosowania swoich technologii AI do krajowych i międzynarodowych regulacji. Co jednak istotne, gwarancji zapewnienia zgodności wykorzystywanych narzędzi z krajowymi i międzynarodowymi regulacjami przedsiębiorstwa oczekują od dostawców technologii. Dlatego ważne jest, aby w procesie decyzyjnym wybrać partnera, dla którego wartości takie jak bezpieczeństwo, zaufanie i wyjaśnialność modeli AI są najwyższym priorytetem.
AI niewątpliwie ma potencjał, by stać się kolejną rewolucją przemysłową, która przyniesie zarówno korzyści, jak i wyzwania. Odpowiedzialny rozwój technologii i dobrze przygotowane regulacje mogą pomóc nam w pełni wykorzystać jej potencjał i stworzyć lepszą przyszłość dla wszystkich.