Ailleron 2024

Mateusz Rębacz, CEO Vybe, w rozmowie z ISBtech o genezie projektu oraz planach skalowania i monetyzacji aplikacji społecznościowej.

1. Czym jest Vybe i jaka była geneza powstania waszego projektu?

Vybe to innowacyjna aplikacja społecznościowa, która moim zdaniem zrewolucjonizuje, a w zasadzie już zmienia sposób poznawania nowych osób w najbliższej okolicy przez spontaniczne spotkania grupowe. Zdarzenia te są weryfikowane automatycznie ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Jest to innowacyjna funkcja, która dotychczas nie była stosowana w tego typu rozwiązaniach i praktycznie nikt nie ma jej na świecie. Natomiast sam pomysł na Vybe zrodził się w trakcie studiów na TU Delft w Holandii. Razem
z moim przyjacielem Marinem Belecem studiowaliśmy informatykę i dotknęła nas pandemia, która sprawiła, że wszyscy studenci byli odizolowani i bardzo trudno było nawiązać nowe znajomości, szczególnie dla studentów spoza Holandii. Chcieliśmy rozwiązać ten problem tworząc naszą apkę. W ciągu 3 miesięcy powstał prototyp MVP. Testy aplikacji prowadzone były na studentach naszej uczelni.

W tamtym okresie Vybe miał tylko około 300 użytkowników i rozrastał za pomocą ustnych poleceń. Po tych początkowych testach przyszedł czas żeby wypromować aplikację. Pierwszym rynkiem, na którym chcieliśmy sprawdzić potencjał Vybe’a była Polska. Zaczęliśmy nasze działania od bardzo prostej metody, tj. nagrywania filmików na TikTok-u, w których tłumaczyliśmy jak działa Vybe. W ciągu zaledwie dwóch dni, bez jakichkolwiek nakładów finansowych, przełożyło się to na 200 tys. wyświetleń i zarejestrowanie ponad 5000 nowych użytkowników z Polski. Był to dla nas sygnał, że Vybe ma ogromny potencjał i warto go rozwijać w naszym kraju.

2. W czym tkwi jego innowacyjność oraz jakie są przewagi względem konkurencji?

Jeżeli miałbym wskazać nasze przewagi to są nimi przede wszystkim:
● Możliwość organizacji wydarzenia przez każdego użytkownika, nie tylko wybranych zatwierdzonych organizatorów. Dla lepszego zobrazowania tej przewagi, posłużę się Facebookiem. Na tej platformie każdy może zorganizować wydarzenie. Różnica polega na tym, że nie ma żadnego potwierdzenia, iż takie wydarzenie faktycznie się odbywa/odbędzie.

W przypadku oficjalnych wydarzeń (organizowanych przez firmy eventowe lub oficjalne miejsca) nie jest to problemem. Natomiast w przypadku wydarzeń organizowanych spontanicznie przez użytkowników, tak jak w naszym przypadku, istnieje duże ryzyko spamu pustymi wydarzeniami które nigdy się nie odbędą. My rozwiązujemy ten problem naszym systemem weryfikacji i dzięki temu użytkownicy mają pewność że idą na realne spotkanie z prawdziwymi ludźmi i w bezpiecznych warunkach.

● System automatycznych weryfikacji wydarzeń przy użyciu geofencingu i danych lokalizacji uczestników w tle, który zapewnia bezpieczeństwo spontanicznych spotkań organizowanych przez Vybe.

● System zaproszeń na bazie AI umożliwiający szybkie zebranie zgranej ekipy na jakiekolwiek grupowe spotkanie. System maksymalizuje prawdopodobieństwo dołączenia zaproszonych osób na dane wydarzenie tak aby szybko zebrać dużą i zgraną ekipę.

● Integracja z prawdziwym życiem, tj. przenosi interakcje z online do offline. Dzięki temu użytkownicy mogą nawiązywać nowe kontakty i budować relacje poza domem, co ma też pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne młodych osób.

● Interaktywna aplikacja społecznościowa, która pozwala młodych ludziom na rozwijanie siatki znajomych w lokalnej i autentycznej społeczności.

Vybe jest aplikacją głównie nastawioną na młode osoby 17-25, jednak z czasem to grono użytkowników będzie się poszerzać o kolejne grupy wiekowe i inne sposoby spędzania wspólnie czasu, jak chociażby wyjścia do teatru, wspólne warsztaty kulinarne czy wyjazdu. Możliwości są nieograniczone. Vybe to początek rewolucji w organizacji spontanicznych wydarzeniach i możliwości poznawania nowych osób oraz budowania większych społeczności.

3. Jaki macie model biznesowy?

Jesteśmy na etapie pre-seed i pracujemy jeszcze nad poprawą kluczowych KPI naszej aplikacji oraz analizujemy zebrane dane na podstawie których chcemy przygotować produkt do etapu monetyzacji i osiągnięcia rentowności. Nasza strategia zakłada, że będziemy generować przychody z następujących źródeł:

● Subskrypcyjne Konta Premium: Użytkownicy będą mieli możliwość wykupienia konta premium, które oferuje dodatkowe funkcje i korzyści, tj. ułatwiony wstęp na interesujące ich wydarzenia czy lepszą widoczność wśród innych użytkowników w społeczności. Mamy już zaprojektowane pakiety dla użytkowników premium, które w mojej opinii będą dla nich dużą wartością dodaną.

● Subskrypcyjne Konta Biznesowe: Planujemy umożliwić organizatorom wydarzeń komercyjnych oraz właścicielom biznesów eventowych wykorzystanie potencjału naszej bazy użytkowników i możliwości ich precyzyjnego targetowania.

● Bilety: Vybe umożliwia organizatorom pobieranie opłat za bilety na wydarzenia. Są one chętniej kupowane przez użytkowników, gdyż wprowadziliśmy gwarancję zwrotu kosztów zakupionego biletu w przypadku nie odbycia się danego wydarzenia.

● Reklamy: Vybe będzie generować przychody z reklam, które wyświetlane będą zarówno użytkownikom, jak i organizatorom wydarzenia. Dodatkową wartością będzie dokładne targetowanie społeczności Vybe. Daje nam nieograniczone możliwości współpracy z organizatorami festiwali czy firmami, które oferują różnorodną rozrywkę.

Podsumowując, Vybe jest platformą, która docelowo będzie opierała swoje przychody z kilku źródeł. Pierwszym są organizatorzy, którzy będą mieli rozbudowaną mechanikę umożliwiającą targetowanie zaproszeń do konkretnych użytkowników w odpowiednich grupach wiekowych i o określonych zainteresowaniach. Zwiększa to znacząco szansę na realizację zaplanowanego wydarzenia. Kolejną grupą są uczestnicy eventów, którzy również będą mieli dostęp do specjalnej gamy funkcjonalności ułatwiającej im dołączanie do wydarzeń oraz poszerzanie swojej sieci kontaktów. Kolejną istotną gałęzią przychodów mają być kontrakty z reklamodawcami. Nie mówimy tutaj o reklamowaniu klubów, które
mają problem ze ściągnięciem do siebie odpowiedniej ilości osób. Społeczność Vybe jest i będzie coraz bardziej grupą osób, które mają sprecyzowane co chcą robić w wolnym czasie i w danym momencie. Pozwala to na dostarczenie reklam dostosowanych do ich potrzeb zwiększając znacząco wydajność oraz konwersje reklam.

4. Ilu macie użytkowników i jak wygląda ich średni przyrost oraz koszt pozyskania?

Na Vybe jest prawie 40 tysięcy osób i od końcówki zeszłorocznych wakacji zostało zorganizowanych ponad 4200 wydarzeń. Koszt pozyskania użytkownika jest na niesamowicie niskim poziomie. Dokładnymi danymi dzielimy się tylko z naszymi potencjalnymi udziałowcami projektu. Informacją, którą natomiast mogę się podzielić jest retencja aplikacji na systemie iOS. W przypadku D1 to około 70%, a w D7 to około 20%.
Są to wyniki którymi może pochwalić się niewielka liczba aplikacji w App Store. Monetyzacja jest kolejnym krokiem na naszej road-mapie. Naszą przewagą jest to, iż jesteśmy bardzo blisko naszych użytkowników również w prawdziwym życiu. Słuchamy naszej społeczności i dostosowujemy funkcjonalności do jej potrzeb.

5. Jesteście na etapie pozyskiwania środków. Na co chcecie je przeznaczyć i w jakiej kwocie?

Prowadzimy obecnie bardzo zaawansowane rozmowy z osobami z rynku i mamy już wstępne deklaracje od inwestorów, którzy chętnie zainwestują w nasz projekt. Naszym celem jest pozyskanie kapitału w wysokości do 500 tys. zł. Środki chcemy przeznaczyć na rozwój aplikacji i wdrożenie monetyzacji, która zapewni nam stałe źródło przychodów. Warto przy tej okazji podkreślić, że koszty prowadzenia działalności są na bardzo niskim poziomie. Większość kompetencji potrzebnej do rozwoju znajduje się wśród wspólników. Wiedzę, której nam brakuje chcemy pozyskać w ramach naszej sieci kontaktów z topowymi specjalistami. Współpraca z nimi opiera się na zasadach zewnętrznego doradztwa.

Na początkowym etapie rozwoju naszej Spółki chcemy aby obecni i przyszli wspólnicy aktywnie uczestniczyli w jej rozwoju oraz przyszłych zyskach.

6. Jakie macie dalsze plany rozwoju aplikacji? Czy planujecie ekspansję na zagraniczne rynki?

Na ten moment chcemy przede wszystkim rozwijać produkt i poprawiać najważniejsze wskaźniki, tym samym zwiększając zadowolenie naszej społeczności. W najbliższym czasie będziemy dokonywać testów systemu monetyzacji oraz jeszcze lepszymi możliwościami pozyskania użytkowników. Niebawem będziemy przeprowadzać pierwsze testy Vybe na amerykańskim rynku, które również odpowiedzą nam na pierwsze pytania związane ze Stanami Zjednoczonymi. W drugim kwartale br. planujemy również pozyskać pierwszych partnerów biznesowych. Naszym celem jest aby Vybe posiadał blisko pół miliona instalacji użytkowników w Polsce oraz około milion w CEE do końca 2025 roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
4 miesięcy temu

Ciekawe czy Pan Mateusz pochwalił się organizacją takich eventow w bloku mieszkalnym i ilością mandatów oraz zgłoszeń dotyczących ciszy nocnej. Osoba w postaci Pana Mateusza to dość znany temat w Dzielnicy Włochy gdzie mieszka.