epoint

Jak pokazują dane, w ostatnich latach w Polsce przestępczość zwłaszcza związana z kradzieżami, rośnie. W tym niechlubnym rankingu na czoło wysuwają się, tradycyjnie już duże miasta. We wszystkich z nich, co roku dochodzi również do wielu wypadków drogowych i potrąceń pieszych.

Podnoszenie bezpieczeństwa mieszkańców i mieszkanek miast jest jednym z podstawowych założeń tzw. smart cities, czyli inteligentnych miast. Nowoczesne rozwiązania pozwalają również natychmiast alarmować odpowiednie służby w niebezpiecznych sytuacjach jak np. wyciek gazu. Takie rozwiązania już działają w wielu miastach, a niebawem mogą stać się elementem naszej codzienności.

Termin smart city, czyli inteligentne miasto oznacza integrację urządzeń cyfrowych i platform internetowych w infrastrukturę miejską, aby zarządzać zasobami i usługami w sposób bardziej skuteczny i zorientowany na potrzeby mieszkańców.

Inteligentne miasta korzystają z zaawansowanych systemów do monitorowania ruchu drogowego, zarządzania energią, optymalizacji gospodarki odpadami, a także do poprawy bezpieczeństwa publicznego i dostępności usług publicznych. Poprzez analizę zebranych danych, miasta mogą lepiej przewidywać i reagować na codzienne wyzwania, co przekłada się na bardziej zrównoważony i inteligentny rozwój.

Spadek przestępczości

Zaawansowanych technologie oferują m.in. nowe możliwości w walce z przestępczością. Systemy monitoringu wizyjnego, wsparte analityką danych, umożliwiają nie tylko ciągłą obserwację przestrzeni publicznych, ale także automatyczne rozpoznawanie podejrzanych zachowań i reagowanie w czasie rzeczywistym. Dzięki temu, organy ścigania mogą działać szybciej i bardziej efektywnie, zapobiegając przestępstwom.

Dzięki analizie obrazu możliwe staje się zaalarmowanie odpowiednich służb jeszcze zanim dojdzie do niebezpiecznego zdarzenia. Możliwe jest np. stworzenie systemu, który przygląda się postawie ciała przechodniów i jest stanie stwierdzić czy dana osoba posiada broń i zaalarmować o tym fakcie – opowiada Dmytro Shvetsov, Data Scientist w SoftServe.

Inteligentne oświetlenie miejskie również znacząco zwiększają poczucie bezpieczeństwa, a aplikacje mobilne do zgłaszania incydentów przez mieszkańców podnoszą poziom współpracy społeczności lokalnych z władzami. Dostosowując natężenie światła do aktualnej potrzeby i umożliwiając mieszkańcom bezpośredni kontakt z odpowiednimi służbami, miasta mogą skuteczniej zarządzać swoją przestrzenią.

Kluczową technologią, mającą bezpośredni wpływ na redukcję przestępczości w miastach, jest zaawansowana analiza danych. Integracja danych z różnorodnych źródeł, takich jak systemy monitoringu, czujniki urbanistyczne i aplikacje komunikacyjne, umożliwia tworzenie szczegółowych modeli predykcyjnych. Takie modele pozwalają na identyfikację obszarów potencjalnie zagrożonych, zanim dojdzie do aktów przestępczych. Dzięki temu siły policyjne mogą skuteczniej alokować swoje zasoby i prowadzić działania prewencyjne.

Ciekawym przykładem jest również tworzenie zabezpieczeń przed kradzieżą dla sklepów. Większość miejsc publicznych gromadzi duże ilości nagrań z monitoringów, które mogą stanowić świetny bank danych do nauczenia modeli AI, będących w stanie natychmiast alarmować o niebezpiecznych sytuacjach. W ten sposób można stworzyć system, który stale czuwa nad daną przestrzenią publiczną i nie popełnia typowych dla ludzi błędów. – dodaje Dmytro Shvetsov.

Poprawa bezpieczeństwa drogowego

Zaawansowane technologie mogą również przyczynić się do znacznego poprawienia bezpieczeństwa na drogach. Systemy, takie jak inteligentne sygnalizacje świetlne, analizują ruch drogowy w czasie rzeczywistym, dostosowując fazy świateł w taki sposób, aby optymalizować przepływ pojazdów i minimalizować ryzyko korków oraz kolizji. Ponadto, czujniki i kamery monitorujące warunki na drogach dostarczają kierowcom informacji o potencjalnych zagrożeniach, takich jak niebezpieczne warunki pogodowe czy awarie.

Co więcej, w inteligentnych miastach rozwija się infrastruktura wspierająca pojazdy autonomiczne. Pojazdy te, wyposażone w systemy AI, mogą komunikować się między sobą oraz z infrastrukturą miejską, dzięki czemu są w stanie przewidywać i reagować na zmienne warunki ruchu z większą precyzją niż kierowcy ludzcy. Wdrażanie takich rozwiązań przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, zmniejszając ryzyko błędów ludzkich i poprawiając ogólną płynność ruchu.

Szybkie reagowanie

Wdrożenie nowych technologii do infrastruktury miejskiej wiąże się również ze znacznym przyspieszeniem reakcji służb na wypadki i nagłe sytuacje. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że na orbicie okołoziemskiej znajduje się prawie 10 000 satelitów. Ich funkcje i zadania mogą się różnić: od pomiarów meteorologicznych po zapewnianie szerokopasmowego dostępu do Internetu. Ponad 1000 z nich wyposażonych jest w różnego rodzaju kamery i czujniki optyczne, które służą do obserwacji naszej planety.

Takie dane mogą być wykorzystane dla wspólnego bezpieczeństwa, dzięki algorytmom analizującym obrazy satelitarne. Dobrym przykładem jest automatyczne wykrywanie obszarów o podwyższonym stężeniu metanu i identyfikacja potencjalnych źródeł wycieków. W projektach SoftServe korzystamy z algorytmów stworzonych przez Satelytics, które pozwalają na identyfikację źródła i wielkości wycieku gazu z dokładnością do kilku metrów. Ich algorytm został zastosowany w wielu miejscach na świecie, gdzie zidentyfikowano dziesiątki tysięcy wycieków gazu. Każdy z tych wycieków mógł stanowić potencjalne zagrożenie dla mieszkańców pobliskich budynków. Podczas pierwszego skanowania jednego z miast, przeprowadzonego przez największe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej w Stanach Zjednoczonych wygenerowano ponad 1400 alertów. Przedsiębiorstwo to rozszerza obecnie wykorzystanie tej technologii na obszar pięciu stanów. – mówi Mikołaj Jankowski, R&D Lead w SoftServe.

Smart Cities mogą również zawierać systemy poprawiające reakcje na kolizje. Podczas zdarzenia drogowego czujniki i kamery mogą automatycznie wykryć incydent i przekazać informacje do odpowiednich służb ratunkowych, takich jak policja, straż pożarna czy pogotowie. Dzięki temu pomoc może zostać wysłana na miejsce zdarzenia znacznie szybciej, co ma kluczowe znaczenie dla ratowania życia i zdrowia ofiar wypadków.

Inteligentne systemy zarządzania ruchem mogą również natychmiast reagować na takie sytuacje, przekierowując ruch i informując kierowców o alternatywnych trasach, co pomaga unikać tworzenia się korków i umożliwia służbom ratunkowym sprawniejsze dotarcie do miejsca zdarzenia. Systemy te mogą również koordynować oświetlenie uliczne i sygnalizację świetlną, aby zapewnić bezpieczną ścieżkę dla pojazdów ratunkowych.

Biorąc pod uwagę możliwości, jakie oferują inteligentne technologie miejskie, staje się oczywiste, że implementacja modelu smart cities może przynieść znaczące korzyści dla mieszkańców i mieszkanek. Technologiczne innowacje nie ograniczają się do zwiększania komfortu życia – adresują one również wiele istotnych problemów, z którymi miasta starają się poradzić sobie od wielu lat.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments