epoint

W tym półroczu Grupa MCI zrealizowała 108M skonsolidowanego zysku netto (ponad 10% stopy zwrotu w ujęciu rocznym). Wyniki są wypracowywane przede wszystkim przez Subfundusz MCI.EV, ponieważ udział Subfunduszu MCI.TV w strukturze aktywów Grupy jest malejący i wynosi dzisiaj niecałe 8%. Komentarz  wiceprezes MCI ASI SA Ewy Ogryczak do wyników Grupy MCI za 1H 2023.

Oceniamy wyniki Grupy dobrze, w 1H 2023 spółki portfelowe subfunduszu MCI.EV radziły sobie bardzo dobrze pokazując dwucyfrową dynamikę wzrostu, realizując z sukcesem projekty fundraisingowe (finansowanie EBRD w PHH) oraz będąc aktywnymi w procesach M&A, co zostało odzwierciedlone w wynikach Grupy. Oczekujemy poprawy wyników w 2H 2023 i za sprawą kontynuacji trendów z pierwszego półrocza i za sprawą w/w wydarzeń w spółkach portfelowych, które mamy nadzieję będą dynamizować ich performance, a w związku z tym też nasze wyceny.

Grupa dysponuje obecnie około 780M PLN płynności własnej wzmocnionej poprzez linie commitmentowe, które pozostają do wykorzystania. Uwzględniając pipeline exitowy możliwy do zrealizowania w ciągu najbliższych 24M oraz nowe linie możliwe do pozyskania nasza średnioterminowa płynność (dry powder, który może być przeznaczony na nowe inwestycje) istotnie przekracza poziom 1.000 mln PLN. Nasza podstawowa strategia w obszarze digital buyout oraz oczekiwana wielkość nowych inwestycji (wspominane 25M – 100M EUR) się nie zmieniła. W ostatnim czasie Grupa rozszerzyła swoje zainteresowania inwestycyjne o obszar climatech, który uważamy za bardzo perspektywiczny, w związku z czym szukamy również interesujących targetów w tym sektorze. Dzisiaj w pipeline Grupy jest 10 aktywnych projektów – liczymy na finalizację 2-4 w okresie najbliższych dwóch kwartałów. W latach 2023 – 2025 planujemy zainwestować 1,5-2 mld PLN w 10 nowych inwestycji.

Kontynuując przejętą politykę, Grupa zamierza dzielić się z akcjonariuszami swoimi wynikami. Do chwili obecnej wypłaciła swoim akcjonariuszom 323M PLN w różnej formie. Za rok 2020 i 2021 wypłacaliśmy regularną dywidendę (łącznie w wysokości 65M PLN), w roku 2023 zarząd zarekomendował akcjonariuszom MCI udział w skupie akcji z premią do rynku. Skup cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów zewnętrznych (podaż akcji przekroczyła wstępną pulę przeznaczoną do skupu prawie 3x). Skup został zrealizowany w całości, w związku z czym akcjonariuszom MCI za rok 2022 zostało wypłacone ponad 55M PLN w ramach skupu. W przyszłych latach będziemy rekomendować ZWZ wypłatę dywidendy bądź skup akcji z premią do ceny rynkowej w wysokości zgodnej z uchwaloną polityką dywidendową (czyli nie mniej niż 2% kapitałów własnych MCI).

Rynek/Perspektywy

Rynek IPO pozostaje słaby i obecnie nie stanowi atrakcyjnej opcji na wyjścia dla funduszy PE, co zwiększa atrakcyjność transakcji  private equity-to-private equity oraz venture capital-to-private equity oraz dla właścicieli firm zainteresowanych częściową lub pełną realizacją zysków, czy kapitałem na dalszą ekspansję lub M&A.

W odniesieniu do sytuacji rynkowej obserwujemy zmniejszone zainteresowanie międzynarodowych LPs udziałem w funduszach PE w regionie CEE w klasycznym modelu commtimentowym (historyczne wyniki w regionie, ryzyka geopolityczne, globalny cykl makroekonomiczny oraz preferencje LPs w zakresie większych funduszy). Skutkuje to zmniejszaniem się średniej wielkości funduszy mid-marketowych w modelu commitmentowym.

MCI pozostaje niezmiennie jedynym funduszem mid-market private equity o stabilnym, dwucyfrowym wzroście AUM. Jest to możliwe dzięki strategii inwestycyjnej skoncentrowanej na digital/technology mid-market i strukturze evergreen capital (pracujemy z kapitałem własnym).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments