„Eldorado w IT czy jego koniec?”, „programista 10k czy 20k?”, „tłuste koty z IT czy ich zmierzch?”. Dyskusja o wynagrodzeniach w branży IT wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Często opiera się na przywoływaniu najwyższych kwot i powielaniu kolejnych mitów. Tymczasem wiarygodne dane o zarobkach w IT przede wszystkim budują mosty pomiędzy kandydatami i pracodawcami – przekonują przedstawiciele theprotocol.it, platformy rekrutacyjnej dla sektora tech, rozwijając kolejną funkcjonalność – siatkę wynagrodzeń.

Dane działające na wyobraźnię

Z danych theprotocol.it wynika, że w 2023 roku średnie widełki wynagrodzeń miesięcznych brutto w branży IT kształtowały się na poziomie 12000 – 18000 zł. Z kolei najwyższe proponowane w minionym roku wynagrodzenie wśród ofert w serwisie the:protocol wynosiło 68000-84000 zł netto (była to rekrutacja na stanowisko Chief Technology Officera).

Takie kwoty bez wątpienia pobudzają wyobraźnię. Przytaczane w mediach czy serwisach społecznościowych bez odpowiedniego kontekstu, bywają pożywką dla ostrych sądów. Dynamiczny rozwój rynku pracy IT, z jakim mieliśmy do czynienia przez kilka ostatnich lat, sprawił, że dużo mówiło się o „Eldorado w IT”. Gdy koniunktura nieco wyhamowała, m.in. ze względu na ogólną sytuację gospodarczą, wiele osób zaczęło z kolei powielać sądy o „końcu tłustych kotów z IT”.

Tymczasem, jak podkreślają eksperci, prawda o dojrzałym rynku pracy, jakim jest w tej chwili branża IT, jest dużo bardziej zniuansowana. Dane, jakich przede wszystkim potrzebują zarówno kandydaci, jak i pracodawcy, muszą więc uwzględniać m.in. zróżnicowanie ról i poziomów stanowisk. Dlatego the:protocol, jeden z największych w Polsce serwisów dla branży IT, rozwija rozbudowaną funkcjonalność, jaką jest siatka wynagrodzeń. Przedstawiciele serwisu podkreślają, że wychodzi ona naprzeciw oczekiwaniom użytkowniczek i użytkowników, ale jest również ważna ze względu na zmiany w unijnych przepisach. Do 7 czerwca 2026 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej mają bowiem czas na wdrożenie przepisów wynikających z nowej dyrektywy o jawności wynagrodzeń.

Użytkownicy serwisów rekrutacyjnych potrzebują przede wszystkim pełnych informacji i ofert, na które faktycznie będą chcieli aplikować. Natomiast rekruterom nie zależy na jak największej liczbie CV, ale na tym, żeby ich jakość była jak najlepsza. Głównym zadaniem serwisu rekrutacyjnego jest spełnianie potrzeb użytkowników i łączenie kandydatów z pracodawcami. Dlatego od początku powstania serwisu konsekwentnie rozmawialiśmy z pracodawcami o tym, jak ważne jest więc publikowanie ofert z widełkami. Dane pokazują, że są one zdecydowanie chętniej klikane przez kandydatów. Nasza – oparta na badaniach – świadomość potrzeb użytkowników sięga jednak głębiej, dlatego rozwijamy funkcjonalność, jaką jest siatka wynagrodzeń. Dzięki temu kandydaci mogą sprawdzić, jak wyglądają zarobki specjalistów z najważniejszych obszarów IT, zależnie od poziomu doświadczenia oraz formy zatrudnienia, a także od razu zapoznać się z konkretnymi ofertami, porównać je i podjąć świadomą decyzję o aplikowaniu. – mówi Paweł Olwert, product owner w the:protocol.

Konkrety działające na rekrutację

Na stronie użytkownicy mogą teraz znaleźć realne, oparte na danych od pracodawców siatki wynagrodzeń osób pełniących kluczowe role w ramach zespołów IT – m.in. frontend i backend developera, testera manualnego, UX designera czy product managera. Każda z nich zawiera informacje o najczęstszych przedziałach zarobków seniorów, midów i juniorów w tych rolach, zarówno w ramach umowy o pracę, jak i kontaktu B2B. Tuż obok znajdują się konkretne, aktualne oferty pracy z widełkami zarobków. Katalog ról uwzględnionych w siatce wynagrodzeń mogą rozwijać użytkowniczki i użytkownicy, sugerując jakie kolejne stanowiska powinny się pojawić na stronie.

Przedstawiciele the:protocol chcą tę żywą, i wzbudzającą nieraz kontrowersje, dyskusję o zarobkach w branży IT sprowadzić do maksymalnych konkretów, ważnych dla pracodawców i pracowników. Dzięki temu dowiedzieć się możemy, że aktualne zarobki seniorów w obszarze backend, a więc jednej ze specjalizacji najchętniej rekrutowanych przez pracodawców, kształtują się pomiędzy 14 000 a 24 000 zł (UoP brutto), podczas gdy juniorzy mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 5 000 zł – 12 000 zł. Z kolei doświadczony tester manualny zarabia około 8 000 zł – 14 000 zł (UoP brutto), a osoba aplikująca na stanowisko juniora około 3 900 zł – 7 500 zł.

Perspektywa kandydata, a perspektywa pracodawcy

Kandydatom z branży IT takie rozwiązanie jak siatka wynagrodzeń ułatwia m.in. ocenę tego, czy szczegóły związane z daną ofertą są dla nich odpowiednie. Pokazuje też, jak oferta wygląda na tle innych propozycji na rynku pracy. Porównanie ze średnią rynkową daje też realne możliwości oceny i podjęcia świadomego wyboru. Z kolei dla świadomych pracodawców to kolejny, logiczny krok w ramach rozwijania transparentnej i motywującej polityki wynagrodzeń. Z perspektywy działów HR, siatka wynagrodzeń umożliwia z kolei optymalizację procesów. Na rozmowy trafiają bowiem nie tylko osoby, które już uzyskały odpowiedź na pytanie o zarobki, ale również miały okazję wyrobić sobie o niej opinię, a teraz – są gotowe do poznania szczegółów roli i projektu.

Coraz większa transparentność zarobków w branży IT to jedyne słuszne wyjście, szczególnie kiedy weźmiemy pod uwagę aktualną sytuację na rynku i czynniki, które na nią wpływają – m.in. koniunkturę gospodarczą, zmiany w zakresie modeli i kultury pracy czy nowe wyzwania technologiczne. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że jawność wynagrodzeń przyczynia się także do likwidowania dysproporcji czy wpływa na motywację pracowników. Oczywiście bywają pracodawcy, którzy nie chcą się dzielić z rynkiem taką wiedzą. Rozwiązania takie jak siatka wynagrodzeń mogą jednak zniwelować opory niektórych z nich – np. tych, którzy do tej pory wiedzę o średnich wynagrodzeniach na rynku budowali na podstawie nieaktualnych, zarówno zawyżonych, jak i zaniżonych danych. – komentuje Lidia Piasecka-Netczuk, ekspertka ds. rekrutacji IT w Grupie Pracuj.

Promowaniu przygotowanej z myślą o kandydatach jak i pracodawcach funkcjonalności, jaką jest siatka wynagrodzeń towarzyszy szerokozasięgowa kampania marketingowo-komunikacyjna, w ramach której zaplanowano m.in. działania media relations, social media, digital, a także nietypowe działania outdoorowe, eventowe i guerilla marketing.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments