TRUMPF inwestuje w badania i rozwój (R&D) ok. 10% rocznej sprzedaży i dąży do tego, aby co najmniej 30% przychodów rocznie pochodziło z produktów wprowadzonych na rynek w ciągu ostatnich trzech lat, co jest kluczowym warunkiem utrzymania silnej pozycji konkurencyjnej w globalnym łańcuchu wartości branży laserowej i półprzewodnikowej, poinformował CTO firmy TRUMPF Berthold Schmidt.
„TRUMPF wykorzystuje kluczowe wskaźniki wydajności (KPI), takie jak wydatki na badania i rozwój, czas wprowadzenia na rynek i przychody z nowych produktów, aby oceniać swoją innowacyjność i wyniki rynkowe. Dążymy do tego, aby kwota na badania i rozwój wynosiła ok. 10% rocznej sprzedaży i aby co najmniej 30% przychodów rocznie pochodziło z produktów wprowadzonych na rynek w ciągu ostatnich trzech lat. Wskaźniki te odzwierciedlają koncentrację firmy na ciągłym doskonaleniu, innowacjach i terminowym wprowadzaniu nowych produktów” – powiedział Schmidt podczas rozmowy z dziennikarzami.
Grupa TRUMPF zwiększyła przychody ze sprzedaży o 27% r/r do 5,4 mld euro za rok obrotowy 2022/23. EBIT wzrósł o 31% r/r do 615 mln euro.
TRUMPF angażuje się przede wszystkim w długoterminowe programy inwestycyjne w ramach współpracy ze swoimi klientami jak ASML. „Mamy elastyczność w dostosowywaniu tych inwestycji w oparciu o naszą siłę finansową i warunki rynkowe, odzwierciedlając równowagę między realizacją planów a dostosowywaniem się do realiów biznesowych. Nasze długoterminowe plany sięgają nawet 10 lat w przyszłość i mają na celu opracowanie zaawansowanych technologii i skuteczne wprowadzenie ich na rynek” – wskazał Schmidt.
Firma specjalizuje się w rozwoju technologii laserów, które odgrywają kluczową rolę w różnych innowacyjnych sektorach i na wszystkich odcinkach produkcyjnych. „Doświadczenie firmy TRUMPF w technologii laserowej wykracza poza dostarczanie źródła światła i obejmuje kompleksową kontrolę i optymalizację procesów. Dla przykładu, ok. 30 etapów procesu na linii produkcyjnej e-baterii wykorzystuje lasery do takich zadań, w tym cięcie folii i spawanie. Świadczy to o znaczeniu firmy TRUMPF w rozwoju technologii przyszłości poprzez innowacje technologii laserowej” – zaznaczył CTO grupy.
TRUMPF zajmuje również istotną pozycję w łańcuchu wartości globalnego przemysłu półprzewodników. „Zdajemy sobie świetnie sprawę z bardzo globalnego charakteru branży półprzewodników. Mimo to Europa wciąż jest obecna na rynku i może być ważnym graczem chociażby dzięki zaangażowaniu TRUMPF i innowacje rozwijane w Niemczech i Polsce. Wykorzystuje swoją międzynarodową obecność, silne więzi z klientami i wiedzę technologiczną, aby pozostać konkurencyjnymi w skali światowej” – zaznaczył CTO grupy.
Liczba pracowników na całym świecie zwiększyła się o prawie 2 tys. do 18,4 tys., w tym o ok. 500 kolejnych osób zatrudnionych w Polsce do łącznie 1,7 tys.
CTO TRUMPF odnotował znaczący wzrost działalności grupy w Polsce, gdzie TRUMPF poprzez firmę TRUMPF Huettinger, znacząco rozszerzył swoją działalność w zakresie elektroniki, w szczególności w zakresie działań związanych właśnie z półprzewodnikami. Polska firma podwoiła zatrudnienie w sektorze badawczo-rozwojowym, osiągając prawie 300 inżynierów w ciągu dwóch lat. „Ekspansja ta odzwierciedla zaangażowanie firmy w wykorzystanie puli talentów i możliwości rynkowych” – podkreślił CTO grupy.
TRUMPF Huettinger w Polsce rozwija zasilacze dużej mocy (generatory plazmowe) dzięki którym precyzyjnie ustala się warunki wybudzania plazmy w komorze próżniowej oraz zasilanie do laserów i maszyn TRUMPF. Połowa produkcji w tym zakresie w Polsce pokrywa zapotrzebowanie wewnętrzne grupy w Niemczech. Pozostali partnerzy to m.in. takie koncerny jak Airbus, Apple, czy firmy japońskie (Tokyo Electron) i koreańskie. Generatory plazmowe rozwijane w polskich zakładach grupy wykorzystywane są m.in. do produkcji zaawansowanej elektroniki (półprzewodników, powłok na smartfonach, wiertłach diamentowych), czy paneli fotowoltaicznych.
TRUMPF integruje również sztuczną inteligencję, w tym generatywną AI i duże modele językowe, w swoich procesach rozwojowych.
„Sztuczna inteligencja pomaga w zadaniach takich jak optymalizacja procesów takich jak spawanie i cięcie laserowe. Na przykład, korzystając z generatywnej sztucznej inteligencji, TRUMPF osiągnął 95% wskaźnik trafności w wyborze odpowiednich generatorów dla swoich procesów. Ta integracja zwiększa wydajność i przyspiesza procesy, jednocześnie współpracując z ludzką wiedzą specjalistyczną, a nie całkowicie ją zastępując” – podkreślił Schmidt.
iAssist, nowe oprogramowanie firmy TRUMPF oparte na sztucznej inteligencji, analizuje możliwości usprawnienia produkcji i sugeruje odpowiednie strategie projektowe. Dzięki AI firmy mogą szybciej niż dotychczas podnieść jakość produkcji i zmniejszyć obciążenie projektantów. Podczas tegorocznych wewnętrznych targów technologicznych InTech firma zaprezentowała wstępną wersję nowego rozwiązania opartego na sztucznej inteligencji, które pomaga pracownikom produkcyjnym w szybszej i łatwiejszej obsłudze nowoczesnej wykrawarki laserowej TruMatic 5000.
W obszarze AI bardzo aktywne są również zakłady TRUMPF Huettinger w Polsce, gdzie algorytmy implementuje się m.in. do kontroli jakości, testowania generatorów plazmowych. Pracownicy mogą także korzystać z czatbota do sprawdzania i przeszukiwania rozległej dokumentacji. Polskie zakłady grupy realizują także projekt autonomicznego transportu wewnętrznego.