Kiedy w połowie ubiegłego roku na rynku pojawiła się „kosmiczna kołdra” z technologią Outlast, klienci i branża byli mocno zaciekawieni rozwiązaniem. Firma Inter-Widex zachęciła więc podkrakowską organizację Analog Astronaut Training Center do przetestowania jej produktów.

Analog Astronaut Training Center to prywatne centrum przyspieszające badania naukowe dotyczące lotów kosmicznych z udziałem ludzi. Organizacja, założona przez byłych specjalistów Europejskiej Agencji Kosmicznej, specjalizuje się w badaniach z zakresu fizjologii człowieka oraz szkoleniach operacyjnych dla naukowców, inżynierów i kandydatów na astronautów.

Podczas ostatniej w 2023 roku, grudniowej 74. misji, załoga AATC wzięła pod lupę najnowszą kołdrę polskiej firmy Inter-Widex, testując ją pod względem utrzymywania optymalnej temperatury ciała użytkownika, pocenia się i jakości snu. Pracujący w habitacie członkowie AATC sprawdzili także właściwości innowacyjnej tkaniny Outlast stworzonej na potrzeby NASA.

Kołdrę Outlast porównaliśmy z innymi, standardowymi kołdrami czy śpiworami, tak pod kątem izolacji termicznej, jak i absorbcji wilgoci. Dostrzegliśmy, że mikrokapsułki PCM (z ang. Phase Change Material) zawarte w kołdrze rzeczywiście są reaktywne cieplnie i zmieniają swój stan skupienia. Kiedy więc użytkownik poci się w nocy, mikro żel chłonie nadmiar ciepła i oddaje je, gdy temperatura w nocy spada. Takie właściwości mają choćby znane nam profesjonalne kombinezony kosmiczne, zapewniające doskonałe warunki, niezależnie od sytuacji, temperatury czy stresu astronauty. Niezależne badanie w naszym habitacie wskazały także na brak skoków temperatury pod kołdrą Inter-widex – za co odpowiada właśnie materiał przemiany fazowej zawarty w tkaninie. Ma to nieoceniony wpływ na komfort snu i redukcję hormonu adrenokortykotropowemu, potocznie nazywanego kortyzolem. Wyniki naszego badania zdecydowanie potwierdzają obietnice marki. – komentuje dr Agata Kołodziejczyk z Analog Astronaut Training Center.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments