LPP oświadczyło, że raport Hindenburg Reasearch jest elementem przygotowywanego od miesięcy zorganizowanego ataku dezinformacyjnego i nie można wykluczyć, że tego typu działania mogą być próbą przejęcia wpływów w spółce, podało LPP.
„Raport przygotowany przez Hindenburg Reasearch jest elementem przygotowywanego od 5 miesięcy zorganizowanego ataku dezinformacyjnego obliczonego na spadek kursu akcji Grupy LPP. O sprawie poinformowaliśmy wcześniej Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Krajową Agencję Skarbową. Z tego co ustaliliśmy, nie jesteśmy pierwszą firmą, która stała się obiektem zainteresowania wywiadowni. Wcześniej podobny proceder został przez Hindenburg wycelowany w spółkę Adani” – czytamy w komunikacie prasowym.
LPP podało, że wie jednocześnie, że wywiadownia działa na zlecenie podmiotów trzecich.
„Nie można wykluczyć, że tego typu działania mogą być próbą przejęcia wpływów w spółce LPP” – zaznaczono także.
Jednocześnie Grupa podała, że „ma pełną kontrolę nad sytuacją i wszelkie dodatkowe wiadomości będzie przekazywać na bieżąco„.
Według informacji medialnych Hindenburg Research przygotował raport, w którym podnosi zarzuty do transakcji sprzedaży przez LPP aktywów w Rosji. Firma podała też, że zajęła krótką pozycję na akcjach LPP.
UPDATE
Po południu LPP opublikował oświadczenie, iż do Prokuratury zostały złożone zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę LPP SA i jej akcjonariuszy, inwestorów giełdowych, zagrażające bezpieczeństwu rynku finansowego. Podstawą zawiadomienia są nieprawdziwe bądź zmanipulowane informacje opublikowane w dniu dzisiejszym w materiale Hindenburg Research.
Spółka ponadto przedstawia wstępne komentarze do informacji zawartych we wspomnianym materiale.
„Stanowczo dementujemy informacje znajdujące się w materiale Hindeburg Research. W szczególności informujemy, iż:
- LPP SA nie prowadzi działalności handlowej na terytorium Federacji Rosyjskiej;
- transakcja sprzedaży spółki rosyjskiej nie miała charakteru fikcyjnego i nie wiązała się z manipulacjami księgowymi lub rachunkowymi;
- od 2022 r. LPP SA nie kontroluje spółki rosyjskiej OOO Re Trading i prowadzonej przez nią działalności;
- podmioty pod nazwami Fashion Group Textile i Asia Fashion Import Export nie są w jakikolwiek sposób kontrolowane przez LPP SA;
- podmiot pod nazwą Far East Services nie jest w jakikolwiek sposób kontrolowany przez LPP SA;
- Zarząd LPP SA nie finansował w żaden sposób transakcji sprzedaży udziałów, czy prowadzenia biznesu w Rosji po jego sprzedaży, w tym poprzez pożyczki zabezpieczone zastawem na akcjach LPP SA;
- spółka nie dokonywała wysyłek towarów do Rosji przez terytorium Kazachstanu;
- spółka nie dokonała zmiany firmy audytorskiej badającej sprawozdania finansowe Spółki i jej Grupy w związku z transakcją sprzedaży spółki rosyjskiej lub wynikających stąd kwestii (zmiana wynikała z upływu terminu na jaki firma audytorska została wybrana)” – wymieniono w informacji.