Amazon ogłosił właśnie, że od początku 2023 roku rozpoczął 39 nowych projektów w zakresie energii odnawialnej w Europie. Dzięki temu do sieci w całej Europie podłączono dodatkowe instalacje wytwarzające czystą energię o mocy ponad 1 gigawata. Łącznie Amazon realizuje już ponad 160 projektów w obszarze energetyki wiatrowej i słonecznej w 13 europejskich krajach.

W fazie pełnej eksploatacji wszystkich projektów, ich prognozowana moc wyniesie 5,8 GW, a zatem wyprodukują tyle czystej energii, ile wystarczyłoby do zasilania przez rok ponad 4,7 mln gospodarstw domowych w Europie, co jest równoznaczne z rocznym zapotrzebowaniem ponad 9,3 mln gospodarstw domowych w Polsce.

Wśród nowych projektów jest 15 instalacji fotowoltaicznych na dachach obiektów Amazon oraz 24 wielkoskalowe projekty energetyki wiatrowej i słonecznej, w tym pierwsza farma fotowoltaiczna Amazon w Grecji. To kolejny – po pierwszej wielkoskalowej farmie słonecznej w polskich Miłkowicach, zakontraktowanej w 2022 roku – przełomowy projekt Amazon w obszarze odnawialnych źródeł energii. Inwestycje Amazon w obu tych krajach przyspieszają bowiem dekarbonizację ich systemów elektroenergetycznych i tym samym stopniowe odchodzenie od wykorzystywania paliw kopalnych.

160 projektów energetyki wiatrowej i słonecznej Amazon w Europie to nowe źródła czystej energii dla lokalnych sieci energetycznych, nowe miejsca pracy oraz wsparcie dla lokalnych przedsiębiorstw, a przy tym krok do realizacji naszego celu, jakim jest czerpanie energii potrzebnej do naszej działalności w 100% ze źródeł odnawialnych do 2025 roku. Inwestycje korporacyjne stanowią istotny impuls dla transformacji energetycznej w kierunku przyszłości opartej na czystej energii. Będziemy dalej współpracować z instytucjami rządowymi, społecznościami lokalnymi i dostawcami energii w całej Europie, aby wprowadzić do lokalnych sieci jeszcze więcej energii ze źródeł odnawialnych.  mówi Lindsay McQuade, dyrektor ds. energii w regionie EMEA w Amazon.

Inwestycje Amazon w energię odnawialną pobudzają lokalne gospodarki

Jak wynika z nowego modelu ekonomicznego opracowanego przez Amazon, w latach 2014–2022 farmy wiatrowe i słoneczne firmy przyczyniły się w Europie do wygenerowania inwestycji w gospodarkę o wartości około 2,4 mld EUR i wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) w regionie o ponad 723 mln EUR. W samym 2022 roku pozwoliły też utworzyć w całej Europie miejsca pracy odpowiadające ponad 3900 etatom.

Efekty inwestycji Amazon w energię odnawialną są wyraźnie widoczne w danych pochodzących z nowego modelu ekonomicznego opracowanego przez firmę zgodnie z wytycznymi Krajowego Laboratorium Energii Odnawialnej (National Renewable Energy Laboratory — NREL) Amerykańskiego Departamentu Energii i zostały zweryfikowane przez niezależną globalną firmę doradztwa gospodarczego, Oxford Economics. Ten model ma zastosowanie do wielkoskalowych projektów w zakresie energetyki odnawialnej, których budowa lub eksploatacja rozpoczęła się w latach 2014–2022 oraz tych, których oddanie do użytku planowane jest na rok 2023, realizowanych w ramach inwestycji Amazon w umowy zakupu energii elektrycznej (power purchase agreement, PPA). Z pełnym opisem metodologii można zapoznać się tutaj.

Nowe inwestycje w dziewięciu krajach Europy

Dzięki inwestycjom w energetykę słoneczną i wiatrową Amazon stał się największym w Europie korporacyjnym nabywcą energii ze źródeł odnawialnych i utrzymuje się na tej pozycji od roku 20211. Wśród najnowszych projektów Amazon należy wymienić dachowe instalacje fotowoltaiczne w Belgii, Francji, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, a także nowe projekty solarne i wiatrowe w Finlandii, Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Amazon dąży do czerpania energii potrzebnej do swojej działalności, w tym do funkcjonowania centrów danych Amazon Web Services (AWS), centrów logistycznych Amazon i sklepów fizycznych, w 100% ze źródeł odnawialnych do roku 2025 – czyli o 5 lat wcześniej niż pierwotnie zakładano. W roku 2022 aż 90% energii elektrycznej zużytej przez Amazon na całym świecie pochodziło ze źródeł odnawialnych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments